מצרים: ההצבעה במשאל העם על החוקה החלה מחוץ למדינה

לא ברור עדיין מי ינהל ויפקח על ההצבעה במצרים. החזית של רוב גופי האופוזיציה קראה לתמוכיה להצביע נגד אישור החוקה

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

אזרחי מצרים השוהים מחוץ למדינתם החלו אתמול להצביע במשאל העם לאישור החוקה החדשה שיזם נשיא מצרים מוחמד מורסי. לפי נתונים שהציג משרד החוץ המצרי, שיעור ההצבעה היה גבוה במדינות המפרץ הפרסי, ובמיוחד בכווית ובסעודיה. בשתי המדינות הצביעו כ-5,000 מצרים.

על פי משרד החוץ המצרי, ההצבעה התקיימה ב-128 שגרירויות ובעוד 11 קונסוליות, וכן ב-25 מדינות שאין בהן משרדי קונסוליה או שגרירות. במדינות אלה אזרחים מצרים יכולים להצביע בדואר.

ההצבעה מחוץ לגבולות המדינה מורה כנראה שרכבת המשאל כבר יצאה מהתחנה. אך בנוגע להליך ההצבעה במצרים עצמה, מצב הדברים אינו ברור לגמרי, כי לא ברור איך יתנהל משאל העם ומי יפקח עליו.

מצרייה מצביעה בבירת עומאן, אתמולצילום: אי-אף-פי

הנשיא מורסי ניסה להפחית את הלחץ על מנגנון הבקרה של המשאל ועל ועדת הבחירות, האחראית הישירה להצבעה וללוגיסטיקה, ופרסם אתמול צו נשיאותי שמשאל העם יתקיים בשני שלבים. שלב ראשון יתקיים בשבת הקרובה, 15 בדצמבר, בערים הגדולות קהיר, אלכסנדריה ואסואן, וכן בסיני. השלב השני יתקיים שבוע אחר כך, ב-22 בדצמבר, באזורים הכפריים ובמחוזות באזור תעלת סואץ.

בינתיים לא ברור מי יפקח במצרים על ההצבעה במשאל העם, שכן רוב השופטים הבכירים הודיעו שלא יפקחו על ההצבעה. גם הפקידים הזוטרים במערכת המשפט ונציגי התביעה הכללית הודיעו שלא ישתתפו בפיקוח, כל עוד לא חזר בו הנשיא מורסי מהחלטותיו האחרונות המעניקות לו סמכויות רחבות מאוד. זאת, לרבות ההחלטה המעודכנת מ-9 בדצמבר שגובשה בהסכמה של חלק מהאופוזיציה.

היועצים המוגדרים פקידים ממשלתיים הודיעו שלא יפקחו על הבחירות כל עוד פועל מורסי לפי החלטות הפוגעות בבית המשפט לענייני חוקה. עיתונאי מצרי בכיר אמר ל"הארץ" כי האווירה במצרים היא אווירת ערב בחירות, אבל אין ביטחון שבתום משאל העם תהיה הכרעה ושהצדדים יקבלו את החלטת הרוב.

חזית ההצלה הלאומית, המאגדת את רוב גופי האופוזיציה - והמונהגת על ידי שלושה מועמדים לשעבר לנשיאות, הד"ר מוחמד אל-בראדעי , עמרו מוסא וחמדין סבאחי - הודיעה כי תשתתף במשאל העם. היא קראה לתומכיה להצביע נגד אישור החוקה. בהודעה שפרסם סבאחי נאמר כי החזית תפעל בכל דרך אפשרית, במסגרת החוק, לבטל את החוקה.

החזית התנתה את הקריאה להצביע בכך שההצבעה תהיה שקופה ותפוקח על ידי מערכת המשפט. ואולם בינתיים לא ברור אם יתקיים התנאי הזה. "אם תנאינו לא יקוימו, נטען לאי-סדרים ונחרים את ההצבעה", אמר סבאחי.

מזכ"ל תנועת האחים המוסלמים, הד"ר מחמוד חסן, מסר אתמול שהארגון קורא לאנשיו להפגין נוכחות בולטת ביום שישי במסגדים, כדי לתמוך בנשיא לקראת משאל העם בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ