אסד יורה פצצות תבערה וסקאדים לאזורים מאוכלסים

Human Rights Watch ו"ניו יורק טיימס" מדווחים כי בחודש האחרון משטר אסד אינו בוחל בנשק לא-קונבנציונלי המכיל נפאלם, תרמיט וזרחן לבן

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

החמרה נוספת בלחימה בסוריה בין הצבא לבין הכוחות המורדים. היום (רביעי) פורסם כי צבא סוריה השתמש בפצצות תבערה בארבעה אזורים מאוכלסים לפחות ברחבי סוריה מאז נובמבר 2012. כך הודיע ארגון Human Rights Watch. במקביל, הניו יורק טיימס מדווח כי כוחותיו של אסד שיגרו בימים האחרונים טילי סקאד מדמשק לכיוון צפון המדינה.

106 מדינות אסרו את השימוש בפצצות תבערה, המוטלות מהאוויר על אזורים מאוכלסים וגורמות כוויות קשות, אולם סוריה לא אסרה זאת. "אנחנו מודאגים מהשימוש שסוריה עושה לכאורה בנשק זה, שכן הוא גורם סבל אכזרי ביותר והרס עצום כשמשתמשים בו באזורים מאוכלסים", אמר סטיב גוס, מנהל אגף הנשק ב-Human Rights Watch, "על סוריה להפסיק את השימוש בנשק תבערה נוכח הנזק ההרסני שהוא גורם". פצצות תבערה עשויות להכיל חומרים מתלקחים, כגון נפאלם, תרמיט, זרחן לבן.

הקרבות המוסיפים להתנהל סביב נמל התעופה הבינלאומי של דמשק מסמנים כנראה נקודת מפנה משמעותית לרעת שלטונו של נשיא סוריה, בשאר אסד. אחרי חודשים של קיפאון, שבו הצליחו נאמני הנשיא להמשיך ולהחזיק בחלק ניכר מהשטחים והנכסים האסטרטגיים שברשותם, המשטר סופג מפלות קשות בשבועיים האחרונים. אף שאיש בקהילת המודיעין, בישראל או במערב, כבר אינו מוכן להסתכן בנבואה מתי ייפול לבסוף הנשיא, נראה שחלה התפתחות ממשית במלחמת האזרחים בסוריה.

מורדים סורים בקרבת העיר חאלב, אתמול צילום: אי-פי

בניסיון להגביר את הלחץ על אסד, נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר אתמול כי מדינתו תכיר בקואליציה של ארגוני המורדים בסוריה כשלטון הלגיטימי במדינה. הצהרתו של אובמה, במהלך ראיון לרשת ABC עם ברברה וולטרס, היתה צפויה והיא מסמנת שלב חדש במעורבות האמריקאית בסכסוך בסוריה. אתמול נפגעו יותר מ-200 בני אדם מנאמני משטר אסד במתקפה על כפר עלאווי במחוז חאמה, כך מסר ארגון זכויות אדם. במקום הרוגים רבים, לא ברור מספרם. בדרום סוריה, כוחות האופוזיציה והשלטון נלחמו אתמול בפאתי דמשק.

ארגוני המורדים הצליחו לשבש את פעילות הנמל, מכה מורלית קשה למשטר, שבד בבד נאלץ כנראה להסיט את הטיסות לאספקת אמצעי לחימה מאיראן לשדות תעופה צבאיים. בתוך כך, המורדים השתלטו בימים האחרונים על מחנות צבאיים נוספים בדמשק וביססו את אחיזתם בשכונות של הערים הגדולות, דמשק וחאלב.

במערכת הביטחון בישראל מייחסים את הצלחות המורדים בקרבות לסיוע נרחב יותר, בכסף ובנשק, שהם מקבלים כעת מהמערב, מטורקיה וממדינות ערביות, בהן סעודיה וקטאר. אחדים מארגוני האופוזיציה קיבלו לידיהם אמצעי לחימה מתקדמים יותר ובהם טילים נגד מטוסים, שבזכותם הפילו מסוקים ומטוסים רבים של חיל האוויר הסורי. נאמני אסד מאבדים כלי טיס נוספים בשל רמת האחזקה הנמוכה.

ככל הידוע, השתפרה גם רמת התיאום בין הכוחות הלוחמים נגד המשטר. הלחץ שבו נתון נשיא סוריה מתבטא גם בהחרפת האמצעים שנוקט הצבא נגד המורדים, ובהם הטלת פצצות דלק-אוויר, הגורמות נזק סביבתי עצום בשכונות ובערים שבשליטת המורדים.

שר ההגנה האמריקאי, ליאון פאנטה, אמר אתמול עם בואו לביקור בכוויית כי סוכנויות המודיעין של ארצות הברית לא איתרו בימים האחרונים סימנים חדשים של שינוי באופן הטיפול מצד משטר אסד במאגרי הנשק הכימי שלרשותו. פאנטה אמר כי, כמו בשבוע שעבר, הוא עודנו מודאג מהאפשרות שלנוכח הישגי המורדים, המשטר עלול לחוש שהוא קרוב להתמוטטות ולהפעיל נשק כימי נגד ארגוני האופוזיציה. בשבוע שעבר הזהירו ארצות הברית ומדינות נוספות את אסד מפני שימוש בנשק הכימי. "אני רוצה להאמין שהוא קיבל את המסר", הוסיף שר ההגנה.

גם בישראל זיהו בשבוע שעבר דריכות מיוחדת של נאמני המשטר באשר לטיפול בנשק הכימי. "כשאסד חש שהלחץ על המשטר גבר, הוא נערך לאפשרות של הפעלת הנשק", אמר מקור מדיני בכיר ל"הארץ". "אבל ברגע שהנשיא הסורי חטף את תגובת הנגד הבינלאומית, שכללה גם הסתייגות רוסית ואפילו איראנית, הוא נסוג לאחור".

תוכנית הפעולה שגובשה במערב לטיפול במאגרי הנשק שברשות אסד נחשבת רצינית ועשויה להוביל לתוצאות סבירות, אם תופעל. ישראל מוטרדת, בראש ובראשונה, מאפשרות של העברה מוסכמת של הנשק הכימי (ועמו נשק אחר בעל חשיבות גדולה, כמו טילי נ"מ מתקדמים) מסוריה לידי אנשי חיזבאללה בלבנון. אם, לעומת זאת, המשטר יפעיל נשק נגד המורדים בתוך סוריה, נראה שמעצמות המערב הן שיפעלו ראשונות כדי לסכל את האיום. ארצות הברית גיבשה תוכנית מפורטת לטיפול במאגרים, בסיוען של צרפת ובריטניה ובתיאום עם מדינות נוספות, בהן ירדן וטורקיה.

שיעור הפליטים בסוריה, כתוצאה מהלחימה, כבר גדול מ-10% ממספר תושבי המדינה. כשני מיליון בני אדם נדדו מבתיהם בתוך סוריה, כדי למצוא מקלט מהקרבות. כחצי מיליון סורים מצאו מקלט בחו"ל. ככל שהחורף מתקדם, מחריפים קשיי החיים במחנות הפליטים המאולתרים שהוקמו כדי לקלוט את האזרחים הסורים במדינות השכנות.

ההחרפה הנוספת בלחימה בסוריה מביאה לגלישת העימותים גם לצפון לבנון. בשבועיים האחרונים אירעו תקריות קשות בין סונים לעלאווים בעיר טריפולי וסביבתה, אחרי שכוח משלוח של לוחמים סונים מלבנון נקלע למארב של נאמני אסד ואנשיו נטבחו. צבא לבנון נפרס בטריפולי בכוחות מתוגברים, בניסיון למנוע את המשך האלימות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ