שמיכת טלאים סורית |

האופוזיציה איחדה כוחות, אך לא ברור אם תצליח לצרף את המיליציות

הגוף המאוחד החדש, שבראשו עומד מטיף איסלאמי מתון שנמלט לקהיר, ינסה לפייס את המיעוט העלאווי ולאחד את הקבוצות הלוחמות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

היה צורך בלחץ אמריקני לא מתון, בתיווך קטארי מכופף ידיים ובקריצה משמעותית מהליגה הערבית כדי לאסוף את קרעי האופוזיציה הסורית בבירת קטאר דוחא, ולאלץ אותן לכונן את "הקואליציה הלאומית של כוחות המהפכה והאופוזיציה הסורית". שמה הארוך של ה"קואליציה" מעיד בעצמו על המחלוקת שעדיין מרחפת מעל רכיביה. מי הם "כוחות המהפכה" ומי היא "האופוזיציה"? אלה עוד יתבררו בימים ובשבועות הקרובים.

לפחות הסכמה אחת כבר השיגה "הקואליציה". בראשה יעמוד מעאז אל-חטיב, איש דת על פי עיסוקו ומדען בתחום הגיאופיזיקה על פי השכלתו ועיסוקיו הקודמים. אל-חטיב בן ה-52 בילה תקופות ארוכות בכלא הסורי וכששוחרר בפעם האחרונה בחודש אפריל שעבר הצליח להימלט מסוריה ולעבור לקהיר.

אל-חטיב, שהיה האימאם והמטיף במסגד אומייה בדמשק, בו זכה לקהל חסידים ונאמנים, הוא איש של פשרות. למרות היותו סוני הוא חותר להבנות ודו קיום של שלום עם המיעוט העלאווי, שמשמש בסיס התמיכה של משטר אסד. הוא אמנם איש דת שעמד בראש "אגודת התרבות האיסלאמית", אגודה סורית דתית רבת השפעה שנוסדה בשנת 1932 וחלק מרעיונותיה קרובים לאידיאולוגיה של האחים המוסלמים, אבל הוא איננו שואף למדינת הלכה סורית. בחירתו לראשות הקואליציה הסורית נועדה לגשר בין תביעת האחים המוסלמים הסורים לשמור על השפעתם, כפי שבאה לביטוי ב"מועצה הסורית העליונה" לבין התנגדותם של תנועות חילוניות שראו במועצה הסורית – שהיתה עד כה גוף האופוזיציה הגדול ביותר – כלי שרת בידי האחים המוסלמים.

הקמתה של ה"קואליציה הלאומית", שמדללת את כוחה של המועצה הסורית הלאומית, עדיין דורשת את הסכמת כל הפלגים ששותפים בה, ובמיוחד את זו של האופוזיציה הכורדית שעדיין לא נתנה את הסכמתה הסופית. אבל היא לפחות מציגה כתובת אחת לכל מי שמבקש לסייע ולתאם פעולותיו עם האופוזיציה. זאת היתה לב הבעיה של המועצה הלאומית הסורית שנתפשה במערב ובסוריה כמי שאיננה מייצגת את רוב תנועות האופוזיציה ונחשדה אפילו בשיתוף פעולה עם המשטר. היה צורך בהתבטאותה הבוטה של הילארי קלינטון בחודש שעבר, אשר הצביעה על כך שהמועצה הלאומית הסורית איננה רלוונטית עוד, כדי שפלגי האופוזיציה יתעשתו ויבינו שאם ברצונם לקבל סיוע של ממש עליהם להתאחד.

הקואליציה החדשה, כך נראה, איננה מתכוונת לאבד זמן. היא תבקש מנציגי מדינות הליגה הערבית שמתכנסים היום בקהיר להכיר בה כממשלה חלופית זמנית, וראשיה מתכוונים להניח את הסכם הקואליציה על שולחנו של מזכ"ל האו"ם כדי שגם האו"ם יכיר בה כממשלה הזמנית המוכרת. הסכם זה קובע בין השאר כי לא יתנהל שום מו"מ עם משטר אסד; כל כוחות האופוזיציה יפעלו למיטוט המשטר ולפירוק המנגנונים הצבאיים שלו; תוקם ממשלה סורית זמנית שמטרתה לארגן ועידה לאומית כללית בסוריה אחרי נפילת המשטר כדי לכונן משטר סורי חדש וקבוע.

הקואליציה, שתנוהל על ידי מועצה כללית שבה יהיו בין 55-60 חברים שבראשם יעמוד אל-חטיב ושני סגנים, ריאד סיף והפעילה האופוזיציונית סוהיר אל-אתאסי, תצטרך עכשיו גם לשכנע את המיליציות הצבאיות לקבל את מרותה. כאן עלולה להיתקל הקואליציה במכשול הקשה ביותר. עד כה סירב פיקוד הצבא הסורי החופשי בהנהגת ריאד אל-אסעד לשתף פעולה עם מיליציות מתחרות, כשבמקביל תקף בחריפות את המועצה הלאומית הסורית האופוזיציונית ודחה את ההצעות לכונן "צבא סורי לאומי" מאוחד.

לצדו של הצבא הסורי החופשי פועלות עשרות מיליציות, חלקן נשענות על גורמים איסלאמים רדיקאליים, חלקן כנופיות פשע, אשר ספק רב אם ניתן יהיה לאחדן לכוח מאוחד או לגרום להן לציית להחלטות הקואליציה החדש. גיבוש מבנה מאוחד והיררכי שבו האופוזיציה הפוליטית היא שמנהלת ומפקחת על הפעולות הצבאיות יוכל להתקיים רק אם המדינות שתורמות לאופוזיציה, כמו לוב, סעודיה, קטאר, ומדינות אירופה וארה"ב יחליטו להתנות את המשך הסיוע באיחוד השורות. גם מהות הסיוע – הסתפקות בהעברת כספים או מכירת נשק – תלויה בטיב התיאום בין הקואליציה הפוליטית לבין המיליציות הצבאיות.

בינתיים ממשיכים הקרבות בין כוחות האופוזיציה לבין המשטר הסורי, כאשר הצבא הסורי החופשי דורש מכל המדינות שממשיכות להחזיק בנציגויות דיפלומטיות בדמשק לסלק בתוך 48 שעות את נציגיהם מן המדינה. זהו איום ראשון בסוגו אשר מבהיר גם את שאיפתו של הצבא הסורי החופשי לקבוע את כללי ההתנהלות המדינית של האופוזיציה הסורית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ