מעמד עבדאללה מתערער |

הכוכב החדש של המחאה בירדן: הנסיך חמזה

הבן המועדף על המלך חוסיין והמלכה נור הופך לפייבוריט של רבים באומה הירדנית, המתלוננים על שלטונו של המלך עבדאללה וניתוקו מהעם

דיוויד קירקפטריק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד קירקפטריק, ניו יורק טיימס

במכתב ששיגר מערש דווי, רמז המלך חוסיין על העדפתו לבנו חמזה - הבן הבכור שילדה לו אשתו הרביעית והאחרונה, נור - "שהיה מושא קנאה מאז ילדותו בגלל קרבתו אליי", כתב המלך. אף שחמזה למד עדיין, המלך התעקש שיוכרז כיורש העצר אחרי עבדאללה, אחד מחמשת אחיו החורגים, מעמד שביטל בהמשך.

היום, 13 שנים אחרי מותו של חוסיין ועלייתו של עבדאללה לכס המלוכה, מתחיל רעיון העברת השלטון לידיו של חמזה, בן ה-32, לקבל תאוצה ולהשתלט על תנועת המחאה המתעוררת בירדן, המציבה את עבדאללה מול אחד האתגרים הקשים ביותר שידעה הממלכה הנחשבת לבעלת ברית חשובה של ארה"ב זה עשרות שנים. חלום העברת השלטון לידיו של מלך חדש בתוך אותה השושלת, אומרים המבקרים, משקף את אופייה הלא ברור של המחאה, הניזונה מרוח התקוממות האביב הערבי אבל גם מנוסטלגיה.

הנסיך חמזה ורעייתו נורצילום: רויטרס

"יש כמיהה עממית לחמזה", אומר אחד המארגנים של תנועת האופוזיציה החילונית חיראק, הראשונה שהעלתה דרישות לרפורמה לאחר פרוץ ההתקוממויות בעולם הערבי. האיש, שביקש להישאר בעילום שם - כיוון שהתבטאות בזכות קידום הנסיך חמזה עלתה לעיתונאי אחד לפחות בעונש מאסר, וביום ראשון נעצרו 89 איש והואשמו בהתססת המחאות האלימות - אמר שפעילי חיראק מתכוונים להניף בהפגנות תמונות של חמזה ושל הנסיכים האחרים כדי להביע את תמיכתם בחילופים בתוככי המשפחה.

תומכיו של המלך עבדאללה טוענים שמיקוד תשומת הלב בנסיך חמזה מעיד שבניגוד לשאר תנועות האביב הערבי, ההפגנות בירדן שמרניות יחסית. לדבריהם, גל המחאות שפרץ בשבוע שעבר לא נובע מכמיהה לחופש אלא מההתמרמרות על הפסקת סבסוד מחירי הדלק, המאיימים לדרדר את המדינה לפשיטת רגל. נאמניו של עבדאללה טוענים שבסיס תנועת המחאה היא ההתנגדות לתוכנית הליברליזציה וההפרטה שלו, שהיא תפנית חדה ממדיניות אביו, המלך חוסיין.

לצד ההתמרמרות על מצב הכלכלה והיקף השחיתות, מתלוננים המפגינים על אישיותו של עבדאללה; בניגוד לאחיו שאותו הכשיר אביו לרשת את הכתר, עבדאללה התחנך מחוץ לירדן ויש לעתים מי שמלגלגים ואומרים שהוא יודע אנגלית טוב מערבית. תנועת המחאה מכוונת חלק ניכר מכעסה גם כלפי רעייתו הזוהרת של עבדאללה, המלכה ראניה, והשפעתה. הם מאשימים אותה בניהול חיי מותרות וניצול קשריה להגדלת ההון של משפחתה. "ראניה ועבדאללה שדדו את ירדן", קרא אחד המפגינים שהשתתף במחאה.

משטרת עמאן מפזרת הפגנה נגד עליית מחירי הסולרצילום: אי-אף-פי

אבל האהבה לאביהם, המלך חוסיין, עדיין רווחת בציבור ונראה שרבים מעבירים את חיבתם זו לבנו חמזה. "חמזה טוב יותר כי המלך חוסיין הכשיר אותו להיות מלך", אומר סהל מג'אלי, איש עסקים בן 54; "המלך עבדאללה צריך להתנצל לפני העם הירדני כי החלטותיו השגויות הובילו אותנו לנקודה הנוראה שבה אנחנו נמצאים". פטן טלפחה, שהשתתפה גם היא בהפגנה ביום שישי, מבטאת תחושה זו היטב. "בימיו של המלך חוסיין היינו עם גאה, ואת הנסיך חמזה אני פשוט אוהבת".

המתיחות בין אנשי הגדה המזרחית של הירדן, שהם גרעין תומכיו של עבדאללה, לבין מהגרים פלסטינים שהם כמחצית מאזרחי המדינה, היא השסע העיקרי בפוליטיקה הירדנית. בעוד תושבי הגדה המזרחית שולטים במגזר הציבורי, הפלסטינים משגשגים במגזר הפרטי וצפויים להרוויח ממדיניות הליברליזציה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ