קבוצות האופוזיציה בסוריה הסכימו על הקמת קואליציה

לראשונה מתחילת הסכסוך, יאגד גוף אחד את כוחות המורדים בסוריה ומחוץ לה. בהמשך יבחרו הצדדים נשיא, ויחליטו על הרכב ממשלה ממתינה

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

קבוצות האופוזיציה הסוריות השונות חתמו היום לראשונה על הסכם להקמת קואליציה חדשה שמטרתה להביא להפלתו של הנשיא בשאר אל-אסד. בימים האחרונים דנו נציגי הקבוצות על גוף משותף בדוחא בירת קטאר, ונדמה היה כי לא יצליחו להגיע להסכם, בעיקר בשל הסתייגות המועצה הלאומית הסורית (SNC).

"ההסכם הראשוני נחתם. דיוני הערב יוקדשו לבחירת נשיא הגוף החדש וסגנו", אמר לכתבים נציג משלחת האחים המוסלמים. הגוף החדש, שיורכב מקבוצות פנים-סוריות לצד ארגונים חיצוניים, ייקרא "הקואליציה הסורית הלאומית לכוחות אופוזיציוניים ומהפכניים". מנהיג הקבוצה צפוי להפוך לאחר היבחרו למוקד פעולות האופוזיציה.

דיפלומטים אמריקאים ובכירים מקטאר, שמממנת חלק מקבוצות האופוזיציה, לחצו בשבוע האחרון על הקבוצות השונות להגיע להסדר. המועצה הלאומית הסורית, שמאגדת חלק גדול מגופי האופוזיציה במדינה, איבדה את אמון וושינגטון וכוחות בינלאומיים נוספים, שטוענים שחילוקי הדעות הפנימיים משתקים אותה מלפעול.

נציגי המועצה הלאומית הסורית בדוחא, השבועצילום: אי-פי

התוכנית עליהם חתמו הצדדים כוללת אסיפה של 55-60 חברים, לצד מועצה צבאית שכוללת קבוצות מורדים חמושות כמו צבא סוריה החופשי. היא תבקש לקבל את ההכרה הבינלאומית כמייצגת הלגיטימית של העם הסורי, ולייצר ממשלה של עשרה חברים, שתתכונן עד לחילופי השלטון.

לשיחות בדוחא הגיעו כמה קבוצות אופוזיציה. המועצה הלאומית הסורית נמנעה בתחילה מלחתום על הסכם איחוד, מחשש שהשפעתה תפחת בתוך הגוף הגדול יותר. נציגיה אף אמרו כי ללא סיוע צבאי בינלאומי, אין טעם בגוף אופוזיציה משותף.

תומכים בינלאומיים ברעיון האופוזיציה מביעים חשש כי בשל השינויים המהירים המתרחשים בסוריה, כשמשטר אסד ייפול יתפסו את מקומו מיליציות ג'יהאד, אלא אם יהיה כבר גוף מאורגן שיוכל לתפוס את השלטון.

המחאה נגד משטר אסד החלה לפני כמעט 20 חודשים, ועלתה בחייהם של 38,000 בני אדם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ