מתח בין רוסיה לארה"ב בגלל ההכרה באופוזיציה הסורית

ארגון האופוזיציה הסורית קיבל אתמול גיבוי בינלאומי נוסף כשהוכר על ידי מאה מדינות בכינוס במרוקו. ההכרה נותנת לאופוזיציה בסיס לכינון ממשלה זמנית

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

הקואליציה הלאומית הסורית, ארגון הגג של תנועות האופוזיציה בסוריה, זכתה אתמול (רביעי) לגיבוי בינלאומי רחב כשהוכרה כנציגה הבלעדית של העם הסורי. הכרזה על כך התקבלה בכנס המדינות הידידות לסוריה, שהתקיים אתמול במרקש במרוקו, בהשתתפות מאה נציגים מתוך 130 המדינות שמגדירות עצמן ידידות העם הסורי.

הכרה זו מעניקה לקואליציה, שהתגבשה בחודש שעבר בקטאר, בסיס נחוץ לכונן ממשלה סורית זמנית, לצד אפשרות לקבל סיוע הומניטרי וכספי למען אזרחי סוריה. סעודיה היתה הראשונה שהודיעה כי תתרום 100 מיליון דולר לקואליציה, וארה"ב תתן כ-50 מיליון דולר. עם זאת, מדינות המערב, ובהן אנגליה, צרפת וארה"ב, הבהירו כי בשלב זה לא יאשרו העברת נשק לכוחות אופוזיציה הפועלים נגד המשטר.

לכאורה, ההכרה בקואליציה נוטלת את הלגיטימיות הבינלאומית ממשטרו של בשאר אסד. אבל אין בה כדי למוטט את המשטר, כל עוד הכוחות הצבאיים שפועלים בסוריה אינם מצליחים להכריע את הצבא הסורי. משטרו של אסד עדיין נהנה מתמיכתן של רוסיה, סין, איראן ועיראק, שממשיכות לספק נשק וסיוע כספי לאסד.

מורדים נוהגים בטנק שנלקח מהצבא הסורי צפונית לחאלב, אתמולצילום: אי–פי

הודעתה של וושינגטון כי היא מכירה בקואליציה הלאומית כנציגה בלעדית של סוריה כבר חוללה מתח חדש בין רוסיה לארה"ב. רוסיה גינתה את הצעד הזה בטענה שההכרה סותרת את ההסכמות ששתי המעצמות הגיעו אליהן בכינוס שהתקיים בז'נבה בחודש יוני.

לגרסתה של רוסיה, הסכימו וושינגטון ומוסקווה לתמוך בדיאלוג לאומי סורי כדי להביא לשינוי שיטת המשטר. אבל ההסכמה הזאת לא יצאה אל הפועל, כי רוסיה מתנגדת לתנאי האומר שאסד צריך לעזוב את השלטון לפני כינונו של דיאלוג כזה. ארה"ב, לעומת זאת, גורסת כי אין לאסד כל מקום בדיאלוג כזה ועליו לרדת מכיסאו כתנאי מוקדם לדיאלוג לאומי.

הקמתה של הקואליציה הלאומית היא תוצאה של לחץ בינלאומי, ובעיקר לחץ אמריקאי, שבא לאחר התנערות מן הארגון הקודם, המועצה הלאומית הסורית, שנשען בעיקר על נציגים של האחים המוסלמים הסורים. מוקדם עדיין לקבוע שמעמדה החדש של הקואליציה הלאומית יסייע למאבק נגד אסד, שכן הכוח העיקרי שפועל בתוך סוריה הוא הגדודים והחטיבות שלוחמים במחוזות השונים ומידת התיאום ביניהם רופפת.

בסוף השבוע שעבר הוקמה אמנם מועצה צבאית עליונה, בראשות הגנרל סלים אדריס, שייעודה לתאם ולייצג את כל הגופים הלוחמים; אבל נראה כי בתוך הגוף החדש הזה כבר התגלעו מחלוקות קשות. כך, למשל, לא נכללים בו הקולונל ריאד אל-אסעד, מפקדו של הצבא הסורי החופשי, והגנרל מוסטפא אל-שייח, שהקים גוף צבאי מקביל.

אנשי צבא סוריה החופשית מפנים מתים בעיר חאלב, השבועצילום: אי–פי

לטענת המועצה הצבאית העליונה החדשה, שיש בה רוב לקצינים מהזרם האיסלאמי, שני מפקדים פופולריים אלה לא צורפו ל-30 נציגי הכוחות הלוחמים משום שאינם שוהים בסוריה, אלא מנהלים את הקרבות מטורקיה. מחלוקת אחרת נוגעת להגדרתה של ארה"ב את חזית התמיכה, שפועלת בעיקר בחאלב ובאדליב, כארגון טרור. חזית התמיכה היא ארגון דתי קיצוני הקשור ככל הנראה לארגון אל-קאעדה בעיראק, אבל לחם לצד הצבא הסורי החופשי ונחשב מרכיב חשוב ומועיל למלחמה במשטר. אתמול גינו ראשי הצבא הסורי החופשי את ההחלטה האמריקאית, ואת המועצה הצבאית העליונה, על כך שלא כללה את נציגי חזית התמיכה במסגרתה.

בינתיים ממשיכה שאלת אספקת הנשק והתחמושת לכוחות האופוזיציה להדאיג את הכוחות הלוחמים. למרות שדרוג מערכות הנשק שהם מקבלים דרך לוב ולבנון, ואף שברשותם כלי נשק יעילים יותר, כמו טילים נגד מטוסים וטילים נגד טנקים, הם מתקשים עדיין לנהל מערכה כוללת שתכריע את המהלכים הצבאיים של צבא סוריה.

בחלק מהמחוזות רושמים לוחמי האופוזיציה הישגים חשובים, כמו ההשתלטות על שדות התעופה או על מתקנים צבאיים. אבל בחלק אחר של המחוזות הם עדיין מנהלים קרבות גרילה, שבהם הם מתכתשים גם עם אזרחים. כך, למשל, הטבח שלשום בעיירה עקרב, שנהרגו בו יותר ממאה בני אדם, רבים מהם עלאווים, מיוחס ללוחמי האופוזיציה, שדרשו מן התושבים העלאווים לנטוש את בתיהם. משלא נענו, טבחו בהם. הצבא הסורי החופשי טוען, מנגד, כי היה זה צבא סוריה שהפציץ את הכפר וגרם לאבדות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ