אל אזהר, המוסד המוסלמי הגדול במצרים, דורש ממורסי לנהל דו שיח עם מתנגדיו

הצבא מפנה מפגינים מחוץ לארמון הנשיאותי לאחר חמישה הרוגים ו-644 פצועים ביממה האחרונה. מורסי צפוי לשאת נאום לאומה בשעות הקרובות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אל אזהר, הארגון המוסלמי הגדול במצרים, דורש היום (חמישי) מהנשיא מוחמד מורסי לפתוח דו שיח ללא תנאים מוקדמים מול הגורמים האופוזיציוניים המתנגדים לשינויים בחוקה. בכך מעשה גדל הלחץ על מורסי, שגם כך נחשב למשמעותי בעקבות ההפגנות המתעצמות נגדו בימים האחרונים. בשעות האחרונות החלו כוחות צבא מצריים לפנות מפגינים מחוץ לארמון הנשיאותי בקהיר.

הלילה האחרון גבה חמישה הרוגים ו-644 פצועים בעימותים בקהיר בין תומכי מורסי למתנגדיו. הבוקר הוצבו שלושה טנקים ושתי שריוניות סביב ארמונו של מורסי, אולם נראה כי הרוחות נרגעו מעט ברחוב בו אירעו אמש מהומות בין תומכי הנשיא למתנגדיו. תנועת האחים המוסלמים קראה לתומכיה לסגת כדי למנוע שפיכות דמים, והנשיא מורסי אמור לשאת בשעות הקרובות דברים לעמו בעקבות האירועים. במקביל הועלו יוזמות מצד שופטים ואנשי ציבור להרגעת הרוחות. 

אתמול השליכו המפגינים האחד על השני אבנים, בקבוקי תבערה והחליפו מהלומות, בין היתר בעזרת מקלות. כוחות משטרה גדולים מאוד, לרבות יחידות מיוחדות לפיזור הפגנות, הקיפו את הארמון בניסיון ליצור איזור חיץ בין תומכי מורסי למתנגדיו. תנועת האחים המוסלמים קראה לתומכיה לסגת מהאיזור.

1 מתוך 14 |
2 מתוך 14 |

העימותים פרצו על רקע מחאה באופוזיציה המצרית נגד הצו שפרסם מורסי בו הוא מרחיב את סמכויותיו על חשבון המערכת המשפטית. אישור החוקה והסמכויות החדשות צפוי לעלות למשאל עם בעוד כעשרה ימים.

על רקע המהומות הקשות התפטרו ארבעה מיועציו של מורסי. כמה שופטים הציגו במקביל הצעות פשרה במטרה להרגיע את הרוחות. על פי חלק מההצעות יבוטל משאל העם וטיוטת החוקה תוחזר לוועדה האחראית לניסוחה.

שלושת המועמדים לנשיאות בבחירות האחרונות כינסו מסיבת עיתונאים והודיעו על הקמת "החזית להצלת מצרים". המועמדים, עמרו מוסא, מוחמד אל-ברדעי, וחמדין סבאחי קראו למורסי לחזור בו מהרחבת סמכויותיו. סבאחי, שהגיע למקום השלישי בבחירות לנשיאות, הצהיר כי מורסי איבד את הלגיטימציה: "מאבקנו הוא למען מדינה חופשית ודמוקרטית. אנו ניאבק באופן לא אלים עד שמורסי יחזור בו מההחלטות".

בראש "החזית להצלת מצרים" יעמוד ברדעי שטען כי מורסי "גנב" את מהפכת האביב המצרי. "הצעירים שירדו לרחובות רצו להחזיר את מטרות המהפכה שנגנבו על ידי מורסי והחוקה שלו", אמר ברדעי והוסיף כי אנשי החזית מוכנים לדו-שיח עם מורסי והמשטר, אך הדגישו כי "לא נאפשר שליטה של מפלגה או תנועה אחת בגורלו של העם המצרי". עמרו מוסא הגדיר את ההפגנות הנוכחיות כמערכה בה מתמודדים העם המצרי מול האחים המוסלמים. אנשי החזית טענו כי החוקה החדשה אינה לגיטימית וכי אם מורסי רוצה למנוע שפיכות דמים עליו לבטל את השינויים בה בהקדם.

מנגד, יועצו של מורסי ובכיר תנועת האחים המוסלמים, עיסאם אל-עריאן, אמר כי האופוזיציה אחראית להפגנות האלימות ולשפיכות הדמים. "אם המשטרה לא תדע לטפל באלימות והעומדים מאחוריה העם ידע להגיב", אמר עריאן. לדבריו, "תומכיו של מורסי עומדים מאחוריו כנשיא מובחר ומי שמנסה לטרפד את התהליך הדמוקרטי הם אלה שנמנו על שרידי המשטר הקודם". עריאן הצהיר כי המשטר ימשיך בתהליך אישור החוקה.

אתמול בבוקר שב הנשיא מורסי לארמון הנשיאות לאחר ששלשום חולץ ממנו בזמן שעשרות אלפים צרו על המקום ואיימו לפגוע בו. אמש הפגינו כמאה אלף בני אדם מול ארמון הנשיא. הפגנות התקיימו גם בערים אלכסנדריה, אסיוט, לוקסור, אסוואן ועוד. ההפגנות נגד הנשיא שהתקיימו תחת הכותרת "האזהרה האחרונה" היו מפגן כוח חשוב לתנועת האופוזיציה, שבימים האחרונים נפוצו שמועות על אובדן כוחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ