25 שנה לחמאס |

חאלד משעל מגיע לראשונה לעזה

בעידן שאחרי "עמוד ענן", משעל יכול לסייר בעזה מבלי לחשוש מהתנקשות ישראלית. כחלק ממאמצי הפיוס, גם ראשי הפתח ישתתפו בחגיגות

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

חגיגות יום השנה ה-25 להקמת חמאס החלו, במובן מסוים, כבר אתמול (חמישי). רעייתו של ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, שעד ערב מבצע "עמוד ענן" נחשב כמעט סוס מת מבחינה פנים-פוליטית, נכנסה לרצועת עזה דרך מעבר רפיח, בלוויית 14 בני משפחה. "הגברת הראשונה" של הארגון, אמל אל-בוריני, החליטה כי ברצונה לראות את ממלכת חמאס מקרוב. בכל זאת, זו הפעם הראשונה שבה מחליט בעלה, לרדת אל העם ולראות את נתיניו.

אך, עם כל הכבוד לרעיה או לבני משפחתו של אחמד אל-ג'עברי שבאו אף הם מחברון להשתתף בחגיגות, הרי שהציבור העזתי ובעיקר תומכי חמאס, מצפים למנצח האמיתי של העימות האחרון עם ישראל- חאלד משעל. היום חצה משעל לראשונה בחייו את מעבר רפיח ולהיכנס לחמאסטן, המיני-מדינה שהוקמה ברצועה, בין היתר, בהנחייתו מרחוק. עמו היה צפוי להגיע גם מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית שבעיני רבים היה עד לא מכבר אחד משני המועמדים המובילים בתחרות על תפקיד היורש של משעל (יחד עם ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה).

עד לתחילתו של סבב הלחימה האחרון מול ישראל, היו אמורים אבו מרזוק והנייה להתמודד בבחירות חשאיות על תפקיד ראש הלשכה המדינית של חמאס, בעוד משעל צפוי היה לפרוש לביתו. אולם לנוכח תפקידו הקריטי כל כך בגיבוש הסכם הפסקת האש עם ישראל, ההערכות בצד המצרי והפלסטיני הן ש"אבו אל-ווליד", משעל, יישאר בתפקידו עוד זמן מה, לפחות עד לבחירות לנשיאות פלסטין. זו בעצם אולי גולת הכותרת של הביקור של משעל בעזה: ראש הלשכה המדינית של החמאס מתחיל כאן את קמפיין הבחירות שלו לנשיאות. הוא אמנם לא יאמר זאת, אך סוד ידוע הוא שלמשעל, בן 56, תוכניות גדולות הרבה יותר מראשות החמאס.

בעבר, ביקור שכזה היה כרוך בסיכון עצום מחשש להתנקשות ישראלית. אך בעידן החדש שלאחר מבצע עמוד ענן, שבמסגרתו נשמר בקפידה הסכם הפסקת האש בין חמאס וישראל, יכול משעל לסייר בבטחה בעזה. תחילה, הוא צפוי לבקר בביתו של השייח' אחמד יאסין, מייסד הארגון, לאחר מכן בבית משפחת אל-ג'עברי בשג'עייה ואף בבית משפחת א-דלו בשיי'ח רדוואן, שכמעט כל בניה נהרגו בהפצצה ישראלית במבצע האחרון. את הלילה יעביר בבית המלון קומודור שליד הנמל של עזה. מחר הוא אמור לשאת נאום לרגל יום השנה בכיכר ה"כאתיבה" (הגדוד), למרגלות דגם ענקי של טיל פאג'ר, כמו אלה שניסה חמאס לשגר לעבר תל אביב.

הנאום של משעל יתמקד כמובן ב"ניצחון הגדול" של הארגון במלחמה נגד ישראל אך גם בפיוס הפנים-הפלסטיני. משעל שילם מחיר פוליטי כבד בגין חתימתו על הסכם הפיוס עם פתח בנובמבר שלפני שנה, במסגרת הסכם דוחא, בחסות קטאר. כל צמרת החמאס ברצועת עזה בראשות איסמעיל הנייה התייצבה אז נגדו ולמעשה מרדה במשעל, שהסכים כי יו"ר הרשות והפתח, מחמוד עבאס (אבו מאזן), יכהן כראש ממשלת המעבר. בעקבות המרד הלא גלוי הזה, הפיוס נקבר לו ו"אבו אל-ווליד" הכריז כי איננו מתכוון להתמודד על ראשות הלשכה שוב. אולם לאחר עמוד ענן, המפה הפוליטית בחמאס השתנתה שוב. משעל התגלה כאיש שהנהגת מצרים מבקשת להותיר בראשות הלשכה המדינית, בעוד הנייה ואבו מרזוק נותרו אי-שם מאחור כיורשים פוטנציאליים בלבד. משעל הוא הקרוב ביותר בצמרת הארגון לאמיר קטאר, שתרם מאות מיליוני דולרים לחמאס בעזה, וגם לנשיא המצרי מוחמד מורסי וצמרת האחים המוסלמים במצרים.

מעבר לניצחון האישי של משעל, הביקור יסמל גם את התנעתו מחדש של תהליך הפיוס שאותו הוביל בעבר. כבר אתמול פרסמה תנועת הפתח הודעה יוצאת דופן כי בכוונת אנשיה להשתתף בחגיגות של החמאס. לראשונה בהיסטוריה של שני הארגונים יקבלו ראשי הפתח את פניו של ראש הלשכה המדינית של הארגון. בפעם הראשונה בתולדות הארגון, יזכה מנהיגו לקבלת פנים חמה ולבבית מצדם של כל ראשי התנועות הפלסטיניות ובכלל זה החילוניות. לפתע הסכם פיוס כבר אינו נשמע כאשליה ואפילו המלה בחירות אינה מעוררת גיחוך בקרב תושבי הרצועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ