יותר מחצי מיליון פליטים סורים חיים במדינות המזרח התיכון

נציבות הפליטים של האו"ם הודיעה כי יותר מ-500 אלף סורים רשומים כפליטים במדינות שונות. כ-200 אלף פליטים נוספים לא מופיעים ברשומות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

יותר מחצי מיליון אזרחים סורים רשומים היום כפליטים במדינות אחרות במזרח התיכון, או מחכים להירשם ככאלה; 3,000 מתוכם מבקשים לקבל מקלט מדיני וסיוע יומי; כך הודיעה היום (שלישי) נציבות האו"ם לפליטים (UNHCR).

מאז החלה ההתקוממות בסוריה ב-2011, זרם הפליטים ממנה אל המדינות השכנות רק הולך וגובר. באו"ם מעריכים כי מספר הפליטים הזקוקים לסיוע בינלאומי צפוי לעלות, ככל שהמלחמה במדינה תימשך, כי חסכונותיהם ידלדלו ושהמשפחות המארחות אותם היום יתקשו להמשיך ולתמוך בהם.

דוברת הנציבות, מליסה פלמינג, אמרה כי ביומיים האחרונים חצו כאלף בני אדם את הגבול מסוריה לירדן. "הם הגיעו במזג אוויר נורא, בבגדים ספוגי מים ונעליים מלאות בוץ", אמרה והוסיפה כי לפי דיווחי אנשי הנציבות, הפליטים מבוהלים ואין ברשותם בגדי חורף מתאימים.

אמהות וילדיהן במחנה פליטים בגבול סוריה-טורקיה, השבועצילום: אי-אף-פי

לפי נתוני הנציבות המעודכנים, 509,559 אזרחים סורים רשומים כפליטים בלבנון, ירדן, עיראק, טורקיה וצפון אפריקה, או נמצאים בהליכי רישום. "אנשים נעקרים באלימות ובלי התרעה מבתיהם ומאבדים את כל מה שהיה להם במקום שבו שרר פעם שלום", אמרה פלמינג. על פי נתוני האו"ם, בלבנון רשומים היום 154,387 פליטים סורים, בירדן 142,664, בטורקיה 136,319, בעיראק 65,449 ובצפון אפריקה 11,740.

נציבות האו"ם לפליטים מעריכה שנוסף על אלו, סורים רבים נמלטו מארצם למדינות שכנות, ולא ביקשו מעמד של פליט; על פי הערכות הארגון, כ-100 אלף פליטים לא רשומים בירדן, כ-70 אלף בטורקיה, מספר דומה במצרים, וכמה רבבות בלבנון. אומדנים אחרונים קובעים שמספר האזרחים הסורים שנמלטו מארצם בעקבות הלחימה כבר עולה על 700 אלף. רק 40 אחוזים מהעקורים מתגוררים במחנות הפליטים במדינות השכנות לסוריה. השאר שוהים אצל משפחות מארחות, בבתים שכורים או במרכזים קהילתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ