המשבר במצרים |

מורסי יוותר על הסמכויות הנרחבות שנטל לעצמו

ראש ממשלת מצרים הישאם קנדיל הודיע כי הנשיא ישנה את ההחלטות שהעניקו לו סמכויות מוחלטות; האופוזיציה: "לא נפסיק את המאבק"

ג'קי חורי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
אי-פי

ראש ממשלת מצרים ד"ר הישאם קנדיל אישר הערב (שבת)  כי הנשיא מוחמד מורסי יפרסם הודעה חדשה הכוללת שינוי בעמדותיו בכל הקשור לסמכויות החוקתיות שנטל לפני כמה שבועות והביאו לפרוץ משבר קשה במצרים. יחד עם זאת, קנדיל לא הבהיר אם מורסי ישנה את עמדתו בנוגע למועד משאל העם. על פי גורמים בארמון הנשיאות, גורמים משפטיים וגורמי אופוזיציה בינהם אימן נור שהיה אחד המועמדים לנשיאות עוד בתקופת מובארק, מנסחים הודעה חדשה הכוללת שינוי בהחלטות של מורסי בעיקר סעיפים 2 ו-6 שהעניקו לו סמכויות מוחלטות שלא ניתן לערער עליהן בבית המשפט לענייני חוקה.

בהודעה רשמית שנמסרה מארמון הנשיאות נמסר כי המפגש נמשך ועל פי ההתפתחויות יוחלט אם יימסרו פרטים או תנוסח הודעה על התוצאות. במקביל, גורמי האופוזיציה קראו להפגנות גדולות מחר בסמוך לארמון הנשיאות וראש חזית ההצלה הלאומית ד"ר מוחמד אל-בראדעי אמר כי האופוזיציה תמשיך במאבק כל עוד מורסי לא חוזר בו מהחלטותיו ולא מודיע על ביטול מועד משאל העם.

מוקדם יותר היום ולראשונה מאז פרץ המשבר הפוליטי במצרים לפני יותר משבועיים, התייחס צבא מצרים לנעשה במדינה וקרא לכל הצדדים להגיע להסכמות באמצעות דיאלוג. "אי הסכמה תגרור את מצרים למנהרת חושך, שהוא דבר קטסטרופלי שאסור להרשות אותו", נכתב בהודעה.

במקביל, דיווח העיתון הממסדי "אל-אהראם" כי ממשלת מצרים מקדמת החלטה שבמסגרתה יכריז הנשיא, מוחמד מורסי, על משטר צבאי ויקרא לצבא לפעול בכוח לשמירה על הסדר הציבורי, בין היתר באמצעות מעצרים. מורסי, כך על פי הדיווח, עדיין לא אישר את ההחלטה.

צבא מצרים לא ציין בהודעה אם בכוונתו להתערב באופן פעיל במשבר. גם שמו של מורסי לא הוזכר בהודעה, אולם נאמר בה שכל פיתרון פוליטי - "אסור שיסתור את כללי הדמוקרטיה". "תפקיד הצבא הוא לשמור על האינטרסים הלאומיים ולהבטיח את מוסדותיה החיוניים של המדינה. על האזרחים להביע את דעתם בדרכים לא אלימות". גורם צבאי התייחס להודעה ומסר כי למועצה הצבאית העליונה, ששלטה במצרים בתקופה שאחרי נפילת מובארק ועד הבחירות לנשיאות, אין כל כוונה להתערב בפוליטיקה המצרית או בנעשה ברחובות. 

המשבר הפוליטי במצרים החל בעקבות צו הנשיאותי שפרסם מורסי ובו הוא מנכס לעצמו סמכויות רבות המונעות, בין היתר, מבית המשפט העליון לדון בערעורים על הצעת החוקה. במקביל, זירז מאוד מורסי את משאל העם לאישור החוקה וקבע כי הוא יתקיים ב-15 בדצמבר - דבר שהאופוזיציה מתנגדת לו בתוקף. מורסי אמר כי רק אם החוקה תידחה במשאל העם יקים ועדה חדשה לניסוח החוקה, המורכבת כיום בעיקר מגורמים איסלאמיסטיים וסלפים.

לנוכח הידרדרות ההפגנות במצרים לאלימות סמוך לארמון הנשיאות ביותר חמישי, גבר מאוד הלחץ על מורסי, שמצא את עצמו במלכוד. הוא זימן את כל המעורבים במשבר הפוליטי ל"דיאלוג לאומי", אולם תנועות האופוזיציה - המורכבות ממפלגות חילוניות, ליברליות וסוציאליסטיות - הודיעו כי יחרימו את המפגש. לדבריהן, על מורסי לבטל תחילה את הצו הנשיאותי להרחבת סמכויותיו ולהקפיא את משאל העם. מי שכן אמורים להגיע למפגש הם כמה שופטים בכירים וזאת בניסיון להביא לפשרה במחלוקת העמוקה שבין הממשל למערכת המשפט. 

תנועת האחים המוסלמים בירכה אחר הצהריים על הודעת הצבא וכינתה אותה "מאוזנת". המדריך הכללי של התנועה, מוחמד בדיע, גינה במסיבת עיתונאים את הפגנות האופוזיציה בסוף השבוע, בהו נהרגו חמישה בני אדם ונפצעו מאות וכן את כתובות הנאצה שרוססו על ארמון הנשיאות בגנות מורסי. "זכותכם לכעוס על האחים המוסלמים וזכותכם לשנוא אותנו כמה שאתם רק רוצים, אך היו הגיוניים ושמרו על אחדותה של מצרים. אנו מקווים שכל הצדדים המעורבים ינהלו דיאלוג", אמר בדיע.

נציג קואליציית התנועות האיסלאמיסטיות התומכות במורסי, חייראת א-שאטר, שהתמודד לנשיאות בטרם נפסל, קרא למורסי להמשיך בתוכניותיו ולקיים את משאל העם "ללא תיקונים או דחיות". לעומתו, רמז סגן הנשיא, מחמוד מקי, כי מורסי עשוי לדחות את משאל העם אם האופוזיציה תסכים שלא להתנגד לו בהמשך.

אלא שתנועת האופוזיציה המרכזית, "החזית הלאומית להצלה", הודיעה כאמור כי לא תיקח חלק בשיחות שמורסי. חתן פרס נובל לשלום, מוחמד אל-בראדעי, המכהן כמתאם תנועות האופוזיציה צייץ בדף הטוויטר שלו: "אנו רוצים דיאלוג שאיננו מבוסס על מדיניות של כיפוף זרועות". שר החוץ לשעבר והמועמד לנשיאות, עמרו מוסא, התייחס להודעת הצבא ואמר כי מדובר בסך הכל "בתגובה לנוכח המצב המסוכן מאוד שנוצר במצרים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ