לראשונה: התארגנות דרוזית ברמה נגד משטר אסד

מדובר בצעד חריג עבור קהילה זו, שנודעה במשך שנים באהדתה לשושלת אסד וזה זמן נתונה במחלוקת עמוקה ביחס למלחמה מעבר לגבול

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

לראשונה התארגנות אופוזיציונית רשמית למשטר בשאר אסד בכפרי הדרוזים ברמת הגולן. בסוף השבוע האחרון התכנסו עשרות ממתנגדי הנשיא הסורי בכפר מג'דל שמס כדי להקים מסגרת לתומכי המהפכה במדינה השכנה. מדובר בצעד חריג עבור קהילה זו, שנודעה במשך שנים באהדתה לשושלת אסד וזה זמן נתונה במחלוקת עמוקה ביחס למלחמה המתחוללת מעבר לגבול.

פאוזי אבו ג'בל, מהדוברים של הפורום החדש התומך במתנגדי משטר אסד, אמר ל"הארץ" כי גם תומכי המשטר הסורי וגם מתנגדיו בקרב הקהילה הדרוזית ברמת הגולן רואים בעצמם חלק בלתי נפרד מסוריה. לדבריו, "אנחנו מאמינים במהפכה של העם הסורי נגד משטר העריצות, ולכן החלטנו להקים מסגרת שתאחד את המאמינים בעיקרון זה". לדברי אבו ג'בל, האופוזיציה ברמת הגולן אינה מתיימרת לקבל תפקיד ייצוגי או לפעול מעשית נגד המשטר. "אנחנו מוגבלים מאוד ולא מזוהים עם פלג כזה או אחר באופוזיציה הסורית. אבל אנחנו מציגים עמדה ברורה ולפיה אנחנו שואפים להקים מדינה חופשית ודמוקרטית ששומרת על זכויות האדם וחירותו", הוסיף.

שאלת התמיכה במשטר אסד או במורדים נגדו נתונה כאמור במחלוקת חמורה בקרב הקהילה הדרוזית ברמת הגולן ואפילו מפלגת משפחות. תושב מג'דל שמס, המעיד על עצמו כי אינו נמנה עם אחד המחנות, מספר כי "יש בתים שבהם המחלוקת מתקיימת בין אחים. התמיכה באסד היא בעיקר בשל התפיסה האנטי מערבית ואנטי אמריקאית, ואילו התומכים במהפכה רואים בהסתלקותו של אסד צעד מתבקש למען חופש ודמוקרטיה. אבל אני עם המולדת המדממת - לא עם המשטר ולא עם האופוזיציה", הוא אומר.

דרוזים נושאים דגל סוריה בכפר מג'דל שמס שברמת הגולןצילום: ירון קמינסקי

סלמאן פכר א-דין, פעיל זכויות אדם תושב רמת הגולן, וממשתפי הכינוס למען חזית אופוזיציונית מאוחדת למשטר אסד בשבוע שעבר, אומר שאין משמעות לעיתוי ההתכנסות. "ראינו לנכון להציג עמדה כזו ולאמץ את העקרונות של המהפכה הסורית ואת השאיפה למדינה חילונית ודמוקרטית", ציין. לדבריו, האירועים בסוריה והקטל הנמשך שם אינם מאפשרים עוד אדישות. א-דין ורבים מחבריו אינם מוכנים להמר על תוצאות מלחמת האזרחים מעבר לגבול. "אנחנו לא יודעים איך יסתיימו האירועים שם", הוא אומר, "אבל במצב הקיים אין הצדקה להישארותו של אסד. אנחנו יודעים שסילוקו יהיה קשה מאוד. כל שלטון וכל משטר שיבואו אחריו חייבים להציב את הגולן בראש סדר העדיפויות. החזרה למולדת הסורית היא המטרה העליונה שלנו".

בחודשים האחרונים נרשמו חילופי האשמות קשים בין תומכי המשטר הסורי למתנגדיו ברמת הגולן. הסוגיה הגיעה גם לראשי העדה הדרוזית בסוריה, שקראו להרגעת הרוחות. כך למשל, לפני כחודשיים, עם שחרורו של האסיר הביטחוני סודקי אלמקת, בתום 27 שנים בכלא הישראלי, הפכה קבלת הפנים לו למפגן כוח של תומכי משטר אסד - אלפים יצאו לקבל את פניו בכיכר המרכזית במג'דל שמס, נושאים את דגלי סוריה ואת תמונותיו של אסד.

נ', מהתומכים הנלהבים במשטר אסד, מגדיר את המתנגדים "קומץ אנשים שאין להם כלל השפעה בגולן". "התמונה האמיתית היא שרוב תושבי הגולן תומכים במדינתם, עם ההנהגה הסורית הלגיטימית, ואינם מושפעים מהתעמולה המערבית בסיוע מדינות המפרץ", אמר.

המחלוקת על המלחמה בסוריה חוצה גם מפלגות ותנועות פוליטיות. לפי ההערכות, אחת מסוגיות היסוד של המפלגות הערביות בבחירות הקרובות לכנסת תהיה עמדתן ביחס למתרחש בסוריה. בפועל, לפחות לעת עתה, מעדיפות המפלגות שלא לגעת בתפוח האדמה הלוהט הזה ונוקטות בהתאם עמדות פושרות רק כדי לצאת ידי חובה: התנועה האיסלאמית, ובעיקר הפלג הצפוני שלה בהנהגת ראאד סלאח, מובילה קו המזוהה עם המהפכה; בחד"ש נוקטים עמדה הפוכה, אך נזהרים מהבעת תמיכה באסד האיש, ולא מקיימים כנסים רשמיים בנושא; בבל"ד הדעות חלוקות, אך העמדה הרשמית היא תמיכה בעם הסורי נגד המשטר; וגם ברע"מ-תע"ל יצאו בגנות המשטר ושפיכות הדמים בסוריה.

בחודש האחרון גוברים הקרבות בכפרים הסוריים ברמת הגולן ועמם התקריות שגולשות לגבול ישראל-סוריה. על פי הדיווחים, המורדים הצליחו לתפוס אחיזה באזור הכפרים הסוריים הסמוכים לגבול, ביר עג'ם וברייקה, ולהקים מעין מובלעת ביישובים הללו ובשטחים הפתוחים שסביבם, ובימים האחרונים מנסה הצבא הסורי לכבוש את הכפרים מחדש ולשוב ולמשול באזור. בניסיונות הכיבוש אף נכנסו בשבוע שעבר טנקים סוריים לתוך ביר עג'ם ובכך הפרו, לראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים, את הסכמות הפסקת האש בין ישראל לסוריה, אשר הושגו ב-1974 ואוסרות כניסת טנקים לתוך האזור, שהוגדר שטח חיץ.

חילופי האש בין כוחות המורדים לחיילי צבא סוריה מתרחשים סמוך מאוד לגבול בין ישראל וסוריה וספיחים של הירי זולגים לתוך שטח ישראל; אתמול (שלישי) ניצתה שריפה ברכס הבשנית במרכז רמת הגולן עקב עשבים שניצתו מכדורים תועים. שלשום (שני) נפגע ג'יפ של מפקד גדוד סיור בחטיבת גולני, גם כן מכדורים תועים שנורו בקרבות בצדו השני של הגבול. לא היו נפגעים ורק לרכב נגרם נזק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ