הפגנות ענק יתקיימו בקהיר ביום שלישי

נשיא מצרים: מעוניין בדיאלוג, הרחבת הסמכויות - זמנית

בניסיון למנוע את הידרדרות המשבר בארצו, הודיע מוחמד מורסי כי מטרת הצו להרחבת סמכויותיו היא לאפשר את העמדת בכירי הממשל הקודם לדין

ג'קי חורי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
ג'קי חורי
רויטרס

נשיא מצרים, מוחמד מורסי, עושה מאמצים למתן את המשבר הפוליטי שפרץ בארצו ולמנוע את הידרדרות ההפגנות לאלימות של ממש. בהודעה שפרסמה הערב (ראשון) לשכת הנשיאות נאמר כי מורסי מחויב "לעבוד עם כל הכוחות הפוליטיים" על מנת להגיע להסכמות חוקתיות וכי הצו הנשיאותי, המרחיב את סמכויות הנשיא ומעניק "חסינות" לוועדה המנסחת את החוקה – הינו זמני.

"הרחבת הסמכויות נחוצה כדי להעמיד לדין את אלה שאחראים לשחיתות ולפשעים אחרים שבוצעו בתקופת הממשל הקדום ובתקופת ממשלת המעבר", נמסר בהודעת הנשיאות. "אופיו של הצו זמני, אך אלה שאחראים לפשעים צריכים לשאת באחריות למעשיהם".

אלא שלפי שעה לא נראה כי הצהרתו של מורסי מספקת את המפגינים, שהתעמתו גם היום – היום השלישי ברציפות – עם כוחות הביטחון בכיכר תחריר. שוטרים ירו גז מדמיע לעבר מפגינים שצעדו סמוך למבני הממשל המרכזיים וסמוך לשגרירות ארה"ב הושלכו אבנים. באופן כללי היה זה יום הפגנות רגוע יחסית, אחרי שבסוף השבוע נפצעו כ-500 בני אדם. פעיל באחים המוסלמים נהרג ו-60 נוספים נפצעו במתקפה הערב על המטה הראשי של התנועה בעיר דמנחור שבצפון המדינה.

ירי גז מדמיע בכיכר תחריר, היום. בראש המפגינים: חילונים, ליברלים ונאצריסטיםצילום: רויטרס

המשבר הפוליטי במצרים פרץ ביום חמישי שעבר אחרי שמורסי הודיע על השתלטות דה-פקטו על המערכת המשפטית, באופן שלא יאפשר לבית המשפט החוקתי לערער על החלטות הוועדה המנסחת את החוקה. בעיני האופוזיציה, שבראשה עומדות קבוצות חילוניות, ליברליות, נאצריסטיות וסוציאליסטיות, המהלך שביצע מורסי מעיד על כוונותיו להשליט במצרים אוטוקרטיה דתית. כמה ממתנגדי המהלך כינו את מורסי "דיקטטור חדש" ואילו איגוד השופטים הודיע על שביתה כללית.

המועצה החוקתית העליונה קראה הערב לשופטים לשוב לעבודתם, אך לפי שעה לא נענתה. בהודעתה נמסר כי הרחבת סמכויותיו של מורסי "צריכה להיות תקפה רק בעניינים הנוגעים לריבונותה של מצרים".

בניסיון לפתור את המשבר, מינה מורסי את שר המשפטים המצרי, אחמד מקי, לתווך בין המערכת השלטונית למערכת המשפטית. מקי, שהצהיר כי יש לו "הסגות" על השלכות הצו שפרסם מורסי, מיהר לכנס פגישה עם נציגי הצדדים בבית המשפט החוקתי. לא נמסרו פרטים על תוכן הפגישה.

לפחות 500 נפצעו ביומיים הראשונים של המהומותצילום: אי-אף-פי

בינתיים, מתכוונים הן תומכי מורסי והן מתנגדיו לשוב כבר הערב לכיכר תחריר לקראת יום של הפגנות ענק שמתוכנן ברחבי מצרים ביום שלישי. מורסי, שממשיך בהתייעצויות זה היום השני, דוחה את ההאשמות נגדו וטוען כי הצו החוקתי נועד כדי להאיץ את הרפורמות שישלימו את הפיכתה של מצרים לדמוקרטיה.

מי שהגיבה בעצבנות גדולה למשבר הפוליטי היא הבורסה המצרית. שערי המניות בקהיר נפלו בכ-10% והמסחר הופסק אחרי חצי שעה. גם אחרי שחודש, המשיכו המניות לרשום ירידות חדות. מאז התמנה מורסי לנשיא ידעה מצרים יציבות יחסית אשר הובילה לעלייה של 35% בבורסה וסייעה מאוד לאישור הלוואה בסך 4.5 מיליארד דולר שקיבלה מצרים בשבוע שעבר מקרן המטבע הבינלאומית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ