לראשונה מתחילת הלחימה: אסד ניתק את סוריה מהאינטרנט

לפי דיווחי חברות אמריקאיות המספקות שירותים מקוונים, המדינה כולה נותקה מהרשת; ארה"ב צפויה להכיר בקרוב באופוזיציה הסורית

אי-פי, הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, הארץ

סוריה ניתקה את תושביה מהחיבור לאינטרנט, כך מסרו היום (חמישי) שתי חברות אינטרנט שפועלות בארה"ב. פעילים בסוריה, שדיברו באמצעות טלפון לווייני, אישרו את הדיווח. עוד דווח כי גם רשת הטלפונים הסלולרית קרסה בכמה אזורים במדינה. מבדיקת "הארץ" עולה כי חלה ירידה משמעותית במספר הדיווחים והסרטונים מהלחימה בסוריה שהועלו היום לרשת.

סוריה ניתקה לסירוגין את הרשת המקוונת במהלך 20 חודשי ההתקוממות נגד משטרו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, אולם ניתוק המקיף את כל המדינה הוא חסר תקדים. משטר אסד ספג כמה מפלות בשבועות האחרונים – בהם אובדן בסיסי חיל אוויר ומתקנים אסטרטגיים נוספים, ויתכן שהצעד מהווה ניסיון של הממשלה למנוע מתקפות עתידיות של המורדים באמצעות פגיעה בכלי התקשורת.

שר המידע הסורי אמר כי "טרוריסטים", ולא המדינה, הם שאחראים להחשכת האינטרנט. לדבריו, "טרוריסטים פגעו  בקווי האינטרנט, וכתוצאה כמה אזורים נותקו", אמר. ממשרד התקשורת נמסר כי טכנאים עובדים על תיקון התקלה בקווי התקשורת והאינטרנט.

ב"וושינגטון פוסט" דווח כי לצעד השלכות משמעותיות על כלכלת וביטחון המדינה. הן מצרים והן לוב כיבו את שירותי האינטרנט שלהן בשלבים מוקדמים יחסית של ההתקוממויות במדינותיהן, ויחסית אליהן הצעד של ממשלת סוריה מגיע בשלב מאוחר. אחד ההסברים לכך, לפי ה"וושינגטון פוסט", היא שהמשטר הסורי נעזר עד כה באינטרנט כדי לעקוב אחרי אזרחים ומורדים, ולעתים אפילו במטרה להוציא מהם מידע אישי אמצעות הונאות אינטרנטיות

נתוני הגלישה באינטרנט בסוריה היום, על פי חברת ניתוח תעבורת רשת

לנשיא אסד יש רקע במחשבים, ובעבר הוא אף התייחס באופן מפורש ל"צבא האלקטרוני" שלו. בעוד המשטר הסורי רואה באינטרנט סכנה לצד הזדמנות, ייתכן שהרשויות במצרים ולוב התייחסו אליו בעיקר כאל כלי המסייע למורדים. ייתכן גם, מציינים ב"וושינגטון פוסט", שסוריה חששה מההשלכות הכלכליות של החשכת האינטרנט, או ממחסור באמצעים להוציא לפועל מהלך כזה.

ממשל אובמה מתכוון להכיר רשמית באופוזיציה הסורית כנציגה הלגיטימית של העם הסורי בשבועות הקרובים. הצעד יקל על הממשל האמריקאי לתמוך באופוזיציה במאבקה בשלטונו של הנשיא אסד. ההודעה על הצעד, בו נקטו כבר כמה מבעלות בריתה של ארה"ב, צפויה להתפרסם בכנס של 70 מדינות "ידידות העם הסורי" במרוקו בהשתתפות שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון.

על רקע ההערכות שהעימות בסוריה הגיע לנקודת מפנה, שוקל ממשל אובמה להגביר את מעורבותה של ארה"ב בסכסוך, כדי לסייע בהדחת אסד מהשלטון. כך מסרו מקורות רשמיים המעורבים בדיונים בעניין. אף שלא התקבלה עדיין החלטה, הממשל שוקל כמה אלטרנטיבות ובהן אספקה ישירה של נשק לקבוצות מורדים מסוימות. ההחלטה הדחופה ביותר, שתתקבל ככל הנראה בשבוע הבא, נוגעת לשאלה אם נאט"ו צריכה להציב מערכת הגנה מפני טילים בטורקיה, כדי להגן עליה מפני טילים סוריים העלולים לשאת ראשי נפץ כימיים. דוברת משרד החוץ, ויקטוריה נולנד, אמרה אתמול (רביעי) שלא ייעשה שימוש במערכת הפטריוט "מעבר לגבול הטורקי".

חברת התעופה הלאומית של איחוד האמירויות הערביות, "אמירטס", וחברת התעופה הלאומית של מצרים, "איג'יפטאייר",  הודיעו כי השעו באופן זמני את טיסותיהן לדמשק. לדברי בכיר בחברת התעופה המצרית, טיסות שתוכננו ליום שישי בוטלו, לאור התנאים הירודים בנמל התעופה. 

נמל התעופה שוכן בפרברים הדרומיים של העיר, והמחוזות הסמוכים לו נחשבים למעוזי תמיכה במורדים. מטוסי המשטר הפגיזו היום את מעוזי המורדים בפרברי דמשק.

בימים האחרונים דווח על הצלחות של המורדים במערכה נגד אסד בהפלת מטוסים בטילי נ"מ, עליהן נודע באמצעות סרטונים שהעלו המורדים לרשת. בתחילת השבוע הועלו לרשת סרטונים המציגים הפלת מסוק תובלה צבאי ליד חאלב, וביום רביעי אחר הצהרים הוצגו סרטונים חדשים בהם רואים מטוס קרב - כנראה סוחוי 22 - לאחר שפגע בו טיל מונחה.

ההתפתחות מעידה כי לידי המורדים הגיע נשק מתקדם, שעד כה לא היה זמין להם - בין השאר בשל התנגדות ארה"ב לחימושם בנשק שעלול להגיע לארגוני הטרור. עד כה, השתמשו המורדים במקלעים במלחמתם נגד כוחות חיל האוויר של אסד, ואולם באחד הסרטונים שהועלו לרשת נראה מורד נושא טיל מונחה חום מתוצרת סובייטית, שלטענתו הושג בפשיטה על בסיס צבאי סמוך.

סרטון שהועלה לרשת, המתעד הפלת מטוס סורי באמצעות טיל נ"מ

אם בידי המורדים טילי נ"מ רבים, זו עשויה להיות תפנית חשובה ביחסי הכוחות בין משטרו של נשיא סוריה, בשאר אל אסד, המסתמך יותר ויותר על כוחות מוטסים, לבין צבא סוריה החופשי שמתנגד לשלטון.

בחודשים האחרונים העלו המורדים לרשת מספר רב של סרטונים המעידים על הפלת עשרות כלי טיס של צבא אסד. השימוש בטילי נ"מ מגיע לאחר הישג אחר של צבא המורדים בסוריה. לפני שבוע השתלטו כוחות המתנגדים לשלטון על בסיס צבאי גדול בצפון המדינה, ועל כ-50 טנקים, כלי רכב משוריינים ומשאיות מלאות בתחמושת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ