ההתקפה על הקונסוליה בלוב |

דו"ח של משרד החוץ של ארה"ב: הדרגים הבכירים כשלו בהגנה על הנציגות בבנגאזי

ועדת חקירה שבדקה את ההתקפה על הקונסוליה בלוב, שבה נהרג השגריר האמריקאי, קבעה כי יש "כשלים מנהיגותיים וניהוליים בדרגות הגבוהות"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ועדת חקירה שבדקה את ההתקפה על הנציגות הדיפלומטית של ארה"ב בלוב, שהתרחשה ב-11 בספטמבר האחרון ובה נהרגו ארבעה בני אדם, מותחת ביקורת חריפה על משרד החוץ האמריקאי שלא אבטח כראוי את המתחם והסתמך על חמושים מקומיים כאנשי אבטחה.

בדו"ח שפרסמה אתמול ועדת החקירה על ההתקפה בעיר בנגאזי, שבה נהרג שגריר ארה"ב בלוב, כריסטופר סטיבנס, אף נמתחה ביקורת על בכירים במשרד החוץ האמריקאי שהתעלמו מבקשות חוזרות ונשנות מהשגרירות בטריפולי להוסיף אנשי אבטחה נוספים לקונסוליה בבנגאזי.

הוועדה ביקרה את המודיעין האמריקאי שנסמך לטענתה יתר על המידה על התרעות נקודתיות ולא העריך כראוי את המתרחש בבנגאזי ואת התסיסה ההולכת וגוברת בעיר. מלבד ההתקפה על השגרירות, התרחשו בשנה האחרונה בבנגאזי התנקשויות והתקפה על שיירת השליח הבריטי לאזור.

בנוסף, הדו"ח מאשים שתי מחלקות במשרד החוץ – זו האחראית על ביטחון הדיפלומטים וזו העוסקת במזרח התיכון – שנכשלו לתאם ולתכנן כיצד להבטיח את שלומם של נציגי ארה"ב בלוב ולספק להם ביטחון ראוי. הדו"ח קובע כי כמה בכירים במשרד החוץ נכשלו בתפקידם אולם לא פירט את שמותיהם. "כשלים מנהיגותיים וניהוליים בדרגות גבוהות בשתי המחלקות האלה", נכתב, גרמו לכך "שלא היה ביטחון מספק בבנגאזי ולא ניתן היה להתמודד עם ההתקפה במתחם הדיפלומטי".

צילום: אי-אף-פי
צילום: רויטרס

ההתקפה על הנציגות בבנגאזי והאופן שבו תיאר ממשל אובמה את השתלשלות האירועים במקום ואת הסיבות לאירוע הפכו לסוגיה פוליטית בשבועות שקדמו לבחירות לנשיאות. הרפובליקאים שבו ודרשו מאז הסברים על שהתרחש במתחם, ובעקבות הלחץ הפוליטי הוקמה ועדת החקירה בהוראת שרת החוץ הילרי קלינטון. מועמדותה של סוזן רייס, שגרירת ארה"ב לאו"ם, לתפקיד שרת החוץ לא התאפשרה בגלל הביקורת שנמתחה על תגובתה מיד לאחר ההתקפה. הדו"ח אישר שלא היו מחאות בבנגאזי בגלל סרט אנטי איסלאמי שפורסם לפני ההתקפה, זאת בניגוד לדבריה של רייס מיד אחריה.

תגובות