לקראת ערב נוסף של הפגנות בקהיר

המלכוד של מורסי: יישור קו עם הנהגת האחים המוסלמים או כניעה לליברלים

נשיא מצרים קיווה שההפגנות ירגעו ומצא את עצמו עוזב את הארמון, הוא רצה משאל עם מהיר אך רואה יותר ויותר אוהלים בתחריר. כעת, הוא נדרש להכרעה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

על תרחיש שבו ייאלץ לעזוב את ארמון הנשיאות בקהיר - לא חלם מוחמד מורסי. גם גדרות התיל המאולתרות וכוחות הביטחון הרבים שמקיפים את ארמון אל-איתחאדיה, האמין מורסי שיוכל לוותר אחרי ניצחונו בבחירות. אבל המחאה במצרים נגד מורסי רק הולכת וגוברת. יותר ויותר אוהלי מחאה מוקמים בכיכר תחריר ויותר ויותר מפגינים מתגודדים ליד ארמון הנשיאות.

אלפים מגיעים לאזור בניין הטלוויזיה בדרישה "לטהר" את התקשורת משרידי המשטר הקודם ומצטרפים ל-11 מעיתוני מצרים, שהחליטו שלא להופיע כמחאה על ה"החלטות החוקתיות" שעליהן הודיע מורסי לפני כשבועיים, החלטות שהציתו מחדש את תנועת המחאה.

נשיא מצרים כלוא עכשיו בין שתי מערכות לחצים: מצד אחד, 18 תנועות מחאה ומפלגות אופוזיציה התגברו על הפילוגים ביניהן והתאגדו לגוש אחד המציג למורסי תביעות קשות מנשוא: לבטל את הצו הנשיאותי המעניק להחלטותיו האדמיניסטרטיביות חסינות מפני בית המשפט, לפרק את ועדת ניסוח החוקה מכיוון שהרכבה אינו מייצג כראוי, לטענתם, את רובדי החברה המצרית, ולהקפיא את משאל העם על טיוטת החוקה, שכבר אושרה בוועדה המנסחת.

מוחמד מורסיצילום: אי-אף-פי

מן הצד השני, ניצבת תנועת האחים המוסלמים, כגוף אידיאולוגי דתי שבראשו עומד המדריך כללי, מוחמד בדיע, הרואה במורסי שליח ולא מנהיג תנועה. האגף הרדיקאלי באחים המוסלמים דורש ממורסי להמשיך במסע ההשתלטות בו החל, להחיש את הבחירות לפרלמנט וממילא לדבוק במועד משאל העם, 15 בדצמבר, כדי שאחריו ניתן יהיה לקיים במהירות את הבחירות לפרלמנט. ככל שחולף הזמן והמחאה גוברת, חוששת תנועת האחים מכרסום הפופולאריות שלוותה אותה בבחירות, בהן זכתה (יחד עם תנועות לא דתיות שרצו עמה בגוש אחד) ב-37.5 אחוזים מן הקולות. החשש אחר הוא שגם מעמדו הפרסונלי של מורסי הולך ונשחק.

בין שתי מערכות הלחצים הללו מנסה מורסי לשדר מסרי הרגעה שעד כה לא הועילו. אתמול הדליפו מקורביו כי הוא מתכוון להודיע היום שבכוונתו להקפיא את ישום החלטותיו הנשיאותיות, עד שיתקיים משאל העם. מורסי גם נמנע מלהורות לכוחות הביטחון לפזר בכוח את המפגינים מול ארמונו והעדיף לעוזבו בעצמו כדי שלא להסלים את ההתכתשויות. על התערבות צבאית איש אינו מדבר.

התגודדות ההמונים סמוך לארמון איתיחאדיה, אמשצילום: רויטרס

מזכ"ל מפלגת "החירות והצדק" של האחים, ד"ר סעד אל-כתאתני, שהתראיין לסוכנות רויטרס, ניסה גם הוא להרגיע את הציבור והסביר כי בכוונת האחים המוסלמים לרוץ בבחירות לפרלמנט יחד עם רשימות ליברליות "כדי למנוע מצב שבו הבחירות ייראו ככאלה שמתקיימות בין שני זרמים יריבים - דתיים מצד אחד וחילוניים מן הצד השני". אל-כתאתני גם הסביר כי גם כאשר תיכנס החוקה לתוקף "היא אינה נצחית וכל קבוצה של חמישה חברי פרלמנט יכולים לדרוש לשנותה".

הסברו של אל-כתאתני נכון, רק שהוא השמיט ממנו את החשש שכדי לשנות סעיפים יהיה צורך ברוב גדול שרק תנועת האחים המוסלמים יכולה לפי שעה להבטיח. לכן, הנחתו של מורסי לפיה אישור חפוז של טיוטת החוקה והודעה על משאל קרוב ירגיעו את המתנגדים הולכת ומתפוגגת. תנועות האופוזיציה קוראות להחרים את המשאל, בעוד שתומכיו של מורסי כבר מגייסים אוטובוסים שיביאו אזרחים להצביע בעדה.

במקביל, הקרע בין הממשל למערכת המשפט והחלטת מרבית השופטים שלא להשתתף בפיקוח על ההצבעה, עלולים לפגוע בלגיטימיות של משאל עם. נראה כי מורסי ייאלץ בתוך זמן קצר ביותר לקבל החלטה אמיצה - האם להיענות לתנועות המחאה או להנהגת האחים המוסלמים.

גרפיטי על אחד מקירות ארמון הנשיאות בקהיר, הלילה. "לך מכאן חמור", נאמר בכתובתצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ