מעמדו של אסד ממשיך להתערער |

סגן נשיא סוריה מודה לראשונה: הצבא אינו יכול להכריע את המורדים

פארוק א-שרע הבהיר שגם המורדים לא ינצחו במאבק וטען שרק אם מדינות האזור יתערבו המלחמה תסתיים; גורם רוסי בכיר: אסד מתכונן לנפילת דמשק

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

סגן נשיא סוריה, פארוק א-שרע, אומר כי הן הצבא הסורי הסדיר והן המליציות החמושות של המורדים אינם יכולים להכריע את המערכה בסוריה לטובתם ושבעיניו, הפתרון למשבר במדינה השסועה והמדממת מזה 21 חודשים הוא הסדר היסטורי שבו ייטלו חלק מדינות האזור ומועצת הביטחון של האו"ם.

א-שרע שגזר על עצמו שתיקה מאז תחילת המשבר בסוריה ובשלבים מסוימים אף היו שמועות על עריקתו, התראיין לפני יומיים לעיתון אל-אכבאר הלבנוני והראיון יפורסם במלואו מחר. לדברי א-שרע, המצב אליו נקלעה סוריה מחייב הקמת ממשלה עם סמכויות רחבות הכוללת נציגים מכל הפלגים ושתוכל להתמודד עם האתגרים הרבים בניהול המדינה.

בקטעים שפורסמו היום מהראיון לא התייחס א-שרע לעתידו של הנשיא בשאר אסד אולם פרשנים ראו בעצם קיום הראיון כסימן להחלשות האחיזה של אסד בהגה השלטון גם בתוך החצר שלו. גורם רוסי בכיר שצוטט היום בסאנדיי טיימס מחזק הערכה זו. הגורם הרוסי שנפגש עם אסד כמה פעמים בשנה האחרונה, טען כי הנשיא הסורי נערך לנפילת עיר הבירה דמשק לידי המורדים ומתכנן לברוח לעיר או כפר עלאווי הקרוב למישור החוף הסורי - משם ינהל את המערכה האחרונה באמצעות כמה גדודים שעדיין נאמנים לו.

לפי העיתון הבריטי, הכוחות הנאמנים לאסד עשויים להמשיך בלחימה חודשים לאחר נפילת דמשק, בדומה לכוחות הנאמנים לקדאפי שנלחמו משך זמן רב לאחר כניסת כוחות המורדים לטריפולי. המקור הרוסי אמר כי ארצו אינה מתכוונת לשלוח כוח חילוץ עבור אסד או להגיש סיוע צבאי מכל סוג. יחד עם זאת הדגיש כי קהילת המודיעין האמריקאית מודעת לכך שהכוחות הנאמנים לאסד חמושים היטב ולא מן הנמנע שבחזקתם יהיו טילים בליסטיים ואף נשק לא קונבנציונאלי. על פי ההערכות, אותן יחידות יילחמו למען שיפור עמדות ואבטחת מקומן לאחר עידן אסד. גם שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, העריך היום בראיון רדיו כי ימיו של אסד ספורים וקרא לקהילה הבינלאומית לתמוך בקואליציה של המורדים שמהווה האלטרנטיבה הטובה ביותר למשטר בדמשק.

מנגד, העריך היום מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, שהאופוזיציה לא יכולה להשיג הכרעה צבאית בסוריה. לדבריו, התסריט המתהווה על האדמה הסורית הוא תסריט מתוכנן של ארה"ב והמערב ולפיו המליציות החמושות המזוהות עם אל-קאעדה והגי'האד העולמי זורמים לסוריה תחת עיניו הפקוחות של המערב. "האמריקאים, האירופים וכמה מדינות ערב התומכות בהם פתחו לכם את השערים של סוריה וטמנו לכם מלכודת" אמר נסראללה לאנשי אל-קאעדה. לדבריו, המערב מעוניין שהמשבר בסוריה ימשך זמן רב מכיוון שהמשך שפיכות הדמים וההרס ישרתו את האינטרסים של ארה"ב וישראל ויוציאו את סוריה ממעגל ההתנגדות. 

גם יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) התייחס היום למשבר בסוריה בעקבות הפצצת חיל האוויר של אסד את מחנה הפליטים ירמוך. עבאס קרא למשטר בסוריה ולקהילה הבינלאומית להתערב במטרה להפסיק את הפצצת מחנות הפליטים הפלסטינים בסוריה ולהוציא את הפלסטינים מחוץ למעגל הדמים. בהפצצות על מחנה הפליטים נהרגו לפחות 25 בני אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ