נאט"ו תאשר היום את בקשת טורקיה להציב סוללות פטריוט בשטחה

סוריה מיזגה בשבוע שעבר כמויות קטנות של שניים ממרכיבי הגז סארין, דבר שעורר דאגה באנקרה ותגובה חריפה מארה"ב. גורם רוסי: אסד איבד תקווה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חרף התנגדותה של רוסיה, צפויות 28 חברות ברית נאט"ו לאשר היום (שלישי) במהלך פגישה בבריסל את בקשתה של טורקיה להציב בשטחה סוללות פטריוט. הבקשה הטורקית נובעת מהחשש שהמשטר הסורי מתכוון לעשות שימוש בנשק כימי בניסיון להביא לשינוי פני המערכה מול המורדים.

גורמים בברית הצפון-אטלנטית אמרו כי מדובר בצעד הגנתי וכי פרישת הסוללות - אותן יספקו ארה"ב, גרמניה או הולנד - תימשך כמה שבועות. משלחת מטעם נאט"ו ביקרה בשבועות האחרונים באזורים בדרום טורקיה, סמוך לגבול הסורי, בהן אמורות להיפרש סוללות טילי היירוט. מזכ"ל נאט"ו, אנדרס פוג ראסמוסן, אמר לפני הפגישה בבריסל כי הוא מסכים לגמרי עם עמדת ארה"ב וכי שימוש סורי בנשק כימי יהיה "בלתי מקובל לחלוטין עבור כל העולם. אם מישהו יפנה לכלי הנשק הנוראיים האלה, אז אני אצפה לתגובה מיידית מצד הקהילה הבינלאומית", אמר.

אל ההצהרות החד משמעיות מוושינגטון לפיהן שימוש סורי בנשק כימי יהיה בבחינת "קו אדום" לממשל האמריקאי, הצטרף הלילה באופן פומבי גם נשיא ארה"ב, ברק אובמה. בנאום באוניברסיטת ההגנה הלאומית בוושינגטון הזהיר אובמה את אסד כי אם יעשה שימוש בנשק כימי נגד בני עמו - יהיה עליו להתמודד עם ההשלכות. "העולם צופה במתרחש. שימוש בנשק כימי איננו מקובל לחלוטין. אם תבצע את הטעות הטרגית של שימוש בנשק כימי - יהיו לכך השלכות ואתה תישא באחריות", אמר אובמה. 

זמן קצר לפני הנאום התייחס גם דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, לנעשה בסוריה ורמז כי ארה"ב שוקלת פעולה צבאית כדי למנוע שימוש בנשק כימי. "אנחנו חושבים שזה חשוב להתכונן לכל התסריטים. הכנת תוכניות מגירה היא הדבר האחראי לעשות", אמר.

גם צרפת הצטרפה הערב למתריעים והזהירה את ממשל אסד כי שימוש בנשק כימי יביא לתגובה צבאית. "השליטים בדמשק צריכים לדעת שהקהילה הבינלאומית צופה בהם, והיא לא תעמוד מנגד אם ייעשה שימוש בנשק מסוג זה", אמר דובר ממשרד החוץ הצרפתי, ונסן פלוראני. 

אתמול דיווח העיתונאי ג'פרי גולדברג באתר האינטרנט של המגזין "אטלנטיק" כי ישראל ביקשה מירדן פעמיים בחודשיים האחרונים "אור ירוק" לתקוף את מתקני הנשק הכימי של סוריה. לפי הדיווח, ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח פעמיים שליחים של המוסד לעמאן כדי לתאם את הנושא עם הירדנים ולקבל את אישורם. עם זאת, הירדנים, לפי גולדברג, השיבו על בשלילה. גורמי מודיעין אמריקאים שצוטטו בכתבה ציינו כי המסר הירדני היה שטרם בשלו התנאים למהלך שכזה. 

לפי גולדברג, אחד הבכירים שדיבר אתם הסביר שהפנייה הישראלית לעמאן נובעת מחשש להשפעות תקיפה שכזו על יציבות המשטר בירדן. "כמה מהאתרים נמצאים לא הרחק מהגבול הירדני", אמר הבכיר. "הירדנים נזהרים מאוד לא להכעיס את המשטר (הסורי) והם מניחים שהסורים יחשדו בשיתוף פעולה ירדני בתקיפה ישראלית". גולדברג טוען עוד כי לפי מקורות מודיעיניים, מל"טים אמריקאיים וישראליים עוקבים מקרוב אחר מאגרי הנשק הסוריים. ישראל הודיעה בעבר שהיא "עוקבת בערנות" אחר ניסיונות של חיזבאללה להעביר מערכות נשק מתקדמות או חומרים כימיים מסוריה ללבנון. 

שר החוץ הירדני, נאסר ג'ודה, התייחס אתמול לדיווחים על אפשרות של תקיפה ישראלית בסוריה דרך שטח ירדן, ואמר בתדרוך כתבים בוושינגטון כי אין לו תגובה על כך. "הרבה מדינות עוקבות אחר המצב בסוריה מקרוב. אנחנו מדברים עם מדינות באזור וחייבים להיות מוכנים לתסריטים השונים", אמר ג'ודה. אני חושב שהמשטר הסורי מבין ששימוש בנשק כימי או ביולוגי ישנה את כללי המשחק בשביל כל הקהילה הבינלאומית ויהיו לכך השלכות".‬

הכנות לשימוש בסארין

רשת סי-אן-אן דיווחה אתמול כי צבא סוריה החל לבצע פעולות להכנת גז סארין לשימוש נגד המורדים. בכיר אמריקאי אמר לרשת כי מידע מודיעיני חדש שהגיע לידי ארצות הברית מצביע על התפתחויות מדאיגות בכל הנוגע לנשק הכימי של סוריה. באתר wired דווח הלילה כי מדובר בפעולות למיזוג בין שני רכיבים כימיים המאפשרים להטעין את הסארין בפצצות ובפגזים.

לסארין, שהוא סוג של גז עצבים, יש שני מרכיבים: איזופרופנול וחומר בשם Methylphosphonyl difluoride המשמש כזרז למטרות צבאיות. לסוריה יש יותר מ-500 טונות של הזרז, המאוחסן בדרך כלל בנפרד מהאיזופרופנול כדי לצמצם את האפשרות לתאונות. על פי הדיווח, בשבוע שעבר איחדו הסורים בין שני החומרים. "הם לא עשו את זה בכל הארסנל הכימי שלהם אלא רק בכמות קטנה", אמר גורם שדיבר עם האתר, "איננו יודעים מה הכוונה שלהם".

גורמי מודיעין הבהירו בשיחה עם העיתון ניו יורק טיימס כי הם אינם בטוחים אם כוחותיו של אסד מתכוננים להשתמש בנשק כימי כמוצא אחרון נגד המורדים, או שברצונם לשגר אזהרה למערב על ההשלכות הצפויות אם תועבר עוד תחמושת למתנגדי השלטון. 

תושב חאלב אוסף את חפציו מביתו שנפגע בהפצצה, שלשוםצילום: אי–פי

"במובן מסוים הדברים דומים למה שביצעו בעבר", אמר גורם מודיעין אמריקאי בכיר לעיתון. "עם זאת, הם עושים דברים המעלים אפשרות כי בכוונתם להשתמש הפעם בנשק. הם לא רק מזיזים אותו ממקום למקום. זוהי פעילות מסוג שונה". למרות זאת, אמר הגורם כי הסורים לא ביצעו את הפעולות הבוטות והשקופות ביותר המעידות על כוונתם להשתמש בנשק הכימי, כמו הכנת סוללות ארטילריה או הטענת מטוסי קרב בפצצות.

בעקבות הדיווחים בימים האחרונים על פעילות באתרים שבהם מאופסן הנשק הכימי של המשטר הסורי, הצהירה אתמול דמשק כי לא תשתמש בנשק כימי נגד אזרחיה. "סוריה הדגישה שוב ושוב כי לא תשתמש בסוגים כאלה של נשק, אם היו זמינים עבורה, נגד אנשיה בכל הנסיבות", נמסר ממשרד החוץ הסורי.

רק "הצעה אמיצה" תציל את אסד

בהתפתחויות בסוריה עסקה אתמול גם פגישתם של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין. באנקרה מרוסיה להפסיק את הסיוע הצבאי לסוריה ולהצטרף לעמדת הקהילה הבינלאומית הדורשת מאסד לפרוש לאלתר מתפקידו ולא, יוטלו על סוריה סנקציות קשות. רוסיה וסין מטרפדות חודשים ארוכים החלטה בעניין הסנקציות במועצת הביטחון, וארה"ב והאיחוד האירופי נאלצים להטיל על סוריה סנקציות משלהם.

סגן שר החוץ הרוסי, מיכאיל בוגדנוב, אמר בעקבות הפגישה כי רוסיה מוכנה לספק סיוע לאזרחים סורים המבקשים לעזוב את ארצם וכי הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא במטוסים. פוטין אמר בתום הפגישה כי רוסיה וטורקיה סיכמו על "גישה חדשה" לטיפול במשבר הסורי. "איננו מגינים על המשטר הסורי ואיננו פועלים כמליצי היושר שלו. עם זאת, אנחנו מודאגים מאוד מעתידה של סוריה". גורם טורקי אמר כי מדובר בהתגמשות בעמדה הרוסית וכי מוסקווה הסכימה לקדם דרכים דיפלומטיות לשכנוע אסד לפרוש מתפקידו.

בתוך כך, אמר מומחה רוסי ליחסי חוץ המחזיק בקשרים עם משרד החוץ במוסקווה לעיתון ניו יורק טיימס כי "אנשים שנשלחו לדמשק על ידי ההנגה הרוסית" ויצרו קשר עם אסד לפני כשבועיים, מתארים אדם שאיבד כל תקווה לניצחון או להימלטות. "התחושה שלו היא שהוא ייהרג בכל מקרה", אמר פיודור לוקיאנוב, עורך המגזין הרוסי לנושאי חוץ והעומד בראש מכון מחקר יוקרתי בעניינים בינלאומיים. לדבריו, רק הצעה "אמיצה במיוחד" תשכנע את אסד שהוא יכול גם לפרוש מהשלטון וגם להישאר בחיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ