מצרים: ההצבעה במשאל העם על החוקה החלה מחוץ למדינה

האופוזיציה קראה לאזרחים להצביע נגד נוסח החוקה, אולם הודיעה כי אם השופטים לא יפקחו על הליך ההצבעה, היא תקרא להחרים את משאל העם

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

משאל העם השנוי במחלוקת על אישור נוסח החוקה במצרים החל היום (רביעי) בהצבעה בשגרירויות מחוץ למדינה. ההצבעה במצרים תתקיים בשבת הקרובה ב-15 לדצמבר, ושבוע לאחר מכן ב-22 לדצמבר. עם זאת, מכיוון ששופטים רבים הודיעו על סירובם לפקח על הליך ההצבעה, טרם ברור אם ההצבעה תתקיים ביום אחד או תפוצל ליומיים. לפי הערכות צפויים להצביע עד שבת יותר מ-500 אלף בני אדם.

האופוזיציה קראה היום לאזרחים להצביע במשאל העם נגד נוסח החוקה, אך הודיעה כי אם השופטים לא יפקחו עליו, היא תקרא להחרימו. היא אף דרשה כי ההצבעה תתקיים ביום אחד בלבד ולא תפוצל.

אמש יצאו אלפי בני אדם לרחובות קהיר והפגינו בעד ונגד הנשיא ונוסח החוקה. בסוף החודש שעבר אישרה בחופזה הוועדה לניסוח החוקה, שרבים מחבריה היו תומכי האחים המוסלמים, את טיוטת החוקה. מתנגדי מורסי, שטוענים כי נוסח החוקה פוגע בזכויות האזרח, פתחו בשורה של הפגנות, ובהתנגשויות בין נאמני הנשיא למבקריו נהרגו עד כה יותר מחמישה בני אדם. היום לא דווח על הפרות סדר, אולם טנקים של הצבא נשארו פרוסים ליד ארמון הנשיאות.

שר הגנה המצרי עבד אלפתאח ראסיסי, העומד גם בראש הצבא, קרא אתמול לנציגי כל הפלגים למפגש פיוס באחד מבסיסי הצבא זאת בניסיון לשקם את האחדות הלאומית. הצעד גרר טענות על כך שהצבא שואף לחזור לניהול המדינה. הוויכוח הציבורי אילץ את ראסיסי להבהיר כי השיחות לא יהיו בעלות אופי פוליטי. "נשב יחד כמצרים", אמר. עד כה, הצבא לא התערב במשבר, אולם הנשיא מורסי העניק להם השבוע סמכות לעצור אזרחים עד שיוכרזו התוצאות של משאל העם. מורסי וחברים בתנועת האחים המוסלמים צפויים להשתתף בשיחות שיתקיימו היום (רביעי), אולם נציגי האופוזיציה טרם החליטו אם להשתתף.

תגובות