למכירה: למבורגיני, מזכרות זהב ובגדים - יד ראשונה מרודן

כדי לקנות אוטובוסים ולבנות כבישים חדשים, החליטה ממשלת תוניסיה למכור את שכיות החמדה והאוצרות שהתגלו בבתיהם של הנשיא המודח ומקורביו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האם רציתם לדעת כיצד חי רודן אך לא העזתם לשאול? לתושבי תוניסיה ניתנת כעת הזדמנות שכזו והם אינם מתכוונים להחמיץ אותה. משרד האוצר בתוניס הנתון בגירעון גדול מצא שיטה ייחודית לשיפור מצבו הכספי. הוא פרסם הודעה על מכירה פומבית של כל שכיות החמדה והאוצרות שנגנבו או הושגו שלא כחוק על ידי הנשיא המודח, זין אל-עאבדין בן עלי, ובני משפחתו. מדובר בין היתר במכוניות, תכשיטים, רהיטים, תמונות ופריטים רבים אחרים.

אמצעי אבטחה כבדים ננקטו מסביב לגאמארת, אתר נופש יוקרתי צפונית לתוניס, שבו נפתחה היום תערוכה שבה מוצגים הפריטים. המבקרים יוכלו לצפות או להציע הצעות לרכישת 34 מכוניות יוקרה של בן עלי ובהן לימוזינות קדילק משוריינות למחצה, מכוניות ב.מ.וו, מרצדס, בנטלי, אסטון מרטין ושתי מכוניות למבורגיני גייארדו. אליהן מצטרפים ציורים, בגדים, כ-300 תכשיטים, רהיטים וקישוטים שונים שבהם נראים לעתים קרובות בזים מוזהבים וסנוניות עפות שהיו כנראה לטעמה של ליילה טרבלסי, אשתו של בן עלי.

בזמן ההתקוממות העממית בתוניסיה לפני כשנתיים, שהציתה את גל המהפכות בעולם הערבי, נטשו אנשי חוגו של בן עלי ומשפחותיהם בחיפזון את הווילות המפוארות באזור גאמארת והותירו רבים מהאוצרות אחריהם. הפריטים המוצגים כעת נמצאו ברבות מהווילות על פי צווי בתי משפט, והם רק חלק מהמכירה הכללית, שבה יוצעו למכירה גם מניות, שתי חברות ליבוא מכוניות ומפעל ליצור בטון שהיו בשליטת בן עלי ומקורביו.

6 מתוך 6 |
אוסף הנעליים של ליילה טרבלסי ,אשתו
1 מתוך 6 |
נעליו של בן עליי למכירה
2 מתוך 6 |
בגדים למכירה של ליילה טרבלסי ,אשתו

השלטונות הודיעו שהם מקווים לגייס בגאמארת כ-20 מיליון דינרים (כ-13.5 מיליון דולר) שיוקדשו לקניית אוטובוסים להסעת תלמידים באזורים כפריים ולסלילת כבישים חדשים. המארגנים מקווים למשוך לא רק קונים עשירים ואנשים שירצו במתנה מיוחדת שיש לה היסטוריה, אלא גם אזרחים מן השורה שיהיו מוכנים לשלם דמי כניסה בסך 30 דינר כדי לתהות על הבזבזנות של שליטם לשעבר.

שנתיים אחרי שהחל האביב הערבי מתחילים כעת תוניסאים רבים להבין שארצם עניה יותר ממה שחשבו. הזמנים קשים מאוד לרבים. הפגנות במחוזות עניים אינן מעודדות השקעות, והאבטלה מגיעה לשיאים חדשים בכמה ערים. חוסר הידע הכלכלי של הממשלה בראשות האיסלאמים נראה לעין. מחסור בחלב בסופרמרקטים מוסיף למצב הרוח הציבורי הקודר, והורים לילדים קטנים מחפשים חנויות שבהן אפשר לקנות בהיחבא חלב מיובא.

ראש הממשלה מינה לאחרונה שר אוצר חדש, לאחר שקודמו התפטר בקיץ בטענה שאי אפשר יהיה לעמוד בתשלומי קצבאות אבטלה ופיצויים לאסירים פוליטיים לשעבר וליצור מקומות עבודה חדשים. משרד האוצר גם הודיע ביום חמישי כי כדי להחזיק מעמד ב-2014, הממשלה תצטרך לבקש קו אשראי בסך 2.5 מיליארד דולר מקרן המטבע הבינלאומית. תקציב השנה הנוכחית נאמד ב-17.5 מיליארד דולר כולל סיוע פיננסי ממקורות שונים כגון הבנק העולמי, האיחוד האירופי ולוב.

בן עלי ובני משפחתו שוהים בסעודיה והממשלה בריאד מסרבת להסגירם לתוניסיה, בה הם הורשעו שלא בפניהם במעילה ונשפטו ל-35 שנות מאסר. בני משפחה אחרים מצאו מקלט בקטאר ובקנדה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ