הפגנות סוערות מחוץ לארמון בקהיר; האופוזיציה דחתה הצעה לדיאלוג

מתנגדיו של הנשיא נאספו בכיכר תחריר לאחר תפילות יום השישי, ומפגינים נוספים צועדים אל עבר הארמון; האו"ם הביע דאגה מנוסח טיוטת החוקה

ד-פ-א, אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א, אי-פי

אלפים ממתנגדי הנשיא מוחמד מורסי נאספו היום להפגנות ברחבי קהיר, לאחר תפילות יום השישי. בסמוך לארמון הנשיאותי בבירה, בו התרחשו עימותים אלימים בימים האחרונים, פרצו המפגינים את המחסומים שהקים המשמר הרפובליקאי, וטיפסו על טנקים. הפגינים קוראים נגד מורסי והאחים המוסלמים.

האופוזיציה דחתה היום את הצעתו של מורסי לדיאלוג, שנועדה לפתור את המשבר שפרץ בעקבות הסמכויות שנטל לעצמו הנשיא. אתמול חזר בו הנשיא מחלק מההחלטות שהיוו את העילה לפרוץ המחאה האלימה. בנאום שנשא הודיע כי יבטל את הצווים לאחר משאל העם על החוקה החדשה, וקרא לגורמי האופוזיציה לנהל עמו דיאלוג ביום מחר (שבת).

מוחמד אל-בראדעי, ממובילי תנועות האופוזיציה, דחה היום את הצעתו של מורסי, וקרא לשאר גורמי האופוזיציה להתעלם ממנה. "אני קורא לכל הקולות הלאומיים לא לקחת חלק בדיאלוג שאין בו תשתית של דיאלוג אמיתי", כתב אל-בראדעי בחשבון הטוויטר שלו.

הפגנות מחוץ לארמון הנשיאותי בקהיר, היוםצילום: רויטרס

במקביל, השתתפו איסלאמיסטים בהלוויות של שלושה מתומכי האחים המוסלמים, שנהרגו בעימותים מחוץ לארמון הנשיאות לפני יומיים. המתאבלים במסגד אל-אזהר שבקהיר קראו "עם נשמתנו ודמנו נגן עליך, האיסלאם".

כמה קבוצות איסלאמיסטיות יערכו מאוחר יותר היום הפגנת תמיכה במורסי בסמוך לקהיר, אולם לא ברור האם תנועת האחים המוסלמים תקח גם היא חלק בהפגנה.

עד כה נהרגו ששה אנשים, ו-775 נפצעו, בעימותים בין תומכי מורסי למתנגדיו בימים האחרונים.

נציבת האו"ם לזכויות אדם, נאווי פילאי, הביעה היום דאגה מהנוסח המסתמן של החוקה. לדבריה, החוקה לא אוסרת באופן מפורש אפליה על בסיס מין, דת או מוצא. פילאי אמרה כי בעוד החוקה מבטיחה חלק מזכויות האדם, "היא מכילה גם אי-בהירויות מדאיגות, ובחלק מהסעיפים ההגנה על זכויות האדם אף פחותה מזו שבחוקה הישנה, מ-1971, שחוקה זו אמורה להחליף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ