אזרחי מצרים המפולגת והמדממת מצביעים על אישור החוקה החדשה

בתום שבועות של אלימות מתקיים היום משאל העם. גם אם החוקה תאושר, הנשיא מורסי יודע שעתיד המדינה יוכרע בכיכר תחריר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"עברנו מהשלב שבו אמרו על תנועת המחאה ‘שישתעשעו קצת', לשלב שבו אמרו לנו ‘כוחנו באחדותנו', וממנו לשלב שבו אמרו לנו ‘מותו בזעמכם'", הסביר בשנינות ואיל רונים, מנהיג ה"אגף האינטרנטי" של המהפכה המצרית. רונים מתייחס בתיאוריו הקצרים לתקופה הראשונה שבה הנשיא חוסני מובארק סבר שהמהפכה לא באמת קיימת ושהמפגינים רוצים רק להוציא קיטור. "תנו להם להשתעשע", אמר לעוזריו.

אבל בתוך ימים התברר שהשעשוע עלה לו בשלטונו. הצבא תפס את השלטון וצעד שכם אל שכם עם המפגינים, "כוחנו באחדותנו", אמרו המפגינים, "הצבא והעם - יד אחת".

והנה עכשיו חוששות תנועות המחאה שהמהפכה נגנבת מהן. התעקשותו של הנשיא מוחמד מורסי, עד לפני כמה ימים, שלא לשנות את הצהרותיו הנשיאותיות, שחוללו סערה עצומה, נתפשה אצל המוחים כיריקה בפרצוף, כאילו מודיע להם הממשל החדש "מותו בכעסכם", לנו לא אכפת.

אבל למורסי היה אכפת גם אכפת. כי כיכר תחריר איננה שם מקום, אלא מרכזו של הפרלמנט הציבורי. למורסי לא נותרה ברירה אלא לציית, לבטל את ההחלטות הנשיאותיות, להכריז על משאל עם ולזרז את ניסוח החוקה. בכך, האמין, יבוא שקט על מצרים; ובעיקר, הצבא לא ייקרא שוב להתערב לטובת המפגינים.

היום (שבת), לאחר תחילת השלב הראשון מבין שניים של משאל העם, יתברר אם ועד כמה הצליח מורסי לשכנע את האופוזיציה לשתף פעולה עם המהלך החוקתי שהציע.

עצם ניסוח החוקה לפני בחירות לפרלמנט היה ויתור של ממש של האחים המוסלמים, שתבעו לקיים בחירות לפני ניסוח החוקה, מתוך הערכה שהבחירות יעניקו להם כוח רב בפרלמנט, עוד יותר מאשר בבחירות הקודמות (שנפסלו על ידי בית המשפט החוקתי), ובאמצעותו יוכלו לשלוט גם על תהליך ניסוח החוקה. עכשיו ייאלצו האחים להמתין לתוצאות המשאל ולפעול על פי חוקה שאינה משביעה את כל תאוותם האידיאולוגית.

אבל במהלך ההיסטורי הזה טמונים כמה מוקשים נפיצים העלולים לפגוע בלגיטימיות המשאל וביכולתו של מורסי להודיע על תחילת הבחירות לפרלמנט. חלק מתנועות האופוזיציה מתנגדות מכל וכל לקיום המשאל. הגדולה שבהן היא "חזית ההצלה הלאומית" שמנהיגיה עמרו מוסא, חמדין סבאחי ומוחמד אל-בראדעי. הם דורשים לקיים תחילה דיון מפורט על כל סעיפי החוקה, כדי להציע לציבור נוסח מוסכם. אבל זו איננה חזית אחידה. חלק מהמתנגדים מציעים להשתתף במשאל, אבל להצביע בשלילה ובכך להעניק עוצמה ציבורית לפסילת טיוטת החוקה.

חלק מהתנועות הסלפיות תומכות בקיום המשאל ובסעיפי החוקה. לעומתן, תנועות סלפיות רדיקליות או ג'יהאדיסטיות קובעות כי אין להשתתף במשאל ואין להצביע על החוקה, כי היא "מקדשת את מעשי האדם ולא את שלטונו של האל". האחים המוסלמים תומכים כמובן הן במשאל והן בחוקה, אבל חוששים שאם שיעור ההשתתפות במשאל יהיה נמוך, תכורסם הלגיטימיות שלו. דבר זה עלול להשפיע על תוצאות הבחירות העתידיות לפרלמנט.

במרחק ראוי מהצדדים התמקם הצבא, שרמז השבוע בעדינות רבה שמוטב לצדדים להגיע להסכמה, בלי לקבוע עמדה ביחס למשאל. שר ההגנה המצרי, עבד אל-פתאח אל-סיסי, אף הזמין אליו את מנהיגי האופוזיציה כדי לשכנעם להגמיש את עמדותיהם. אבל ההזמנה בוטלה לבסוף. הצבא הבין שעצם קיום דיאלוג פוליטי יקומם עליו את תנועות הקואליציה, שיראו בכך התערבות בפוליטיקה. תחילה הכחישו דוברי הצבא שהזמנה כזאת בכלל יצאה, אבל אתמול הבהיר סגן שר ההגנה, הגנרל מוחמד אל-עסאר, כי שר ההגנה לא התכוון לנהל בעצמו דיאלוג לאומי, וכי היוזמה באה כחלק מהבנתו ש"מצרים היא משפחה מאוחדת, ומתוך אהבת האומה". עם ביטול ההזמנה התפוגגה גם תקוות האופוזיציה לגייס את הצבא לצדה.

נשים מצריות מצביעות בקהיר, היוםצילום: אי-אף-פי

התנגדות אחרת היא לקיום המשאל בשני שלבים. החלטה זו נובעת ממחסור בשופטים שיפקחו על המשאל, לאור החלטת רבים מחברי אגודת השופטים שלא לפקח עליו בשל התנהלות מורסי וההחלטות הנשיאותיות שקיבל בחודש שעבר. לטענת המתנגדים, תוצאות השלב הראשון עלולות להשפיע על תוצאות השלב השני.

תוכן החוקה המוצעת ממשיך להיות שנוי במחלוקת, בעיקר בסעיפים שנוגעים למעמד ההלכה האיסלאמית כמקור עיקרי לחקיקה, סמכויותיו של הנשיא, הסעיפים שנוגעים לחופש הביטוי, ומעמד האשה.

כדי להתגבר על המחלוקת הזאת, הרכיב מורסי ועדה מיוחדת לדיון בסעיפים השנויים במחלוקת. תכליתה לנסח מחדש תיקונים בחוקה. ועדת "הדיאלוג הלאומי", בראשות המשפטן סלים אל-עווא, ובהשתתפות נציגי כמה מתנועות האופוזיציה (ללא חזית ההצלה הלאומית), קיימה השבוע סבב שלישי של דיונים, כדי להגיע לסיכום לפני קיום המשאל.

הנוסחים המתוקנים שיושגו לא יוצגו לציבור, הם יעברו להצבעה בפרלמנט, והתנועות המשתתפות בדיונים יתחייבו להצביע בעדם באחד המושבים הראשונים של הפרלמנט.

אם תעבור החוקה במשאל, יכריז הנשיא מורסי על מועד קרוב לבחירות לפרלמנט. בכך יושלם השלב הפורמלי של המהפכה שהתחילה לפני כשנתיים. אם הציבור המצרי ידחה את החוקה, ייאלץ מורסי להרכיב ועדה חדשה לניסוח החוקה ולעכב בעוד חודשים ארוכים את הבחירות.

אבל החלק הפורמלי אינו מבטיח שקט במצרים. כשיחלו תהליכי החקיקה, צפויים הפרלמנט החדש ונשיא המדינה לעמוד שוב לפני "פרלמנט מקביל" בכיכר תחריר וברחובות הערים. שכן זרמים רבים במצרים, הן מהצד הליברלי, החילוני או הקופטי, והן מהצד הסלפי הרדיקלי, עלולים להתנגח זה בזה ולא להסתפק במאבק פרלמנטרי, במיוחד אם תוצאות הבחירות לפרלמנט ייצרו רוב לאחד הזרמים הראשיים.

המחלוקות וההתכתשויות, חלקן אלימות, שהתלהטו במצרים בשבועיים שחלפו, מעידות כי לבו של המאבק נועד למנוע מהמהפכה להיות רק מהפך מתסכל - כזה שיהפוך את המשטר מדיקטטורה למשטר דתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ