"סאנדיי טיימס": כוחות ישראליים פועלים בסוריה

על פי הדיווח, הכוחות מנסים לאתר את מאגרי הנשק הכימי והביולוגי. מקור ישראלי לעיתון הבריטי: עד השבוע שעבר ידענו את מיקומם המדויק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כוחות מיוחדים מטעם ישראל פועלים בסוריה בניסיון לאתר ולעקוב אחר מאגרי הנשק הכימי והביולוגי של המשטר הסורי, כך דיווח הבוקר (ראשון) ה"סאנדיי טיימס" הבריטי. על פי הדיווח, הפעילות היא חלק ממלחמה חשאית שמנהלת ישראל בניסיון לחבל ביכולת הבלתי-קונבציונאלית של סוריה.

"במשך שנים ידענו את המיקום המדויק בו מאוחסן הנשק הכימי והביולוגי", אמר מקור ישראלי לעיתון הבריטי בהתייחסו ליכולת הריגול והמל"טים הישראליים. "אך בשבוע האחרון קיבלנו סימנים שהנשק הועבר למיקום חדש".

הסימנים לאובדן שליטה של צבא סוריה בנעשה במדינה מתרבים והולכים, וגדלים גם הסיכויים להתערבות צבאית חיצונית במלחמת האזרחים. הלחימה בשבוע שעבר התקיימה בעשרות מוקדים בסוריה, בין השאר בקרבת מאגרי נשק כימי.

בסוף השבוע דיווחה רשת אן-בי-סי האמריקאית כי צבא סוריה חימש פצצות בגז עצבים מסוג סארין. בכירים אמריקאים אמרו לרשת כי הצבא הסורי חימש את הפצצות, המיועדות להטלה ממטוסים, אולם, לעת עתה, הן לא הוטענו על גבי מטוסים והצבא הסורי ממתין להוראות מהנשיא אסד. לדברי הבכירים האמריקאים, אם אסד יחליט לחמש את המטוסים "יש מעט מאוד שניתן יהיה לעשות כדי לעצור אותו".

הדיווחים שהגיעו בימים האחרונים למודיעין האמריקאי, שהחלו בסוריה בהכנות לשימוש בגז עצבים "סארין" וערבוב החומרים הכימיים ממנו הגז מופק, קיבל חיזוק מאזהרות פומביות של מנהיגי ארצות הברית ובריטניה. זה סימן נוסף לכך שהאופציות הצבאיות של אסד אוזלות. לפני כמה חודשים הבטיח המשטר לאישים בינלאומיים שהודק הפיקוח על החומרים הכימיים ושבכל מקרה לא יעשה בהם שימוש במלחמת האזרחים. כעת נראה שאסד אינו פוסל על הסף אופציה כימית.

אסד יודע ששימוש בנשק כימי ישנה את הכללים. לכן, ייתכן שאין כאן כוונה ממשית להשתמש בגז, אלא רק איתות של אסד שהוא עומד על הסף ומעוניין במוצא אחרון. קצינים סורים בכירים שהצטרפו לצבא סוריה החופשית הכינו תוכנית להשתלטות על מאגרי הנשק הכימי בשעות הראשונות לאחר נפילת המשטר. 

קרדיט: צילום מדיה חברתית רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ