מפגן כוח חשוב לאופוזיציה המצרית |

אלפים מפגינים בקהיר נגד הרחבת הסמכויות של מורסי

בפגישה עם מועצת השופטים העליונה הביע נשיא מצרים את "נכונותו" לשמור על עצמאות מערכת המשפט, אך ספק אם הדבר יוביל לסיום המשבר הפוליטי

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

אלפי מצרים התקהלו הבוקר (שלישי) בכיכר תחריר בקהיר כדי למחות על הצו שפרסם בשבוע שעבר הנשיא, מוחמד מורסי, המרחיב באופן משמעותי את סמכויותיו על חשבון מערכת המשפט. בראש המפגינים עומדות קבוצות שמאל, חילונים, ליברלים ותנועות נאצריסטיות הטוענות כי מהלכיו של מורסי הם צעד לקראת הפיכתה של מצרים לאוטורקטיה איסלאמית.

תנועת האחים המוסלמים, התומכת במורסי, ביטלה הפגנת נגד על מנת למנוע שפיכות דמים. גם המארגנים קראו לתומכיהם שלא להתעמת עם כוחות הביטחון. לפי שעה לא דווח על תקריות אלימות בכיכר, אולם סמוך לשגרירות ארה"ב השתמשה המשטרה בגז מדמיע לפיזור מתפרעים. מאז החלו ההפגנות בקהיר על הרחבת סמכויותיו של מורסי לפני חמישה ימים, נהרגו שני בני אדם ונפצעו מאות.

ההפגנות היום צפויות להגיע לשיאן בשעות אחר הצהריים. אמש נפגש מורסי עם מועצת השופטים העליונה ועם איגודי השופטים, שרובם ממשיכים לקיים השבתה חלקית של בתי המשפט במחאה על הצו. בפגישה הדגיש מורסי את "נכונותו" לשמור על "עצמאות מערכת המשפט" והבטיח כי הוא אינו מגביל את מערכת המשפט לעסוק בכל עניין למעט סוגיות הנוגעות ל"ריבונות הנשיא". מומחים משפטיים הסבירו כי מדובר, לכאורה, בסמכותו של הנשיא להכריז על מלחמה, אך העניין בהחלט פתוח לפרשנויות ופלפולים משפטיים.

ההפגנה היום היא מבחן כוח חשוב לתנועת האופוזיציה האנטי-איסלאמית, מאז נבחר מורסי לנשיאות בחודש יוני. "איננו רוצים דיקטטורה שוב. משטר מובארק היה דיקטטורה. עשינו מהפכה כדי לזכות בצדק וחופש", אמר אחמד חוסייני, בן 32, שהגיע הבוקר להשתתף בהפגנה. הצו שפרסם מורסי מונע בפועל ממערכת המשפט לערער על החלטותיו של מורסי עד לכינונה של חוקה חדשה במצרים, ומעניק "חסינות" לוועדה המנסחת את החוקה בה קיים רוב איסלאמיסטי. מורסי טוען מצדו כי הרחבת הסמכויות חיונית להאצת הרפורמות הפוליטיות והחברתיות שישלימו את הפיכתה של מצרים לדמוקרטיה של ממש.

הפגנת התנועות החילוניות, הנאצריסטיות וליברליות בקהירצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ