הקרבות בסוריה

דיווח: אלפי פלסטינים נמלטים מדמשק

אלפי פלסטינים נמלטים בימים האחרונים מבירת סוריה בעקבות ההתקפה על מחנה הפליטים הגדול במדינה, כך מדווחים ניצולים מההתקפה שברחו ללבנון

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים41
לוגו גרדיאן
גרדיאן

אלפי נמלטים בשלושת הימים האחרונים מדמשק בעקבות ההתקפה על מחנה הפליטים הגדול במדינה, כך מדווחים ניצולים מההתקפה שברחו .

כמה מהפלסטינים שהצליחו להגיע בשלום לביירות טוענים כי ההתקפה על מחנה הפליטים יארמוק, שאירעה בדרום מערב דמשק ביום ראשון בלילה, היא נקודת מפנה היסטורית ביחסים בין משטרו של לפלסטינים מאז החלה ההתקוממות במדינה. לדבריהם ההתקפה מפריכה את הטענה של המשטר כי הוא מגן על הפלסטינים במאבק נגד ישראל.

כ-1,000 פלסטינים ברחו ללבנון מאז הפגיז מטוס קרב של הצבא הסורי מסגד ובית ספר במחנה הפליטים. לפי הערכות, ועשרות נפצעו. הפלסטינים שנמלטו מדמשק טוענים כי הם חשים כי השלטון בבירה קורס. הם עוינים את המשטר, שהציג עצמו כמגן של 500 אלף הפלסטינים החיים בסוריה. "אין יותר פלסטינים ששומרים אמונים לאסד אחרי מה שקרה במחנה הפליטים", אומר אבו חליל, אב לשלושה שמצא מקלט בלבנון. "היחסים בין הצדדים אף פעם לא יהיו כמו בעבר".

לדבריו, "מאז הקיץ, כוחות הביטחון והמודיעין שפעלו במחנה שימשו בסיסי גיוס של פלסטינים שרצו להצטרף לאחמד ג'יבריל, מייסד החזית העממית – המפקדה הכללית". כל מי שהתנדב לארגונו של ג'יבריל, ששומר על נאמנות לאסד, קיבל נשק, הוא אומר.

לדבריו, "עד יום ראשון לא היתה לחימה במחנה. היו קרבות מחוץ למחנה, אולם המורדים לא נכנסו אליו. הם נכנסו רק אחרי ההתקפה מהאוויר". עתה, נמצאים לפי הערכות 3,000 אנשים מצבא סוריה החופשי. "כל אנשיו של ג'יבריל נמלטו אחרי כמה שעות", אומר אבו חליל.

מנהיגים פלסטינים בלבנון אומרים שהם מתכוננים לבואם של 50 אלף פליטים מהמחנה שיישלחו לאחד מ-12 מחנות הפליטים שהוקמו במדינה. לפי הערכות, מספר זה עשוי להשפיע על מאזן הכוחות בלבנון. בסוריה זכו הפלסטינים לזכויות שוות בדומה לשאר האזרחים וקיבלו אפשרות לקנות בתים, ביטוח רפואי ושירותים נוספים מהמדינה. בלבנון לעומת זאת הפליטים הפלסטינים נטולי זכויות ואינם זכאים לשירותים רבים שמעניקה המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ