המשבר במצרים: מורסי העניק לצבא סמכויות לעצור אזרחים

לקראת משאל העם על נוסח החוקה החדשה, שצפוי להתקיים בשבת, החליט הנשיא המצרי לערב את כוחות הביטחון כדי למנוע מהומות והפרות סדר

רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
אי-פי

נשיא מצרים, מוחמד מורסי, הורה היום (שני) לצבא להגן על מוסדות המדינה והעניק לו סמכויות לעצור אזרחים לקראת משאל העם על נוסח החוקה החדשה, שצפוי להתקיים בשבת הקרובה.

בצבא ובממשלה מיהרו להבהיר כי הסמכויות שהוענקו לצבא הן זמניות בלבד, זאת במטרה למנוע השוואה למשטרו של הנשיא המודח חוסני מובארק, שבתקופת שלטונו נשפטו אלפי ממתנגדי השלטון בבתי דין צבאיים.

"החוק החדש, המעניק לצבא סמכות לעצור את כל מי שמעורב בפעילות בלתי חוקית כמו הצתה של מבנים או פגיעה במוסדות ציבור, נועד למנוע אלימות ולשמור על החוק והסדר ביום משאל העם", כך אמר מקור בכיר בצבא המצרי.

מפגין נגד מורסי לצד גרפיטי שמציג את מורסי, טנטאווי ומובארקצילום: אי–פי

לדבריו, "כוחות הצבא אבטחו תחנות הצבעה בבחירות הקודמות. עתה, השלטון נמצא בידי הנשיא ולא בידי המועצה הצבאית העליונה, וכדי שהצבא יוכל להגן על המדינה, היה צורך בהוראה החדשה של הנשיא".

דובר הממשלה, יאסר עלי, אישר כי ועדת הבחירות ביקשה את עזרת הצבא. "כוחות הביטחון יפעלו בהתאם לחוק כדי להבטיח את קיומו של משאל העם ויסיימו את תפקידם כשיוכרזו התוצאות של ההצבעה", אמר.

לפי הערכות, החלטתו של מורסי להישען על הצבא בפיקוח על משאל העם, מבטאת את המתיחות הרבה השוררת בצמרת המשטר המצרי לקראת משאל העם על נוסח החוקה ואת החשש מפני התפרצות של מהומות אלימות בימים הקרובים. בשבוע האחרון אירעו שורה של התנגשויות אלימות בין תומכי מורסי למתנגדיו. בעימותים בין הצדדים נהרגו עד כה ששה בני אדם ומאות נפצעו.

מורסי מסרב לבטל או לדחות את התאריך למשאל העם על נוסח החוקה, שאושר בחופזה בסוף החודש שעבר בידי הוועדה לניסוח החוקה, שבה רוב חבריה היו תומכי האחים המוסלמים. עם זאת, בימים האחרונים הוא מנסה להרגיע את הרוחות ואף ביטל את הסמכויות הנשיאותיות הרבות שנטל באחרונה לעצמו. היום הקפיא הנשיא בצעד מפתיע העלאות מסים על שורה של מוצרים, בהם אלכוהול, סיגריות, טלפונים סלולריים ומוצרים נוספים, שעליהן הכריז רק כמה שעות קודם לכן.

פרשנים פוליטיים ייחסו את השינוי בעמדת הנשיא לחוסר ניסיון בתפקיד ולאפשרות שהפגנות נגד העלאות המסים עלולות להחריף את אי היציבות במדינה ואת סיכוייו של מורסי לאשר את החוקה החדשה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ