אסד לא צפוי להצליח בניסיונו לנתק את סוריה מהאינטרנט

בין אם מדובר במהלך של ייאוש, או באמצעי למיסוך פעולה צבאית גדולה נגד המורדים, המידע מסוריה ימשיך לזלוג החוצה למרות מאמצי השלטון

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

יתכן שההחלטה של ממשלת סוריה לנתק היום (חמישי) את מרבית רשתות הטלפונים הניידים ואת שרתי האינטרנט במדינה היא צעד של ייאוש, המבטא את אובדן השליטה של משטר אסד על הנעשה בחלקים גדולים של המדינה. סביר גם שמדובר בניסיון להטיל איפול תקשורתי על אזורים בדרום דמשק בהם, על פי דיווחים שונים, החל הבוקר מבצע צבאי גדול לביעור קיני המורדים, לחימה שצפויה להוביל למאות אזרחים הרוגים.

ההשוואה המתבקשת היא כמובן לניתוק האינטרנט והתקשורת הסלולארית במצרים בתחילת המהפכה של ינואר 2011, ולפעולות דומות של משטר קדאפי בלוב לפני נפילתו. וגם כאן, ניתן להניח במידה רבה של ביטחון שהאופוזיציה הסורית תצליח במהרה לעקוף את הניתוק ולהמשיך להוציא מידע וסרטונים המתעדים את הלחימה עקובת הדם.

מתנגדי המשטר סיגלו לעצמם בשנים האחרונות, עוד לפני פרוץ המהפכה, מגוון שיטות להעברת מסרים ותמונות שמאפשרות לחמוק מאמצעי המעקב השתולים ברשתות תקשורת הסוריות. למרבה הבושה, רוב האמצעים האלה סופקו על ידי חברות מערביות מאירופה ומארצות הברית.

השלטון אמנם הצליח לכבות ככל הנראה את כל שרתי האינטרנט, אבל קווי התקשורת היבשתיים עודם פועלים, קרוב לוודאי כדי לאפשר למשטר להמשיך ולהפעיל את הכלכלה המקרטעת. באמצעות קווים יבשתיים אלה מחוברים חלק מהמהפכנים לשרתים הנמצאים מחוץ להישג ידו של המשטר. בנוסף לכך הוברחו במהלך המהפכה מאות ואולי אלפי טלפונים לווייניים שאינם זקוקים לחיבור לרשת מקומית ושניתן לחברם למחשבים. כמו כן, באזורי הגבול עם טורקיה, ירדן ולבנון, מתחברים האזרחים באין מפריע לרשתות הטלפונים הניידים של המדינות השכנות. כבר היום אחר הצהריים, הצליחו גורמי אופוזיציה להתגבר על המכשול ולהמשיך לשדר מידע, גם אם בקצב נמוך בהרבה מהרגיל.

עם זאת, למרות כל האמצעים העוקפים, הניתוק בכל זאת יקשה מאוד על האופוזיציה וכאן נוצרה הזדמנות לממשל האמריקאי לבוא לעזרת המורדים באופן שלא ייחשב כהכרזת מלחמה על המשטר. אם אכן נכונים הדיווחים שהנשיא אובמה עומד להכיר באופוזיציה הסורית, הוא יכול לעזור לאנשיה בהשבת הגישה לאינטרנט ולסלולר בסוריה.
שירותי המודיעין האמריקאיים פיתחו בשנים האחרונות שורה של אמצעים המאפשרים לספק שירותי תקשורת במדינות בהם נותקה הרשת - ממזוודות מיוחדות שניתן להבריחן אל תוך המדינה ולהופכן למוקדי תקשורת ניידים, ועד למטוס הרקולס עמוס אנטנות (המכונה בחיל האוויר האמריקאי Commando Solo) שמסוגל לטוס בקרבת הגבול ולשמש תחנת ממסר לטווחים של מאות קילומטרים. בשני אמצעים אלה טרם נעשה שימוש מבצעי אבל קשה לחשוב על הזדמנות מושלמת יותר להתחיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ