נשיא מצרים מתקפל |

מורסי ביטל את הסמכויות שנטל לעצמו; משאל העם על החוקה עשוי להידחות

הנשיא ביטל את הצו שהעניק להחלטותיו מעמד עליון ושהביא לפרוץ המשבר במצרים על רקע החשש שחילוקי הדעות ידרדרו למלחמת אזרחים

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

פתרון אפשרי למשבר הקשה שעובר על מצרים עשוי להימצא, אחרי שהנשיא מוחמד מורסי נסוג מעמדותיו הקודמות והסכים אמש (שבת) לנסח הודעה נשיאותית חדשה ואף לבחון את דחיית קיומו של משאל העם. אחרי סדרת ישיבות ארוכה שהחלה בבוקר ונמשכה עד קרוב לחצות, הודיע ראש הממשלה הישאם קנדיל כי במהלך הלילה או הבוקר יודיע הנשיא על נוסח חדש של ההחלטות הנשיאותיות, באופן שיבטל את מרבית הסמכויות שנטל לעצמו בהודעה הנשיאותית הקודמת.

הכוונה בעיקר לשני הסעיפים 2 ו-6, שמקנים לכל החלטות הנשיא מאז מונה ב-30 ביוני מעמד עליון שאינו כפוף לערעור של בתי המשפט, וכן סמכות להפעיל כוח כראות עיניו כדי לפעול נגד מי שיפגע ב"מטרות המהפכה" או ביכולתם של מנגנוני הממשלה לעבוד כסדרם.

כמו כן בוחן מורסי יחד עם ועדה משפטית את האפשרות לדחות את קיום משאל העם שהיה אמור להתקיים בשבת הבאה. היום היה אמור להתקיים השלב הראשון של המשאל בקרב אזרחים מצרים ששוהים בחו"ל, אולם הממשל המצרי הודיע על הקפאתו. החלטות אלה מהוות נסיגה משמעותית מעמדתו הקודמת של מורסי ויש בה כדי להיענות לדרישתן של חלק מתנועות האופוזיציה, שנציגיהן קיימו אתמול דיונים עם הנשיא. עם זאת, קבוצה גדולה של תנועות אופוזיציה שמיוצגות בחזית ההצלה הלאומית, שאותה מנהיגים עמרו מוסא, מוחמד אל-בראדעי חמדין סבאחי, עומדת על כך שההחלטות הנשיאותיות יבוטלו לחלוטין, משאל העם יידחה ויתקיים דיון מחודש בניסוח החוקה. קבוצה זאת הודיעה כי בכוונתה להסלים את ההתנגדות להודעה הנשיאותית ואף להכריז על שביתה כללית במדינה.

מורסי, ששואף לזרז את הבחירות לפרלמנט, מוכן כנראה לאמץ חלק מן הדרישות הללו, בתנאי שתהיה התחייבות מצד האופוזיציה לבטל את העתירה שמונחת על שולחן בית המשפט החוקתי ואשר דורשת לפזר את ועדת ניסוח החוקה. נראה כי הבוקר יחלו דיונים בין חלקי האופוזיציה כדי להגיע לפשרה שתאפשר לסיים את המשבר.

השינוי בעמדותיו של מורסי נובע מן ההכרה שהמשך המהומות וההפגנות במצרים מאיימות לחולל מלחמת אחים, שעלולה להחזיר את הצבא לניהול עניני המדינה. ביום שבת פרסם עיתון אל-אהראם כי נשקלה כוונה להכריז על משטר צבאי, אולם לידיעה זו לא נמסר כל אישור אחר וכלי התקשורת המצריים לא התייחסו לכך. עם זאת הצבא הבהיר לראשונה כי הוא תומך בדיאלוג הפוליטי וכי "הדיאלוג היא הדרך היחידה לפתור את המשבר". היה זה יותר מרמז הן לכוחות האופוזיציה והן לנשיא כי מוטב שלא לגרור את הצבא להתערבות מעשית.

למורסי התברר גם שלא רק האופוזיציה החילונית והליברלית עומדת נגדו, גם הנהגת האחים המוסלמים הצליחה להביך אותו כאשר החלה להתערב בפומבי בניהול הדיון הציבורי. מורסי מתאמץ להוכיח כי הוא "הנשיא של כל המצרים" ולא נשיא מטעם תנועת דתית אידיאולוגית אחת, וכי חומה בצורה ניצבת בין מוסד הנשיאות לבין הנהגת התנועה.

אך אתמול הוא שמע כיצד המדריך הכללי של האחים, מוחמד בדיע, מאשים את האופוזיציה כמי שמשרתת בעלי עניין חיצוניים, בעוד מורסי מנסה להגיע עם אותה אופוזיציה להבנה. גם מסיבת העיתונאים שקיים סגן המדריך הכללי חיירת אל-שאטר, על אף תמיכתו בנשיא, הבהירה לציבור כי הנהגת מצרים איננה נתונה רק בידיו של מורסי.
בינתיים המשיכו במשך הלילה ההפגנות וההתכנסויות ברחבת ארמון הנשיאות ובכיכר תחריר, שבהן נרשמו עימותים בין מתנגדי מורסי לתומכיו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ