אחרי לילה של הפגנות במצרים |

מורסי שב לארמונו ומשדר עסקים כרגיל

נשיא מצרים, שחולץ אמש מארמונו אחרי שרבבות המפגינים המתנגדים לנוסח החוקה צבאו עליו, שב לעבודה וממשיך בהתייעצויות לקראת משאל העם

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נשיא מצרים, מוחמד מורסי, חזר הבוקר (רביעי) לארמון הנשיאות בקהיר שממנו חולץ אתמול אחר הצהריים מחשש מרבבות המפגינים נגד החוקה שצבאו על הארמון ואיימו לפגוע בו. אחד מיועציו של מורסי מסר כי הנשיא שב לעבודתו, אף על פי שעשרות ממתנגדיו ממשיכים להתגודד סמוך לארמון. לפי שעה שקט במקום והתנועה ברחובות שסביב הארמון מתנהלת כסדרה.

כמאה אלף בני אדם הפגינו אתמול מול ארמון איתיחאדיה נגד הצו המרחיב את סמכויותיו של מורסי על חשבון מערכת המשפט ונגד משאל העם בעוד 10 ימים. הפגנות נגד מורסי התקיימו גם בערים אלכסנדריה, אסיוט, לוקסור, אסוואן ועוד. ההפגנות נגד הנשיא שהתקיימו תחת הכותרת "האזהרה האחרונה" היו מפגן כוח חשוב לתנועת האופוזיציה, שבימים האחרונים נפוצו שמועות כאילו היא מאבדת מכוחה.

ביחס לאופן חילוצו של מורסי מהארמון קיימים דיווחים סותרים. גורם המעורה בפרטים סיפר כי מורסי יצא מדלת צדדית בעוד ההמונים מתקבצים מחוץ לארמון אחרי שגורמי ביטחון הזהירו אותו מ"סכנות אפשריות". לדבריו הנשיא יצא מהארמון על מנת להרגיע את המפגינים. לעומת זאת, דוברו של הנשיא מסר כי הוא יצא מהארמון בדלת הראשית, כפי שהוא עושה מדי יום בתום העבודה. בסופו של דבר לא נעשו ניסיונות לפרוץ לארמון או להתעמת עם המשמר הנשיאותי.

הבוקר החלו עובדי ארמון הנשיאות במחיקת הסיסמאות הרבות שריססו המפגינים אמש. על קירות החוצצים בין הארמון לרחוב רוססו כתובות בגנות הנשיא ותנועת האחים המוסלמים ובהן "הלאה המשטר" ו"לא למורסי". בנוסף, הודבקו על הקירות תמונות של הרוגי ההפגנות האלימות בכיכר תחריר אשתקד. במרחק כמה רחובות מהארמון נפרסה כרזה גדולה ובה נראה מורסי בדמות פרעה ועליה נכתב "הלאה הנשיא, לא לחוקה".

ההפגנה סמוך לארמון הנשיאות בקהיר, אמשצילום: רויטרס

חרף ההפגנות, מורסי ממשיך בהתייעצויות על משאל העם ומשדר עסקים כרגיל. ברקע ממשיכה לעמוד השאלה מי יפקח על הקלפיות - תפקיד שהשופטים מסרבים לפי שעה לקחת על עצמם, כחלק מהמאבק שלהם בהרחבת הסמכויות של מורסי. האחים המוסלמים גינו בחריפות את ההפגנה סמוך לארמון הנשיאות. כשנשאל דובר התנועה, מחמוד רוזלאן, מדוע לא פנה הנשיא אל המפגינים, הוא אמר כי מדובר ב"אנשים גסים" שעמם ניתן למנות "עבריינים ונרקומנים". לפחות 18 בני אדם נפצעו בהפגנה מול ארמון הנשיאות.

אתמול שבתו לפחות שמונה עיתונים עצמאיים במצרים כחלק מהמאבק בצו הנשיאותי. בדומה למערכת המשפט, גם העיתונות במצרים חוששת שנוסח החוקה המוצע יגביל את חופש פעולתה. העיתונות הממסדית במצרים לא השתתפה בשביתה, למעט העיתון "אל-אהראם", שעובדיו שבתו אף הם. רשתות הטלוויזיה הפרטיות במצרים ימחו היום על החלטות מורסי ולפחות ארבע מהן מחשיכות את מרקעי הטלוויזיה.

גרפיטי על אחד מקירות ארמון הנשיאות בקהיר, הלילה. "לך מכאן חמור", נאמר בכתובתצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ