אובמה שוקל להגדיל את מעורבות ארה"ב בסכסוך בסוריה

ההערכות הן שהעימות הגיע לנקודת מפנה ונשיא ארה"ב נחוש להדיח את אסד. הממשל שוקל בין השאר לספק ישירות נשק למורדים

ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

על רקע ההערכות שהעימות בסוריה הגיע לנקודת מפנה, שוקל ממשלו של הנשיא ברק אובמה להגביר את מעורבותה של ארה"ב בסכסוך, כדי לסייע בהדחת הנשיא בשאר אסד מהשלטון. כך מסרו מקורות רשמיים המעורבים בדיונים בעניין.

אף שלא התקבלה עדיין החלטה, הממשל שוקל כמה אלטרנטיבות ובהן אספקה ישירה של נשק לקבוצות מורדים מסוימות. ההחלטה הדחופה ביותר, שתתקבל ככל הנראה בשבוע הבא, נוגעת לשאלה אם נאט"ו צריכה להציב מערכת הגנה מפני טילים בטורקיה, כדי להגן עליה מפני טילים סוריים העלולים לשאת ראשי נפץ כימיים. דוברת משרד החוץ, ויקטוריה נולנד, אמרה אתמול (רביעי) שלא ייעשה שימוש במערכת הפטריוט "מעבר לגבול הטורקי".

אבל כמה אסטרטגים ופקידי ממשל סבורים שטייסי חיל האוויר הסורי עלולים לחשוש משימוש אחר שייעשה בסוללות הטילים; במקרה כזה הם עשויים להירתע מהפצצת האזור בגבולה הצפוני של סוריה, שבו המורדים שולטים בשטח גדול יחסית. אפשרויות קלושות יותר כוללות אספקת נשק ישירה לכוחות האופוזיציה במקום העברתו דרך מדינות אחרות, ובראשן קטאר; מסלול מסוכן יותר עשוי להיות הצבתם של סוכני סי-איי-אי בשטח או אנשי מודיעין של בעלות ברית, שיסייעו ללוחמי האופוזיציה באזורים שבהם יש להם שליטה איתנה.

פקידי הממשל דנו בכל האפשרויות האלה עוד לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב; אבל לדברי מקור בכיר בממשל, נסיבות בחירתו המחודשת של הנשיא ברק אובמה, שבעקבותיה נכון הבית הלבן ליטול יותר סיכונים, והצלחות טקטיות של המורדים בשטח, "משוות לסוגיה ממד דחוף יותר". גורמים רשמיים ומומחים לענייני סוריה סבורים שהממשל בוחן מחדש את מדיניותו בסוריה בין היתר כדי להגביר את אמינותו והשפעתו בקרב המורדים, שהשתלטו בשבועות האחרונים על כמה בסיסים חשובים של הצבא הסורי.

"בממשל הגיעו למסקנה שאם הם לא יתחילו לעשות משהו, המלחמה תסתיים בלי שתהיה להם כל השפעה על הכוחות הלוחמים בשטח", אומר ג'פרי וויט, קצין מודיעין לשעבר ומומחה לצבא סוריה. "יש להם אולי השפעה מסוימת על קבוצות ופלגים פוליטיים מסוימים, אבל אין להם השפעה על הכוחות הלוחמים, והלוחמים הם שישלטו בשטח".

ארה"ב העניקה עד כה למורדים תמיכה מוגבלת במערכה שלהם נגד ממשלת סוריה; לצד סיוע הומניטרי בסך 200 מיליון דולר, גם הציבה לדברי מקורות מודיעין אמריקאיים וערביים, מעט סוכני סי-איי-אי בשטח, שפעלו בחשאי כמה חודשים על אדמת טורקיה כדי לסייע ללוחמי האופוזיציה הסורית לקבל לידיהם נשק. "הבעיה היא שאין שקיפות מספקת שתאפשר לנו לדעת לידי מי הנשק הזה מגיע", אמר באחרונה מקור בכיר בממשל. "זו הבעיה שבסוגיית השימוש במיקור חוץ".

תגובות