מיליציה נגד הטרדות

נשים במצרים מוטרדות באופן קבוע ברחובות מצרים. בעקבות אוזלת ידה של המשטרה, הקימו אזרחים קבוצה שמאתרת את המטרידים ותוקפת אותם

כרים פחים, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרים פחים, ניו יורק טיימס

הפעילים הצעירים הסתובבו ברחובות סמוך לכיכר תחריר ובחנו את קהל החוגגים. פתאום הם תקפו: דחפו אנשים לצדדים ויצאו למרדף אחר צעיר. בשעה שהצעיר נלחם כדי להשתחרר, הפעילים היכו בכתפיו, הפכו אותו והתיזו על גבו את הכתובת: "אני מטריד נשים".

רחובות מצרים נחשבים מזה שנים רבות למקום מסוכן לנשים, הנופלות לעתים קרובות קורבן לקריאות גנאי, נגיעות, איומים ואונס, בעוד המשטרה מעלימה עין מן הנעשה. כעת, בשעת ההתפרקות הסוערת של המדינה מן השלטון הרודני, הולכות ומתרבות קבוצות המבקשת להגן על נשים בשל אוזלת ידה של המשטרה.

ההתקפות נגד נשים לא פחתו אחרי ההתקוממות, אלא נעשו בולטות יותר, כאשר גם הצבא משתתף בהן, בין השאר באילוץ נשים לעבור "בדיקות בתולין". בימי חג, כאשר תושבי קהיר יוצאים לרחובות לטייל ולהתרועע, ההתקפות הופכות לתכופות יותר.

נשים מצריות מוטרדות ברחובות קהירצילום: אי-פי

אך בחג הקורבן, שחל בשבוע שעבר, הופתעו כמה מהגברים לגלות שאינם יכולים עוד להטריד בלא עונש. השינוי מקורו לא רק בדאגה לזכויות נשים, אלא גם בתסכול על כך שהממשלה שלאחר ההפיכה עודנה, כקודמתה, עושה מעט מדי כדי להגן על אזרחיה.

לפחות שלוש קבוצות אזרחיות סיירו באזורים שוקקים של מרכז קהיר בזמן החג. חברי הקבוצות, גברים ונשים כאחד, מאמינים שהרשויות לא יפעלו נגד ההטרדות אלא אם כן הבעיה תועלה בכוח לדיון ציבורי. הקבוצות נוקטות שיטות שונות: חלק מהפעילים מתחו ביקורת על חבריהם על שהזדרזו לנהוג באלימות נגד חשודים, ועל כי הם מעודדים אחרים לקחת את החוק לידיים.

שנות שלטונו של הנשיא חוסני מובארק התאפיינו באדישות של הרשויות, שיתוף פעולה במתקפות על נשים, או תגובות ריקות מתוכן להתקפות, כגון מעצר של נערים בבתי קפה-אינטרנט על שגלשו באתרים פורנוגרפיים. "המשטרה לא התייחסה להטרדות ברצינות", אמרה מדיהא אל-ספתי, פרופסור לסוציולוגיה באוניברסיטה האמריקאית בקהיר. "אנשים לא הגישו תלונות. התופעה מעולם לא דווחה בהיקפה המלא".

תחת כהונתו של נשיא מצרים החדש מוחמד מורסי נחוגו כבר שני חגים, ופעילים רבים אומרים שאין כל סימן שהממשלה מתייחסת ברצינות רבה יותר לבעיה. אבל ייתכן שלעבודתם של קבוצות האזרחים נרשמת השפעה: בשבוע שעבר, אחרי חג הקורבן, הודיע דוברו של מורסי כי הממשלה קיבלה יותר מ-1,000 תלונות על הטרדות, ואמר שהנשיא הורה למשרד הפנים לחקור את התלונות.

אחת הקבוצות שסיירה במרכז קהיר במשך החג נמנעה מאלימות ורק יצרה שרשרות אנושיות שחצצו בין נשים למטרידים. קבוצה אחרת התעמתה בכוח עם גברים ונערים שנחשדו בהטרדה, אשר ספגו מכות לפני שנלקחו לתחנת משטרה.

אחת המייסדות של הקבוצה הזו, שרין באדר אל-דין, החלה את עבודתה כפעילה נגד הטרדות בכך שביקשה מגברים לרדת מהקרונות לנשים בלבד ברכבת התחתית של קהיר – קרונות הנחשבים לאזור בטוח. כשהם סירבו, היא הקליטה אותם בווידאו ופרסמה את התמונות באינטרנט.
בקיץ שעבר, אחד הגברים תקף אותה. "רציתי להגיש תלונה, אבל השוטר סירב וטען שהם שם רק כדי לפקח על לוחות הזמנים של הרכבת". היא אמרה שהקבוצה החריפה את צעדיה מתוך תסכול, אחרי שהמשטרה החלה לשחרר חשודים שהקבוצה תפסה.

חברי הקבוצה – גברים בעיקר – הרהרו בסיבות למתקפות התכופות נגד אחיותיהם, אמותיהם וחברותיהם, ופקפקו באשם הנתלה בעוני או בדת, באדישות החברה או בשוביניזם של המדינה. הם היו בטוחים יותר בפתרון. כמה מן הצופים מן הצד הביעו תמיכה. אך כשהאלימות פרצה, התמיכה פחתה. "אתלונן נגדכם לממשלה", צרח איש אחד בשעה שהפעילים נאבקו בחשוד.

קבוצה אחרת, לא אלימה, שפעלה בכיכר סמוכה חצצה בין חשודים בתקיפה לקורבן. ניהאל סעד זעלול, בת 27, הפעילה בקבוצה, אמרה שחבריה מנעו יותר מ-30 תקיפות. היא היתה ביקורתית פחות המשטרה. "חסר להם כוח אדם, ובנוסף, הם חלק מחברה שתמיד מאשימה את הנשים, גם אם הם יודעים שזו טעות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ