המורדים הסורים הפילו מסוק בעזרת טיל נ"מ; 34 הרוגים בפיגוע בדמשק

לראשונה מתחילת ההתקוממות, כוחות האופוזיציה השתמשו בטילי קרקע-אוויר. זו עשויה להיות תפנית ביחסי הכוחות בין המשטר ומתנגדיו

ניו יורק טיימס
הארץ
ניו יורק טיימס
הארץ

סרטונים של המורדים הסורים מציגים יכולות צבאיות חדשות. סמוך לחאלב שבצפון המדינה הופל אתמול (שלישי) מסוק של צבא סוריה מפגיעת טיל קרקע-אוויר מונחה-חום. זו עשויה להיות תפנית חשובה ביחסי הכוחות בין משטרו של נשיא סוריה, בשאר אל אסד, המסתמך יותר ויותר על כוחות מוטסים, לבין צבא סוריה החופשי שמתנגד לשלטון.

בחודשים האחרונים היו מספר דיווחים על טילים נגד מטוסים שהגיעו לידי המורדים הסורים, אך זו ההוכחה הראשונה לכך שיש ברשותם נשק שכזה. עד כה, השתמשו המורדים במקלעים במלחמתם נגד כוחות חיל האוויר של אסד.

באחד הסרטונים שהועלו לרשת ניתן לראות מסוק, ככל הנראה תוצרת רוסיה, שנפגע סמוך למנוע, אך מצליח לשמור על שליטה למשך זמן מה. בסרטון אחר נראה אותו מסוק לאחר הפגיעה, מנמיך טוס באופן מבוקר יחסית, ומתפוצץ עם הפגיעה בקרקע.

מדינות ערב כגון קטאר וסעודיה מתחו בעבר ביקורת על ארצות הברית, שלטענתן מונעת העברה של תחמושת כבדה שיכולה לסייע בהכרעה לטובת המורדים בסוריה. הלחץ האמריקאי בא בעקבות חשש כי הנשק המתקדם יגיע בסופו של דבר לידי ארגוני הטרור, ואולם המדינות הזהירו מפני התארכות הלחימה בסוריה, שעלולה להביא לעלייה בכוחם של גורמים קיצוניים ולפגוע ביציבות המשטרים באזור.

השימוש בטילי הנ"מ מגיע לאחר הישג אחר של צבא המורדים בסוריה. לפני שבוע השתלטו כוחות המתנגדים לשלטון על בסיס צבאי גדול בצפון המדינה, ועל כ-50 טנקים, כלי רכב משוריינים ומשאיות מלאות בתחמושת.

הבוקר (רביעי) התפוצצו שתי מכוניות ממולכדות ברובע ג'רמנה שבמזרח דמשק וגרמו לנזק ונפגעים רבים. התקשורת בסוריה מדווחת כי 34 בני אדם נהרגו באירוע. ערוץ טלוויזיה מקומי שידר תמונות בהן רואים כוחות כיבוי עמלים להשתלט על האש במקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ