המאבק על החוקה במצרים

מורסי מאבד שליטה על המשבר

תומכי מורסי מנעו מביהמ"ש החוקתי לדון בפיזור הוועדה לניסוח החוקה, השופטים בתגובה הודיעו על שביתה, ומצרים מתקרבת לנקודת רתיחה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים33
צבי בראל

גבול נוסף ביחסים שבין הציבור המצרי למערכת המשפטית נחצה אתמול כאשר קבוצות של תומכי הנשיא, מוחמד מורסי, ופעילים בתנועות סלאפיות התגודדו ליד שערי בית המשפט החוקתי בקהיר ומנעו מן השופטים להיכנס לאולם הדיונים. זו הפעם הראשונה שבה מפגינים משבשים את עבודתה של הערכאה השיפוטית הגבוהה ביותר במצרים, הנהנית מלגיטימיות ציבורית רחבה, ומאיימים על חיי השופטים העליונים.

בה בעת המשיכו קבוצות מפגינים המתנגדים למורסי, ל להיאסף בכיכר תחריר כשהם קוראים סיסמאות נגד הנשיא ומייחלים להפלתו. רק כמה קילומטרים הפרידו ביניהם לבין מאות האוטובוסים ששכרה מפלגת "החירות והצדק" של האחים המוסלמים, ועליהם מאות פעילים איסלאמים. המפגינים הללו הצטרפו להפגנה הגדולה שקיימו תומכי מורסי בכיכר נהדת מצר.

אזור החיץ שבין ההפגנות מסייע בינתיים להפריד בין שתי הקבוצות הגדולות של המפגינים, אך ספק אם לאורך זמן. ביום שלישי צפויה להתקיים הפגנה גדולה של 18 תנועות אופוזיציה ליד ארמון הנשיאות, וזו עלולה להידרדר להתכתשות אלימה בין תומכי מורסי למתנגדיו. לפי כמה מהפרשנים המצרים, התכתשות כזאת, אם תתרחש, עלולה לגרום להתערבותו של הצבא ולהחזיר את מצרים לימיה הראשונים של ההתקוממות העממית.

ההפגנות אתמול בקהיר והפגיעה בעצמאות בית המשפט החוקתי מקרבים את מצרים לנקודת רתיחה ומאיימים להוציא את העניינים משליטתו של מורסי, שאינו מצליח להרגיע את האופוזיציה. מורסי, שכנראה מכיר בטעות הקשה שעשה כשפרסם בשבוע שעבר שורה של המעניקות להחלטותיו מעמד עליון לחוק ופטור מערר משפטי, סבר כי זירוז בהול של ניסוח החוקה וההודעה על משאל עם בעוד שבועיים ירגיעו את מתנגדיו. בכך, הוא גם שאף להפוך את הדיון בבית המשפט החוקתי אם לפזר את הוועדה לניסוח החוקה לבלתי רלוונטי.

בשני המקרים התברר ששיקוליו של מורסי כשלו. תנועות האופוזיציה גורסות כי טיוטת החוקה, כפי שאושרה בשבת, היא "גניבת הדמוקרטיה ופגיעה ברוח המהפכה". לטענתם, חילוקי הדעות עדיין גדולים וגם בסעיפים שאין עליהם מחלוקת גדולה, אישורם נעשה בידי ועדה שהרכבה נשען בכבדות על התנועות האיסלאמיות ולכן היא אינה משקפת חלקים גדולים בציבור. המתנגדים קיוו כי בית המשפט החוקתי ידון בשאלת חוקיות הוועדה ויקבע כי יש לפזרה בפעם השנייה. מורסי הצהיר שהדיון איננו רלוונטי עוד, אחרי אישור טיוטת החוקה, אך אז גילה שזאת אינה דעתם של השופטים, שניסו לבוא לדיון, אבל נאלצו לסגת מהבניין בשל התגודדות המפגינים.

לפיכך הודיע בית המשפט החוקתי כי אינו מתכוון לחדש את עבודתו עד אשר יובטחו תנאי עבודתם של השופטים - ללא איומים וללא לחצים. התוצאה בינתיים היא שכל עוד בית המשפט החוקתי לא נתן דעתו על העתירה נגד הרכב הוועדה, ימשיכו מתנגדי הנשיא לדרוש את הקפאת טיוטת החוקה וכן לא להביאה למשאל עם.

שביתת בית המשפט החוקתי והחלטתם של רבים מהשופטים במצרים להשעות את עבודתם עד שמורסי יחזור בו מן "ההחלטות הנשיאותיות", עלולים להציב קושי גדול גם בפני קיום משאל העם. חלק מהשופטים מאיימים כבר עכשיו שלא להשתתף בפיקוח על ההצבעה ובכך לחשוף את משאל העם לטענות על זיוף ומרמה. דובר האחים המוסלמים, עיסאם אל-עריאן, אמר בהקשר זה כי הוא סבור שאפשר לעקוף את שאלת הפיקוח בדרכים אחרות, אבל האמת היא שבינתיים אין תחליף לגיטימי לפיקוח השופטים.

ככל שעובר הזמן מאז פרסום החלטות מורסי, הולכת ומתעבה ההתנגדות לאופן ניהולו את המשבר. לא לגמרי ברור בשלב זה אם הייתה זאת הנהגת האחים המוסלמים שדחפה את מורסי לאמץ את הצו הנשיאותי, או שהיו אלה החלטותיו העצמאיות. הסיסמאות שמשמיעים פעילי האחים המוסלמים מעידות על כך שהפוסק האחרון אינו מורסי אלא מוחמד בדיע, המדריך הכללי של האחים המוסלמים, שבחירתו לתפקיד גרמה לפילוג בתנועה.

פתרון המשבר תלוי עכשיו בהערכת הנזק שייגרם לסמכותו של מורסי ולכרסום במעמד האחים המוסלמים לקראת הבחירות לפרלמנט, שאמורות להתקיים כחודשיים אחרי האישור הסופי של החוקה. ספק אם הגערות ששומע מורסי מצרפת, גרמניה וארה"ב על דרך התנהלותו ישפיעו על החלטותיו. עכשיו זהו מאבק פוליטי פנימי במציאות חדשה שבה הכיכרות משמשות כפרלמנט, והתקשורת היא חלק בלתי נפרד מן המאבק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ