דיווח: צבא סוריה חימש פצצות בגז עצבים, ומחכה להוראות

על פי בכירים אמריקאים, לעת עתה הפצצות טרם הוטענו על גבי מטוסים. אתמול התקיימו קרבות בין המורדים והצבא בקרבת מאגרי הנשק הכימי

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

צבא סוריה חימש פצצות בגז עצבים מסוג סארין, כך מדווחת הלילה (חמישי) רשת אן-בי-סי האמריקאית. בכירים אמריקאים אמרו לרשת כי הצבא הסורי חימש את הפצצות, המיועדות להטלה ממטוסים, אולם, לעת עתה, הן לא הוטענו על גבי מטוסים והצבא הסורי מחכה כעת להוראות מהנשיא אסד. לדברי הבכירים האמריקאים, אם אסד יחליט לחמש את המטוסים "יש מעט מאוד שניתן יהיה לעשות כדי לעצור אותו".

הסימנים לאובדן שליטה של צבא סוריה בנעשה במדינה מתרבים והולכים, וגדלים גם הסיכויים להתערבות צבאית חיצונית במלחמת האזרחים. הלחימה אתמול התקיימה בעשרות מוקדים בסוריה, בין השאר, בקרבת מאגרי נשק כימי.

אתמול פורסם שהלחימה בין הצבא למורדים מתקיימת גם בקרבת מאגר נשק כימי ליד העיר ספירה במרכז המדינה. זה אזור שנלחמו בו גם בעבר.

הדיווחים שהגיעו בימים האחרונים למודיעין האמריקאי, שהחלו בסוריה בהכנות לשימוש בגז עצבים "סארין" וערבוב החומרים הכימיים ממנו הגז מופק, קיבל חיזוק מאזהרות פומביות של מנהיגי ארצות הברית ובריטניה. זה סימן נוסף לכך שהאופציות הצבאיות של אסד אוזלות. לפני כמה חודשים הבטיח המשטר לאישים בינלאומיים שהודק הפיקוח על החומרים הכימיים ושבכל מקרה לא יעשה בהם שימוש במלחמת האזרחים. כעת נראה שאסד אינו פוסל על הסף אופציה כימית.

אסד יודע ששימוש בנשק כימי ישנה את הכללים. לכן, ייתכן שאין כאן כוונה ממשית להשתמש בגז, אלא רק איתות של אסד שהוא עומד על הסף ומעוניין במוצא אחרון. קצינים סורים בכירים שהצטרפו לצבא סוריה החופשית הכינו תוכנית להשתלטות על מאגרי הנשק הכימי בשעות הראשונות לאחר נפילת המשטר.

אם אסד יחליט לנטוש את דמשק, הוא עשוי להזדקק לחילוץ מגורמים חיצוניים. לפי חלק מההערכות, עדתו העלאווית לא תראה נטישה בעין יפה ותנסה למנוע אותה.

לפי הערכות, המורדים מחזיקים היום מעוזים בכ-60% משטח סוריה, בעוד הצבא הסורי נותר בעיקר במרכז המדינה ובמובלעות העלאוויות לחופי הים התיכון. העובדה שצבא סוריה, שמחזיק כוחות רגלים ושריון גדולים, מתקשה לכבוש מחדש אזורים מרוחקים יותר, מעידה שהוא איבד שליטה בעורקי תחבורה מרכזיים.

הלחימה מעמיקה גם בלב המדינה. האתר המשמעותי ביותר שמחליף ידיים בין הצבא למורדים, הוא כביש באורך 25 ק"מ בין דמשק ונמל התעופה הבינלאומי. הלחימה בפרברי דמשק ובקרבת נמל התעופה נמשכת מיום חמישי שעבר. כמעט כל הטיסות המסחריות שם הופסקו. סגירת הנמל משפיעה מאוד על יכולת המשטר לקבל אספקה צבאית מאיראן, והיא עשויה גם למנוע את עזיבה של בכירי השלטון במצב שמשטר אסד מחליט לנטוש.

ההתפתחות המשמעותית הנוספת בלחימה בסוריה היא השימוש המתרחב בטילי כתף נגד מטוסים וטילי נ"ט מתקדמים. חלק מטילים אלה נלקחו מבסיסי צבא שנפלו בידי המורדים. אחרים הוברחו מחוץ לסוריה, כנראה במימון ממשלות במפרץ הפרסי. הטילים הפילו כמה מטוסי קרב ומסוקי תקיפה וגרמו לכך שמטוסי חיל האוויר טסים גבוה הרבה יותר ונעשים פחות יעילים בתקיפת מורדים.

הפיצול בקרב במורדים עומד בעינו, ושורה ארוכה של קבוצות פועלות בנפרד ומאורגנות על בסיס מקומי ודתי. באזורים שונים פועלים גופים המזוהים עם אל-קאעדה, כמו ג'בהט אל-נוסרה, שתפס בשבועות האחרונים בסיסי צבא, אבל פועל בנפרד מארגונים חילונים יותר.

נשיא סוריה נסמך מבית על צמרת הצבא, שנשארה נאמנה לו ברובה. הגיבוי המדיני של רוסיה בולם אפשרות להתערבות בינלאומית והמשטר באיראן ממשיך להזרים לו נשק, תחמושת ויועצים. עם זאת, סגירת צינור החמצן האיראני, שקצה אחד שלו בנמל התעופה, וההשפעה המצטברת של עשרות ואולי מאות אלפי עריקות של חיילים וקצינים, מצטרפים לסימנים ראשונים לאפשרות של מעורבות בינלאומית.

הדאגה של הממשל האמריקאי מפני שימוש בנשק כימי מעלה על הפרק אופציה של פעולה צבאית מוגבלת נגד המצבורים הכימיים. בחודשיים האחרונים תגבר הצבא האמריקאי את בסיסו בצפון ירדן, המשמש לאימון הצבא הירדני וכוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית. לכאורה, תוגברו הכוחות כדי לסייע לירדנים להתמודד עם מאות אלפי הפליטים הסורים שזרמו לתחומה. אבל האפשרות שהבסיס ישמש לפעולה בתוך סוריה נעשית סבירה יותר.

אתמול אישרה ועידת שרי החוץ של ברית נאט"ו הצבת טילי פטריוט באזורי הגבול של טורקיה, חברת הברית, עם סוריה. הטילים הוצבו שם למטרות הגנתיות, אבל ההתקרבות של נאט"ו, הגוף שתיאם את הלחימה לסיוע המורדים בלוב, לעימות הסורי, הוא צעד נוסף לקראת מעורבות בינלאומית אפשרית. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ