המורדים הסורים הודיעו על איחוד המיליציות ונערכים להכרעה בדמשק

על פי משרד החוץ הסורי, קבוצות המשויכות לאל-קאעדה השתלטו על מצבורי כלור במטרה ליצור נשק כימי פרימיטיבי. הצבא סגר את כל הכניסות לדמשק

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

המורדים בסוריה הודיעו היום (שבת) על הקמת מועצה צבאית עליונה שתאגד את מרבית מיליציות המורדים במדינה. במקביל, הצבא הסורי סגר את כל הכניסות לבירה דמשק, כך על פי דיווח של המועצה הצבאית של המורדים. בנוסף, על פי דיווחים נוספים מהמדינה, הנשיא אסד הורה להזרים כוחות רבים לדמשק בניסיון לחסום את כוחות המורדים. לטענת משרד החוץ הסורי, המורדים השתלטו על מצבור של כלור שעלול לשמש אותם להכנת נשק כימי פרימיטיבי, על מנת להאשים את בכך את המשטר הסורי.

בקרב המורדים מתחזקת ההערכה שהקרב על דמשק מתקרב לשעת הכרעה. ההערכה נשענת על ריבוי הנשק שבידי המורדים - חלקו חדש וחלקו שלל שנלקח ממחנות הצבא הסורי שננטשו. בין השאר, השתלטו המורדים על משוריינים באמצעותם הם מנסים לפרוץ את מחסומי הצבא.

משרד החוץ הסורי הזהיר היום מכך שהמורדים עלולים להשתמש בנשק כימי. באיגרת שנשלחה למזכ"ל האו"ם ולראש מועצת הביטחון, הזהירה סוריה מכך שקבוצות חמושות, הקשורות לאל-קאעדה, קיבלו הכשרה באזור הגבול עם טורקיה לעשות שימוש בנשק כימי. על פי האיגרת, הקבוצות הללו יפעילו את הנשק נגד אזרחים כדי להאשים את משטר אסד.

שכונה בעיר חאלב, אתמולצילום: אי-אף-פי

באיגרת הסורית דווח כי המורדים השתלטו לאחרונה על מפעל גדול לייצור כלור מזרחית לעיר חאלב וכי חומרי הגלם במפעל עלולים לשמש את "הטרוריסטים" להכנת מטענים ופצצות פרימיטיביות, אך מסוכנות מאוד העלולות לפגוע באוכלוסייה אזרחית. לדברי משרד החוץ, הממשלה הסורית מעולם לא תשתמש בנשק כימי נגד בני העם הסורי.

גורמים באופוזיציה הפיצו היום תמונות בהן נראו אזרחים סורים הסובלים מכוויות באזור העיירה אספירה שבקרבת חאלב. על פי הדיווחים, להם לא היה כל אישור ממקור נוסף, הכוויות נגרמו מחומר כימי בו עשה שימוש הצבא. עוד דווח כי צבא המורדים הצליח להשתלט על אמצעי הגנה מנשק כימי שנתפסו בפשיטה על כוח של הצבא הסורי שהיה בדרכו למה שהוגדר כ:"משימות מיוחדות באזור חאלב".

מזכ"ל הקואליציה של המורדים, מוסטפא אדבאג', הודיע היום על הקמת מועצה צבאית עליונה שכפופות לה רוב המיליציות של המורדים ובראשן צבא סוריה החופשי. לדברי אדבאג' ההכרזה הרשמית על הקמת המועצה תהיה ב-12 בחודש במרוקו - במסגרת ועידה של נציגי המדינות התומכות במורדים. עוד הסביר אדבאג' כי בעקבות האיחוד, המורדים זוכים לסיוע גדול שברובו יופנה למאמץ הצבאי על מנת להפיל את משטר אסד.

במועצה הצבאית הבהירו כי כמה ארגונים, הנמנים אידיאולוגית על הג'יהאד העולמי ואל-קאעדה, אינם כפופים למועצה והדגישו כי מדובר במיעוט קטן בקרב המיליציות. לדברי אדבאג', חלק מאותם ארגונים הוקמו בסיוע המשטר ששחרר פושעים רבים מבתי הסוהר.

מזכ"ל האום באן קי מון, שביקר בסוף השבוע בטורקיה, הגיע למחנות הפליטים הסורים על הגבול בין המדינות. באן הזהיר משימוש בנשק כימי ואמר שהדבר יהווה "פשע נתעב שהעולם והאנושות לא יכולים לסבול". המזכ"ל ציין כי לידיו הגיע מידע בדבר שימוש אפשרי בנשק כימי, אך אין מדובר במידע מהימן לחלוטין. "אני קורא לקהילה הבינלאומית ולעולם להפסיק את הטבח בסוריה. אני קורא לכל הגורמים, ובעיקר הממשלה הסורית, לעצור את הטבח. מועצת הביטחון צריכה לפעול בנחרצות בעניין המשבר בסוריה", אמר באן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ