הרוח הגבית של מורסי מוושינגטון

המשבר בעזה היה חסר לנשיא מצרים כמו חור בראש, אך התיווך המוצלח בין ישראל וחמאס עשוי לקדם שאיפתו למצב את ארצו בחזית ההנהגה הערבית. הביקורת לא איחרה לבוא

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל


ביום שני הלכה לעולמה אחותו של נשיא מצרים, מוחמד מורסי. בין פגישה עם ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, לשיחה עם אמיר קטאר חאמד בן חליפה אל תאני, הספיק לקפוץ לזמן קצר לבית החולים במחוז זקאזיק, לומר תפילה פרידה מאחותו, חאג'ה פטמה.

יומיים קודם הזדעזעה מצרים מתאונה מחרידה, שבה נהרגו 53 ילדים בהתנגשות בין רכבת לאוטובוס, ומורסי עשה מאמצים לשכך את הזעם הציבורי על הכשל שגרם לתאונה. בשובו לקהיר נתקל הנשיא גם בהפגנה אלימה של צעירים, שהתכתשו עם שוטרים ואף השליכו בקבוקי תבערה, במלאות שנה לאירועים האלימים ברחוב מוחמד מחמוד. ואם לא די בכל אלה, כמה ימים קודם לכן הונחה על שולחנו של מורסי, בן 61, הודעת ההתפטרות של כמה חברים בוועדה לניסוח החוקה, שמתנגדים לנוסח המוצע בסוגיית יישום השריעה במדינה. בלי חוקה אין בחירות ובלי בחירות אין פרלמנט שעליו יוכל מורסי להישען.

משבר עזה, על התיווך שנדרש ממנו, היה חסר לנשיא המצרי כמו חור בראש. אבל משקיבל את דו"חות המודיעין שתיארו התארגנות להפגנות באוניברסיטאות במצרים ואחרי שראה את הסטודנטים של אל-אזהר מפגינים בקמפוס לאות סולידריות עם עזה, החליט להטיל על ראש המודיעין החדש, הגנרל ראפת שחאתה, לטפל במשבר במלוא העוצמה ולהשיג הפסקת אש.

שחאתה, שהיה עוזרו של עומר סולימאן, שר המודיעין המצרי שמת בקיץ, צבר קילומטרז' ארוך עם זרועות המודיעין הישראליות. הוא היה בין מתכנני העסקה לשחרור גלעד שליט, הכיר היטב את אחמד ג'עברי וקשריו עם אסמעיל הנייה וחאלד משעל הדוקים, כשם שהוא מכיר את ראש המוסד, תמיר פרדו. שחאתה לא תיאר לעצמו שדווקא הוא, שהוגדר "שאריות המשטר הישן" מכיוון שעבד עם סולימאן, ימונה על ידי מורסי לראש המודיעין אחרי פיטוריו של מוראד מוואפי. מוואפי, כזכור, נאלץ לסיים את תפקידו אחרי הפיגוע שבו נהרגו 16 קצינים מצרים על גבול ישראל.

ביום רביעי שעבר הורה מורסי לשחאתה לקצר את ביקורו בטורקיה, שבה עשה כמה ימים כדי לקדם את הסכמי שיתוף הפעולה עם התעשייה הביטחונית הטורקית, ולחזור לקהיר. הרמטכ"ל המצרי, עבד אל-פתאח אל-סיסי, הסביר לשחאתה כי מאמציו של מורסי להביא להפסקת אש בין ישראל לחמאס התרסקו, אחרי שישראל חיסלה את ג'עברי, מפקד הזרוע הצבאית של הארגון. מורסי, שלא רצה לנהל משא ומתן מדיני עם ישראל על הפסקת האש, העביר את הטיפול במשבר לידיהם של בכירי הצבא ובראשם שחאתה. הנשיא ליווה את פעילותם של המפקדים בשיחות אינטנסיביות בקהיר עם ראש הלשכה המרכזית של חמאס, משעל, ועם ראש ממשלת חמאס בעזה, הנייה, אבל לא עם הדרג המדיני בישראל.

עיתונאים מצרים שסיקרו את המשבר סיפרו ל"הארץ", כי בכל אותה תקופה "התנהל מורסי בקור רוח יוצא דופן, כראוי למהנדס שצריך לפתור בעיה במבנה. פתאום האיש הזה, שכלל לא היה מועמד לנשיאות (הוא נקלע לתפקיד אחרי שבית המשפט פסל את מועמדותו של חיירת אל-שאטר – צ"ב), התגלה כמנהיג שעליו מוטלת האחריות לא רק לפתור משבר מקומי, אלא גם להציב את מצרים בחזית המערכה המדינית ולכבוש את מקומה כמנהיגה באזור".

חשדנות בריאד
במערכה על הנהגת התיווך נתלו עוד שני מנהיגים – שליט קטאר וראש ממשלת טורקיה. את ביקורו של אל תאני בעזה נאלץ מורסי לבלוע, אחרי שקטאר העניקה למצרים הלוואה בסך שני מיליארדי דולרים והתחייבה להשקיע עוד כ-10 מיליארד דולר בפרויקטים כלכליים. תרומתו של ארדואן למשא ומתן אינה ברורה עד תום. לפי מקורות מצריים, מעורבותו נועדה לקדם את מעמדה של טורקיה יותר מאשר לסייע למצרים. מורסי לא נזקק להם באמת, אבל בעוד שקודמו, חוסני מובארק, טרח להרחיק את ארדואן מכל טיפול בבעיה הפלסטינית וראה בשליט קטאר מטרד, מורסי אינו יכול להרשות לעצמו להתנער מאורחים שמביאים כסף.

בניגוד לטורקיה וקטאר, סעודיה, שמתייחסת בחשדנות לשלטונם של האחים המוסלמים וחרדה מפני זליגה של הצלחתם הפוליטית במצרים לשטחה, נעדרה מקבוצות הדיונים והסתפקה בתמיכה מרחוק, בצנעה, במאמציו של מורסי. ביטוי לעמדה הסעודית אפשר למצוא בסדרת מאמרים שפורסמו בעיתון הבינלאומי הנתון לשליטת הממלכה, "א-שרק אל-אאוסט", שבהם נמתחה ביקורת חריפה על חמאס.

לדוגמה, עאדל אל-טריפי, סגן עורך העיתון, כתב: "ארגון פונדמנטליסטי כמו חמאס אינו עושה חשבון לחיי אדם והוא עדיין נשען על הטרור כאמצעי לשינוי תנאי העימות עם ישראל... מנהיגי ההתנגדות עשו טעויות רבות שפגעו בשלום באזור, הסבו בחוסר אחריות נזקים למדינות האזור והימרו על עתיד הפלסטינים לטובת מדינות רעות. למרות זאת, לא היה שום חשבון נפש בקרבם. חמור מכך, מנהיגיהם ממשיכים בתפקידם על חשבון דמם האזרחים האומללים".

הפובליציסט הכווייתי מוחמד אל-רומיחי כתב ב"א-שרק אל-אאוסט", כי אותם טילים איראניים שנורים לעבר ישראל מעזה, הורגים גם אזרחים בסוריה. "המערכה על עזה מכשירה את המחשבה שלפיה איראן – ולא מדינה אחרת זולתה – היא המשענת של הפלסטינים. היא גם מוסיפה ערך למניותיו של בנימין נתניהו לקראת הבחירות בישראל, כשם שכיסתה באבק את הישגיו של העם הסורי. אבל כמה בתים ייהרסו בעזה בשל כך? וכמה נפשות כבר חוסלו בגללה? אבוי לאותה בעיה פלסטינית, שכמה מבניה סוחרים בה ושמוצגת עכשיו בשוק במחירם של כמה טילים שיוצרו באיראן, שלא יותירו אחריהם דבר זולת קול הנפץ שלהם".

הביקורת הזאת מבהירה כי למרות ההישג המדיני הגדול שהשיג מורסי במערכת עזה, הנשיא המצרי עדיין יידרש לתמרונים זהירים כדי לשמר את בריתו עם החמאס ובה בעת לקדם את שאיפתו למצב את מצרים בחזית ההנהגה הערבית.

הרוח הגבית שמורסי נזקק לה נשבה דווקא מוושינגטון. בימי הלחימה שוחח עם ברק אובמה יותר מכל השיחות ביניהם מאז נבחר לנשיאות. השאלה היא אם מורסי יצליח לתרגם את הקשר ההדוק הזה לסיוע אמריקאי נוסף למצרים, לנוכח הביקורת שנשמעת בבית הנבחרים האמריקאי על הצינה שנושבת מלשכתו של מורסי כלפי ישראל.

וושינגטון וישראל דרשו ממורסי שהסכם הפסקת האש יכלול גם את החזרת השגריר המצרי לתל אביב לאלתר. מורסי התחמק מקביעת מועד והסתפק בהבטחה שהשגריר יוחזר אחרי שיתברר שישראל מקיימת את חלקה בהפסקת האש. בקונגרס האמריקאי יעקבו בקפידה אחרי מימוש ההבטחה הזאת, כשם שבישראל יבחנו את מידת הצלחתו של מורסי בבלימת החמאס ובהרגעת ארגוני הטרור שפועלים בסיני, המאיימים גם על ביטחון מצרים בעבר המערבי של תעלת סואץ.

מוקדם עדיין להעריך כיצד תשפיע התנהלותו של מורסי במשבר סיני על יכולתו להשיג הישגים בזירה הפנימית הקריטית. הבעיה הפלסטינית אמנם נמצאת "בלב כל מצרי", כפי שאמר ראש המודיעין שחאתה, אבל שבחיו הרבים של משעל והתודות מצדן של ארה"ב וישראל לא יוכלו לסייע למורסי כאשר תומכיו ידרשו לספק להם את הסחורה שהבטיח במסע הבחירות שלו: פיתוח כלכלי, חינוך מודרני, דמוקרטיה וגם דת.
תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ