משעל בעזה: "פלסטין ערבית ואסלאמית, לא נוותר"

מאות אלפים השתתפו בעצרת לציון 25 שנה להקמת חמאס. ראש הלשכה המדינית של הארגון תקף את ישראל: "רק ההתנגדות הוכיחה עצמה, לא נכיר בכיבוש"

ג'קי חורי
אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
אבי יששכרוף

מאות אלפי פלסטינים השתתפו אחר הצהריים (שבת) בעצרת בעזה לציון 25 שנה להקמת תנועת חמאס. בעצרת השתתפו ראשי התנועה ובראשם ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית, חאלד משעל המבקר ברצועה לראשונה וכן נציגים ממדינות ערביות ובריטניה. על הבמה המרכזית הוצב מודל ענק של טיל פאג'ר, מהסוג שנורה על גוש דן וירושלים במבצע עמוד ענן.

חאלד משעל תקף בנאומו את ישראל ואמר כי "עקרונותינו ומדיניותנו היא פלסטין מהים עד הנהר, ומהצפון ועד הדרום. פלסטין היא ערבית ואסלאמית ולא נכיר בכיבוש ישראל ואין לגיטימציה לישראל ולכיבוש. פלסטין היא שלנו ולא של הציונים. הניסיונות של ישראל לזייף את ההיסטוריה ואת העובדות בשטח לא יצלחו".

משעל התייחס בדבריו גם אל מבצע עמוד ענן ואמר כי "הפצצת תל אביב היא הישג שאנו מתגאים בו. (כעת) אנו זקוקים לעוד נשק. הזרוע הצבאית היא הדרך שלנו להגן על פלסטין, אבל ההתנגדות היא לא מטרה אלא אמצעי. אני קורא לעולם: אם יש לכם דרך אחרת להשיב את פלסטין וירושלים והפליטים, הציעו לנו. ניסינו במשך 64 שנים ורק דרך ההתנגדות היא זו אשר הוכיחה את עצמה". משעל הוסיף: אנחנו לא נלחמים ביהודים בגלל שהם יהודים (אלא) בציונים ובתוקפנות שלהם, שגזלו את אדמותינו".

משעל קרא בנאומו בעצרת לאחדות פלסטינית ואמר כי "העם הפלסטיני גדול יותר מכל הפלגים, העם הפלסטיני הוא אחד.. בגדה, בעזה, בחיפה וביפו יחיו ביחד מוסלמים ונוצרים ואף אחד לא יכפה את רצונו על האחר. אנחנו רוצים מדינה עם ריבונות ולא מדינה מפוררת". ראש הלשכה המדינית של חמאס דחה טענות בכלי תקשורת במצרים לפיהם חמאס מנצל את אדמת סיני לטובת אינטרסים שלו ואמר: "ביטחון מצרים הוא ביטחוננו. מצרים היא המגן שלנו ואנחנו המגן של מצרים". 

6 מתוך 6 |
עצרת חמאס בעזה, היום
1 מתוך 6 |
עצרת חמאס בעזה, היום
2 מתוך 6 |
עצרת חמאס בעזה, היום

אתמול חצה משעל את הצד המצרי של מעבר רפיח ונכנס לראשונה בחייו לרצועת עזה. משעל, בן 56, עזב את ביתו בגדה המערבית כשהיא בגיל 11 ומאז לא נכנס לתחומי הרשות.

עם הגעתו לצד הפלסטיני של מחסום רפיח, כרע משעל על ברכיו ונישק את האדמה בהתרגשות. ראש הלשכה המדינית של חמאס אף פרץ בבכי מול המצלמות בזמן שלצדו היו סגנו מוסא אבו-מרזוק, ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה ובכירים נוספים בתנועה.

"חלמתי על הרגע ההיסטורי הזה כל חיי, לבקר בעזה", אמר משעל. "אני מבקש מאלוהים שייתן לי יום אחד למות מות קדושים על האדמה הזו". סוכנות הידיעות הפלסטינית מען מדווחת, שמשעל אמר לשומעיו שהוא מקווה שביקורו הבא יהיה ברמאללה, ולאחר מכן בפלסטין המשוחררת.

האם נוכח הדברים יש סיכוי להידברות עם חמאס? הגיבו באמצעות הפייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ