עימותים בין המשטרה למפגינים מול ארמון הנשיא בקהיר; מורסי פונה מהמקום

יותר מעשרת אלפים מצרים הפגינו הערב מול משכן הנשיא, ופרצו מחסומים של המשטרה. כוחות הביטחון ירו גז מדמיע על ההמון. 18 בני אדם נפצעו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

המשטרה המצרית התעמתה הערב עם יותר מעשרת אלפים מפגינים זועמים, מול הארמון הנשיאותי בקהיר. נשיא מצרים, מוחמד מורסי, נאלץ לעזוב את המתחם, לאחר שההמון פרץ את מחסומי המשטרה והקיף את הארמון. כמה אזרחים אף טיפסו על השערים ועל חומות משכן הנשיא.

כוחות הביטחון ירו גז מדמיע על המפגינים, בניסיון להרחיקם מהארמון. לפי פרסומי משרד הבריאות המקומי, 18 בני אדם נפצעו במהומות במקום.

עשרות אלפי מצרים נענו לקריאת האופוזיציה והתאספו סמוך לארמון הנשיא ובכיכר תחריר בקהיר, על מנת להמשיך את המחאה על הצו המרחיב את סמכויותיו של הנשיא, מוחמד מורסי, על חשבון המערכת המשפטית.

ההפגנה מול ארמון הנשיא בקהירצילום: רויטרס

לפחות שמונה עיתונים עצמאיים במצרים לא יצאו היום (שלישי), כחלק מהמאבק שהחל לפני כשבוע וחצי. האופוזיציה המצרית - בראשה עומדות קבוצות חילוניות ליברליות, נוצריות וסוציאליסטיות, טוענת כי מורסי מבצע מחטף שיחזיר את מצרים אל ימי הדיקטטורה של חוסני מובארק וישליט במדינה חוקה איסלאמית. האופוזיציה טוענת כי נוסח החוקה אינו מעגן את זכויות הנשים והמיעוטים, ושהוא נותן בידי כהני דת כוח לומר את דברם בענייני חקיקה.

בדומה למערכת המשפט, גם העיתונות במצרים חוששת שנוסח החוקה המוצע יגביל את חופש פעולתה. העיתונות הממסדית במצרים לא השתתפה בשביתה, למעט העיתון "אל-אהראם", שעובדיו שבתו אף הם. רשתות הטלוויזיה הפרטיות במצרים הודיעו כי בכוונתן למחות מחר על החלטות מורסי ולפחות ארבע תחנות יחשיכו את מרקעי הטלוויזיה במשך כל היום. הבנקים הודיעו כי בכוונתם להפסיק את עבודתם היום שלוש שעות מוקדם יותר כאקט של סולידריות.

האופוזיציה מגדירה את ההפגנה הערב "אזהרה אחרונה" למורסי. מאות בני אדם הגיעו כבר משעות הצהריים אל סביבת בית הנשיא במערב קהיר, וקראו סיסמאות בגנות הצו הנשיאותי ובגנות תנועת האחים המוסלמים.

אלא שלפי שעה נראה כי היענות הציבור לקריאת האופוזיציה לקדם קמפיין אזרחי נגד נענית באופן חלקי בלבד, ובממשל מורסי מעריכים כי ככל שחולף הזמן נחלשת המחאה ומאבדת מהאפקטיוויות שלה. אתמול דווח על מחלוקות בקרב השופטים ביחס לשאלת הפיקוח על משאל העם - אחד הקלפים המשמעותיים ביותר שבידי האופוזיציה. "מועדון השופטים", גוף לא רשמי המאגד את השופטים במצרים, דיווח היום כי לפחות 1,000 שופטים תומכים בהחלטה שלא לפקח על הליך ההצבעה במשאל העם. לעומת זאת, המועצה השיפוטית העליונה הודיעה אתמול כי מרבית השופטים לא יחרימו את המשאל. על פי הערכות, לפחות 11 אלף שופטים יידרשו לצורך עבודת הפיקוח.

ראש הממשלה, הישאם קאנדיל, אמר בראיון לרשת סי-אן-אן כי הוא מקווה שהרוחות במצרים יירגעו אחרי משאל העם. "החוקה איננה טקסט סגור וחתום שכולם חייבים להסכים עליו, אבל הרוב הכריע לנוע קדימה ולקיים את המשאל", אמר. לעומתו קרא מוחמד אל-בראדעי, ממובילי תנועת האופוזיציה, למורסי לזנוח את משאל העם ולהגיע להסכמה עם מתנגדיו על הרכב ועדה חדשה לניסוי החוקה, שלדבריו תהיה "ייצוגית יותר". במאמר שפרסם הבוקר בעיתון "פיננשל טיימס", האשים אל-בראדעי את מורסי ואת האחים המוסלמים בכך "שבכמה תנועות עט מדרדר את מצרים לתרדמת". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ