האחים המוסלמים צופים ניצחון במשאל העם במצרים

מיליוני מצרים גדשו אתמול את הקלפיות. כלי תקשורת המזוהים עם תומכי הנשיא מורסי מתבססים בהערכותיהם על ספירת הקולות בישובים כפריים

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה

מיליוני אזרחים מצרים השתתפו אתמול (שבת) במשאל העם על קבלת החוקה החדשה. בעקבות ההיענות הגבוהה הודיעה בשעות הצהריים הוועדה האחראית על המשאל כי שעת סגירת הקלפיות נדחתה בשעתיים, ואלה נסגרו רק ב-11 בלילה. לפי עובדים במשרד המשפטים, הגיעו לוועדת הבחירות פניות להארכה ביום שלם אולם בקשה זו נדחתה על הסף.

אתמול נערך המשאל בעשרה מחוזות במדינה – בעיקר במרכזיים שבהם, לרבות קהיר ואלכסנדריה – ורק ביום שבת הבא יושלם ההליך, עם התחדשות ההצבעה ביתר המחוזות. למרות שמדובר בהצבעה חלקית, כלי תקשורת מצרים המזוהים עם תנועת האחים המוסלמים דיווחו בשעות הערב המאוחרות על ניצחון בטוח למחנה שלהם וכי בספירת מאות קולות בוועדות בישובים כפריים ובמחוז הדרום מסתמנת מגמה ברורה של קבלת החוקה החדשה.

כדי להוציא את תומכיהם מהבית אל הקלפיות נעזרה תנועת האחים המוסלמים גם בפייסבוק ובטוויטר. "מאחורי הפרגוד תחשבו על רצון האל, ומה טוב לאומה האיסלאמית", כתב אחד הבכירים. למעט מקרים ספורים של קטטות מחוץ לקלפיות, עברה ההצבעה בשקט יחסי, כאשר ההליך מפוקח על ידי שופטים ומאובטח על ידי המשטרה המקומית. זאת, בשונה מהבחירות לנשיאות המדינה, שאותן אבטח הצבא המצרי. בכמה קלפיות הסתייעו ביחידות של הצבא אולם להבדיל מהבחירות לנשיאות, מי שהיה אחראי על שמירת הביטחון והסדר הכללי ביום הבחירות היה שר הפנים אחמד ג'מאל אדין שסייר בכמה קלפיות ועמד מקרוב על הסדר הציבורי ביום ההצבעה. בהודעה שפרסם בערב אמר כי לא נרשמו תקריות שעשויות להשפיע על תוצאות הבחירות. יחד עם זאת, בכמה קלפיות היו תלונות על אי-סדרים חמורים והשתלטות פעילים של האחים המוסלמים על הקלפי.

בשעות הערב הוזנקו כוחות משטרה וביטחון כללי למטהו של חמדין סבאחי, מהמתנגדים הבולטים לחוקה, מחשש למתקפה שתכננו פעילים סלפים על המטה. סבאחי הטיל את האחריות לכל פגיעה במטהו ובאנשיו על כוחות הביטחון המצריים. המתיחות, כך נראה, לא תפוג מהר גם לאחר הליך ההצבעה והתוצאות הצפויות. בחזית ההצלה הלאומית, המתנגדת לחוקה, וגם תנועות של צעירים ביקשו הבהרות, כולל פרסום שמות השופטים המשקיפים על הליך הצבעה וזאת בעקבות טענות לפיהן בקלפיות רבות לא הייתה שום נוכחות לשופטים. מנגד, במשרד המשפטים הבהירו כי הליך הבחירות היה בפיקוח מלא של שופטים שלא הביעו עמדה של בעד או נגד החוקה

הנשיא מוחמד מורסי היה מבין הראשונים שהצביעו במשאל. גם המועמד לנשיאות לשעבר לשעבר עמרו מוסא הצביע בשעות הבוקר. מוסא הנמנה עם ראשי חזית ההצלה הלאומית - שמאגדת את רוב פלגי האופוזיציה – אמר בצאתו מהקלפי כי הצביע נגד החוקה החדשה : "אל תנצלו את במות המסגדים כדי להשפיע על הציבור שייתמוך במשאל העם", אמר מוסא לאיש האחים המוסלמים שהיה במקום. "זהו משאל עם שבמחלוקת ואסור שהוא יעבור בהצבעה היום והעם המצרי יתבע לתקן את החוקה".

גם ראש הכנסייה הקופטית, האנבא תוואדרוס השני, השתתף במשאל העם. מעשה זה מהווה הכרזה של הכנסייה שאינה מחרימה את המשאל, למרות שעמדתה היא נגד המשאל. בשבת הבאה ישלימו במצרים את הליך ההצבעה במשאל העם אולם לכולם ברור כי גם אחרי סיום ההצבעה וספירת הקולות שום דבר לא יבטיח את הרגעת הרוחות במדינה השסועה.

מצביעה בקלפי בקהיר, אתמולצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ