במערב רואים סימנים לנפילת אסד, אך הוא מתכונן לקרבות התשה ארוכים

התבטאויות הימים האחרונים מרמזות שרוסיה מאבדת את השפעתה על הנעשה בסוריה; בינתיים, גדודי האיסלמיסטים הקימו חזית מאוחדת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כמו אסטרולוגים או חוזים בכוכבים שממתינים להתגשמות נבואתם - בוחנים במערב כל סימן או אות שיעיד על נפילתו הקרובה של נשיא סוריה, בשאר אסד. כך, למשל, ירי טילי הסקאד, שבו החל הצבא הסורי בסוף השבוע, מעיד, לדעת מנהיגים במערב, שזהו השלב האחרון בלחימה. חצי תריסר טילי סקאד נורו בחלק הצפוני של סוריה, ונפלו במרחק של 30 קילומטרים מהגבול הטורקי. דבר הירי אושר גם על ידי מזכ"ל נאט"ו, אנדרס פוג ראסמוסן. תמונות ההרס הנורא שחוללו טילים אלו כבר מציפות את האתרים באינטרנט, שגורסים כי "אסד הגיע לשלב הייאוש הסופי".

במקביל, התבטאויותיהם של בכירים רוסיים מפיחות תקווה שמוסקבה עתידה בקרוב מאוד לשנות את עמדתה, ולשתף פעולה עם המערב במאמץ לסלק את אסד. "אנו מצפים לכך שבסוריה יהיה סדר שנשען על משטר דמוקרטי שנבחר על פי רצון העם", אמר ולדימיר פוטין בכנס בבריסל, "איננו סנגורים של המשטר הקיים, אבל עלינו להסכים תחילה מה יהיה טיבו של המשטר הבא".

המורדים הסורים, ליד דמשקצילום: אי–פי

לעומתו, הבהיר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי "רוסיה איננה עסוקה בהחלפת המשטר של אסד או בשכנועו לעזוב". דבריו באו בתגובה לדיווח על כך שכמה ממנהיגי מדינות ערב ביקשו מרוסיה לשכנע את אסד לעזוב מרצונו. "אם מישהו רוצה להציע לאסד לעזוב, שיתכבד להציע לו זאת ישירות", אמר לברוב.

רוסיה מבהירה מזה זמן כי איננה מתעקשת על הישארותו של אסד, אולם התבטאויות בכיריה הפעם מצביעות על כך שלא רק שאין בכוחה לשכנעו לעזוב את תפקידו, אלא שהיא מאבדת את השליטה על העניינים. בכך היא עוד עלולה להפסיד את מאחזה בסוריה לשלטון של אופוזיציה שנתונה להשפעתה הישירה של ארה"ב. התוצאה היא שרוסיה עסוקה עכשיו הרבה יותר בבחינת תוכניות חלופיות שיבטיחו את מעמדה בסוריה, מאשר בהבטחת שלטונו של אסד.

טורקיה וארה"ב, מצדן, הציגו תוכנית לפיה יסכים אסד להסתלק מן השלטון בתוך תקופה של 3 חודשים - שבהם תתקיים העברה מסודרת של השלטון לקואליציה הלאומית הסורית, המורכבת מנציגי תנועות האופוזיציה. אם יקבל אסד את ההצעה יובטח לו מקלט מדיני, וסוריה תיהנה מסיוע מערבי רחב היקף לשיקומה.

אולם אסד דוחה בינתיים אפילו הצעות צנועות יותר, כמו בקשת המתווך מטעם האו"ם, אל-אחדר אל-אברהימי, להיפגש אתו. נראה כי ההחלטה האסטרטגית הסורית היא להמשיך ולהילחם במערכה, שמתבררת כקרבות התשה ארוכים ללא יכולת הכרעה - כשהקורבנות הרבים בה אינם רק אנשי המשטר או המורדים, אלא גם אזרחים רבים שמחוסלים על רקע עדתי.

במערכה אתמול, בה דווח על כ-50 הרוגים לפחות, ירו המורדים לראשונה על מטוס אזרחי ליד שדה התעופה של חאלב. הם דיווחו בנוסף על שליטה בכביש שבין דרעא לדמשק, באופן שעשוי למנוע מעבר ציוד ותחמושת בין הבירה לבין כוחות הצבא בדרום המדינה. לפי דיווחים אחרים, כוחות המורדים השתלטו גם על עיירות במחוז דמשק וקרבות עזים ניטשו ליד ארמון הנשיאות.

בה בעת, נודע לצבא הסורי החופשי כי 11 גדודים, שעמם נמנים לוחמים איסלאמיסטיים, החליטו לאחד שורות ולהקים את החזית האיסלאמית הסורית - ששמה לה למטרה להקים מדינת הלכה, לאחר השחרור משלטונו של אסד. בהודעת החזית האיסלאמית נאמר כי היא נשענת על כוחות צבאיים ואזרחיים שפועלים ברוח האיסלאם ועקרונותיו, וכי כוחותיה שולטים בחלקים מחומס ובפאתי חאלב. חזית זו איננה מאחדת את כל הגדודים האיסלאמיסטים, ונראה גם כי איננה מתאמת פעולה עם חזית התמיכה הרדיקאלית, שנחשבת לסניף של אל-קאעדה בסוריה והוגדרה ארגון טרור על ידי ארה"ב.

עם זאת, הפיצול הנוסף בכוחות המרי לצד המחלוקות הפוליטיות בין מרכיבי האופוזיציה הפוליטית מקשים על עיצוב תוכנית צבאית ומדינית מוסכמת – על האופוזיציה ועל המערב כאחד - לקראת השלב הבא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ