עימותים בין המשטרה המצרית למפגינים בכיכר תחריר

יותר ממאה אלף הפגינו במהלך הלילה בקריאה להפיל את הנשיא מורסי. בשעות הבוקר המוקדמות ירתה המשטרה גז מדמיע על ההמון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עימותים התפתחו הבוקר (רביעי) בין מפגינים לכוחות המשטרה בכיכר תחריר שבקהיר, בירת מצרים. המשטרה ירתה גז מדמיע לעבר מאות צעירים שנותרו בכיכר לאחר ההפגנות ההמוניות אתמול בערב והלילה, בהן השתתפו יותר ממאה אלף בני אדם. הבוקר, המשטרה מבקשת להרחיק את המפגינים מהכבישים המרכזיים המובילים לכיכר תחריר ומהצירים המובילים למתחם שגרירות ארה"ב הסמוך.

רבבות מצרים הפגינו במהלך הלילה בקריאה להפיל את הנשיא מוחמד מורסי ומשטר האחים המוסלמים. ההפגנות מתרחשות פחות משנה לאחר השבעתו של הנשיא, שנבחר בפעם הראשונה בבחירות דמוקרטיות שהתקיימו במצרים. המפגינים מוחים על צו שהוציא מורסי בשבוע שעבר, המרחיב את סמכויותיו ומציב את החלטותיו מעל בית המשפט. זאת, על רקע ניסוח החוקה החדשה של מצרים, שהוטלה על ועדה בה שולט רוב איסלמיסטי.

6 מתוך 6 |
ההפגנות בכיכר תחריר
1 מתוך 6 |
ההפגנות בכיכר תחריר
2 מתוך 6 |
ההפגנות בכיכר תחריר

בכיכר תחריר קרא הציבור "העם יגן על המהפכה". במקביל, יצאו תהלוכות והפגנות בכל רחבי מצרים שחלקן התפתחו לעימותים קשים עם כוחות הביטחון והמשטרה, שניסתה לפזר חלק מההפגנות בכוח, וגם עם תומכיו של מורסי. ההפגנות הסוערת ביותר היו בעיר אלמחלה אלקוברה, בעבר בירת הטקסטיל של מצרים, כ-130 ק"מ מצפון לקהיר.

בניסיון להרגיע את זעם הציבור, יועצו המשפטי של מורסי הציג יוזמה לפיה יתקיים משאל עם על ההחלטות של מורסי בעניין המשך תפקודה של הוועדה לחוקה.

על פי דיווחי סוכנויות הידיעות, מפגין בן 58 נהרג משאיפת גז מדמיע, ויותר מ-200 איש נפצעו. בדיווחים לא רשמיים נוספים נמסר על שלושה הרוגים כתוצאה מעימות בין המפגינים נגד מורסי ובין תומכיו שיצאו להפגנת נגד. בבית החולים המקומי דיווחו כי 60 מהנפגעים היו תוצאה של ירי והשאר פגיעות מכלי חד וממכות יבשות. תהלוכות יצאו גם באסיוט שבדרום מצרים, באסואן ובסואץ שבצפון המדינה. בכיכר תחריר, סמל המהפכה, התאספו עשרות אלפים שבאו מכל רחבי העיר, חלקם בהפגנות מתוכננות של האיגודים המקצועיים, לרבות עורכי הדין ועיתונאים שיצאו בקריאות נגד מורסי ותנועת האחים המוסלמים והעומד בראשה, מוחמד בדיע. חלק מעורכי הדין הודיעו כי בכוונתם להתבצר בכיכר עד לביטול ההחלטות של הנשיא.

בתהלוכות בכיכר תחריר התייצבו גם חלק מהמועמדים בבחירות האחרונות לנשיאות, בהם הד"ר מוחמד אלבראדעי והנאצריסט חמדין סבאחי שהגיע למקום השלישי בבחירות. סבאחי שעד לפני יומיים היה מתון בהצהרותיו ודיבר על הצורך בביטול ההחלטות האחרונות של הנשיא מורסי בכל הנוגע לסמכויותיו היה יותר נחרץ אתמול והצהיר כי אם מורסי לא יחזור בו, הוא יאבד את הלגיטימיות בעיני העם המצרי.

עד אתמול, הצבא המצרי בחר לא להתערב, אולם התבטאות של דובר הצבא המצרי סימנה גם מסר מדאיג לנשיא. דובר הצבא, הגנרל אחמד מוחמד עלי, הכחיש דיווחים שלפיהם המשטרה הצבאית חוסמת כניסות לקהיר ומונעת מאוטובוסים העמוסים במפגינים להגיע לכיכר תחריר. הגנרל עלי הבהיר כי המשטרה הצבאית ממוקמת בחלק מהמחסומים במסגרת עבודתה השוטפת וכי נאמנות הצבא היא בראש ובראשונה לעם המצרי.

בנוסף, ברשתות החברתיות ובכמה אתרים מצריים הופצו אתמול הודעות שלפיהם בכירים בממסד הנשיאות התפטרו כצעד מחאה נגד הנשיא, אולם רובם הכחישו את הדיווחים ובראשם סגן הנשיא מחמוד מקי והיועץ המשפטי של הנשיא.

הנשיא מורסי, מצדו, ניסה כמו ביומיים האחרונים לשדר מסרים מרגיעים שמדובר בהחלטות זמניות וכי הוא קורא להידברות בניסיון להפיג את המתיחות, אולם ללא הצלחה רבה. מורסי לחץ גם על ראשי תנועת האחים המוסלמים לבטל את עצרת התמיכה בו, שהייתה מתוכננת ליד אוניברסיטת קהיר מחשש להתלקחות עם מתנגדיו. יחד עם זאת, דוברים מטעם האחים המוסלמים המשיכו בקו ההגנה שנותן גב לנשיא ובסדרת ראיונות שהעניקו לתקשורת המצרית והערבית הבהירו כי מורסי נקט צעדים שאפשר להסבירם כמכת מנע לפני החלטות שהיו אמורות להתפרסם של השופטים בבית הדין לענייני חוקה לביטול מועצת השורה - המועצה המייעצת של הנשיא והוועדה לניסוח החוקה המצרית, שבשליטת האחים המוסלמים והתנועה הסלפית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ