ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ההפגנות המחאה נגד יוקר המחיה נמשכו שלשום בכל רחבי ממלכת ירדן, אף כי מספר המשתתפים בהן פחת במידה ניכרת. בבירה עמאן הפגינו מאות אזרחים בתביעה להחזיר את הסובסידיה על הדלק ומוצרי הנפט. הם גם דרשו רפורמות כלליות בתחום הפוליטי והכלכלי ומאבק נחוש בשחיתות במדינה.

הפגנות דומות התקיימו שלשום גם במחוזות זרקא, מעאן וקרק. בכמה מההפגנות קראו המשתתפים לשחרר עשרות עצורים המחוזקים בידי השלטונות, באשמת מעורבות בהפגנות והפרת סדר ופגיעה בסדר הציבורי.

בכמה מההפגנות שרפו משתתפים תעודות בוחר, כחלק מקמפיין להחרמת הבחירות שמובילה תנועת האחים המוסלמים. התנועה טוענת שהבחירות לפרלמנט, שנועדו להתקיים בחודש הבא, אינן דמוקרטיות.

ראש ממשלת ירדן, עבדאללה אנסור, יצא להגן על החלטות הממשלה ובהן ההחלטה להעלות את מחיר מוצרי הנפט. לדבריו העלייה במחיר, שגובהה 10% עד 53%, נעשתה מתוך חוסר ברירה ונועדה לכסות את הגירעון בתקציב, בסך חמישה מיליארדי דולרים. לדבריו, "ירדן היא מדינה שמייבאת את כל כמות הנפט שהיא צריכה. כלכלתה מבוססת בעיקר על סיוע חיצוני".

כנגד הקריאות לרפורמות בהפגנות, שבחלקן אף נשמעו קריאות להפלת המשטר ולהדחת המלך עבדאללה השני, פתחו תומכי המלך במהלך שהוגדר כמתקפת-נגד, הכוללת גם הסברה. ראשי שבטים רבים בירדן ואנשי ציבור קיימו אירועי תמיכה במשפחת המלוכה ובראשם המלך עבדאללה.

מושל מחוז עקבה, פואז ארשידאת, האשים את תנועת האחים המוסלמים בכך שהיא גוררת את המדינה למלחמת אזרחים. בראיון שהעניק לסוכנות יו-פי-איי אמר ארשידאת כי האחים המוסלמים עולים על הגל בעולם הערבי ומבקשים ליזום אירועים שידמו לאירועים שהיו בתוניס, במצרים ובלוב.

"פעמים רבות הם אמרו שהפגיעה במלך עבדאללה היא בבחינת קו אדום בשבילם, ובכל זאת כל הסיסמאות שלהם חצו את הקו האדום הזה", אמר ארשידאת, הנמנה עם תומכי המלך הנלהבים.

ארשידאת האשים גם את האחים המוסלמים בכך שהם מעוררים בעיות בלי להציג כל הצעה לפתרון. עוד אמר כי בשל הפרות הסדר ברחבי המדינה, כ-120 קבוצות תיירים מאורגנות הודיעו על ביטול ביקוריהן בירדן, שנועדו בעיקר לעקבה, ושהדבר פוגע קשות בענף התיירות ובכלכלת הממלכה.

מפגינים שורפים תעודות בוחר בעמאן, ביום שישיצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ