ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מתיחות שיא במצרים לנוכח קריאת תנועות האופוזיציה לציבור לצאת ולהפגין היום (שלישי) נגד כוונתו של הנשיא, מוחמד מורסי, לקיים ב-15 בחודש את משאל העם על החוקה. במקביל, קראו התנועות האיסלאמיות והסלפיות לתומכיהן לקיים הפגנות נגד. ברקע עומדת החלטתו של מורסי אתמול להעניק לצבא סמכויות זמניות לעצור אזרחים.

סממנים ראשונים למתח ולחשש מהתלקחות מחודשת של האלימות הופיעו כבר בשעות הלילה, כשאלמונים הגיעו לכיכר תחריר שבקהיר, ירו אש חיה והשליכו בקבוקי תבערה לעבר מפגינים השוהים במקום מאז פרץ המשבר הפוליטי לפני כמעט שלושה שבועות. עדי ראייה דיווחו כי לפחות שמונה בני אדם נפצעו מהירי וטופלו במקום. אדם נוסף, שנפצע באורח קשה, פונה לבית חולים. 

תנועות האופוזיציה - הכוללות מפלגות חילוניות, ליברליות ונאצריסטיות - מאשימות את נאמני מורסי בליבוי המתיחות. לדבריהם, האלמונים הגיעו ממסגד הנמצא בקרבת הכיכר. דובר מטעם האחים המוסלמים הכחיש את הדברים בתוקף. האופוזיציה אינה שבעת רצון מהחלטתו של מורסי לוותר על הרחבת סמכויותיו כנשיא, ודורשת כי משאל העם יוקפא ותוקם ועדה חדשה ומאוזנת לניסוח החוקה. 

מתאם תנועות האופוזיציה, ד"ר מוחמד אל-בראדעי, אמר אמש בראיון לבי-בי-סי כי הצעת החוקה של מורסי "לא מובילה להקמת מוסדות דמוקרטיים ולכן החליטה האופוזיציה להמשיך במלחמת חורמה נגד משאל העם". אל-בראדעי לא אמר כי בכוונת האופוזיציה לקרוא להחרמת המשאל וציין כי הוא מקווה שההפגנות היום ישכנעו את מורסי להקפיא אותו לפי שעה.

"זה נראה כאילו אין עוד חכמים במצרים ואין מגשרים", אמר הבוקר עיתונאי מצרי בכיר בשיחה עם "הארץ", "יש קיטוב מסוכן ביותר ואף אחד לא יודע איך זה יסתיים. לצערי התקשורת, בעיקר הפרטית, משחקת תפקיד מרכזי בליבוי היצרים חסרים לנו אותם קולות שיפעלו לפיוס. יש תחושה שמורסי מחפש מוצא אבל האופוזיציה מרגישה שזו ההזדמנות לצאת נגדו ונגד האחים המוסלמים. בכל צד יש אינטרסנטים שטובת מצרים לא בראש מעייניהם".

בשעות אחר הצהריים צפויים תומכי האופוזיציה לצעוד מכיכר תחריר לעבר ארמון הנשיאות, כפי שעשו בסוף השבוע האחרון. אז נהרגו שבעה בני אדם ונפצעו מאות במהומות והתעורר חשש של ממש כי המפגינים יפרצו לארמון. הנשיא מורסי הוברח מהמקום ושב אליו רק למחרת. עד כה העדיף המשמר הנשיאותי, האחראי על ביטחונו של מורסי, שלא להשתמש בכוח כדי להרחיק את המפגינים. עם זאת, המשמר תגבר מאוד את כוחותיו. בין היתר הוצבו סמוך לארמון טנקים, גדרות תיל וקוביות בטון.

תומכי הנשיא סמוך לאחד המסגדים בקהיר, הלילה. "אלוהים עם מורסי, העם עם מורסי", נכתב בשלטצילום: אי–פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ