עימותים בדמשק |

קרבות בין הצבא למורדים ליד שדה התעופה הבינלאומי

מחסומים של הצבא הוצבו ברחבי הבירה ויחידות מיוחדות מפטרלות ברחובותיה. לאחר שלושה ימים, חודש החיבור לאינטרנט ברחבי סוריה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

תושבי דמשק, שיצרו קשר עם כלי תקשורת מחוץ למדינה באמצעות טלפונים לוויינים, דיווחו היום (שבת) על עימותים בין המורדים לכוחות הצבא, בסמוך לשדה תעופה הבינלאומי של הבירה. לפי הדיווחים, חיל האוויר הסורי הפציץ מעוזים של המורדים לאורך הכביש הראשי המוביל לשדה התעופה, וחברות תעופה בינלאומיות ביטלו את הטיסות המתוכננות לדמשק. ארגוני זכויות אדם מדווחים כי לפחות 120 בני אדם נהרגו היום ברחבי המדינה מאש הכוחות הלוחמים.

לדברי התושבים, בעיר שוררת מתיחות רבה ותחושת פחד. מחסומים של הצבא הוצבו כמעט בכל פינה. המשטר מרכז את עיקר מאמציו בהגנה על דמשק: חיילים רבים שומרים על העיר והיחידות המיוחדות של הצבא פרוסות ברחובות מרכזיים. לפי הערכות, המורדים עדיין אינם חזקים דיו כדי להשתלט על דמשק, אולם הקרבות באזור שדה התעופה מעניקים להם רוח גבית ומחזקים את התחושה במדינה כי נאמני אסד נמצאים במצור. הלחימה ליד שדה התעופה גם מחייבת את הצבא להסיג כוחות ממקומות אחרים במדינה כדי שיסייעו בקרב על הגנת הבירה.

מורדים ופעילי זכויות אדם בסוריה אמרו היום כי הם נתקלים בבעיות תקשורת רבות, לאחר שסוריה ניתקה ביום חמישי את תושביה מחיבור לאינטרנט. לדברי מתנגד שלטון מהעיר חומס, המורדים משתמשים בטלפונים לווייניים ומכשירי קשר כדי לתאם את פעילותם. "אין אינטרנט או טלפונים סלולריים בסוריה, אבל אנחנו מצליחים לפעול למרות הקשיים", אמר באמצעות טלפון לווייני. בשעות הערב (שבת) דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית כי בתום שלושה ימים חודש בהדרגה החיבור לאינטרנט בבירה ולאחר מכן גם בשאר חלקי המדינה.

אחת הסיבות לכך שהמורדים הצליחו להמשיך בפעילותם היא ההכנה המוקדמת של מתנגדי השלטון לאפשרות של ניתוק החיבור לאינטרנט ולאמצעי התקשורת. במשך חודשים הבריחו המורדים למדינה ציוד תקשורת מתוחכם כמו טלפונים לווייניים, ניידים ובאמצעות סקייפ דיברו עם מורדים אחרים במדינה ועם מתנגדי שלטון מחוץ לסוריה.

"יש לנו הרבה ציוד תקשורת מתוחכם", אומר עבד-אל רחמן, בן 27, מתנגד שלטון באחד מפרברי דמשק. לדבריו, הוא היה בקשר עם מומחה תקשורת בחומס שעזר לו ליצור רשת תקשורת עם עוד כמה מוקדים באזור הבירה.

מתנגדי השלטון דיווחו על עימותים גם במחוזות אחרים מחוץ לבירה, בהם חומס, דיר א-זור, אידליב וחאלב. לפי הערכות, נהרגו בסוף השבוע 200 בני אדם, ומאז פרוץ ההתקוממות העממית במארס 2011, נהרגו ברחבי המדינה 40 אלף בני אדם.

ראשי הקואליציה הלאומית הסורית, המאגדת את רוב פלגי האופוזיציה במדינה, סיכמו בסוף השבוע בקהיר את ההתכנסות ראשונה שלהם. הכינוס נועד למסד את פעילות הקואליציה על ידי הקמת ועדות מקצועיות שתפעלנה מטעמה במישור המדיני, במישור המשפטי, במישור ההסברתי ובמישור ההומניטארי.

המאמץ העיקרי של הקואליציה מתמקד בשלב זה באיחוד הפלגים והמיליציות בתוך סוריה על ידי הקמת מועצה צבאית עליונה אליה יוכפפו כולם. בשיחה עם "הארץ" מקהיר אמר חבר בקואליציה כי בקרב המורדים וכן בקרב נציגי האופוזיציה בסוריה ומחוצה לה ישנה תחושה שמתקרבת שעת ההכרעה ועל כן הקואליציה חייבת להיות מוכנה להציג אלטרנטיבה בכל המישורים ועיקר הביטחון. גורמים בקואליציה ציינו כי ראש הממשלה לשעבר ריאד חיג'אב שערק לירדן יהיה אחד המועמדים הבולטים לעמוד בראש ממשלת המעבר בסוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ