אסד בדרך להפרת הטאבו האחרון: שימוש בנשק כימי נגד המורדים

אף שהנשק הכימי הסורי אינו מופנה לישראל, הדיווח על השימוש בו מדאיג. ככל שנחלש המשטר, גובר החשש שנשק זה יזלוג לידי ארגונים עוינים לישראל

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

הדיווח האחרון מסוריה הבוקר (שני), שלפיו השתמשו נאמני אסד בגז עצבים, או גז רעיל אחר, כנגד מורדים בקרב בעיר חומס, לא קיבל עד כה אימות ממקורות בלתי תלויים. לאופוזיציה הסורית יש אינטרס ממשי בהפצת ידיעות כאלה, משום שפריצת הטאבו האחרון מצדו של הנשיא עשויה לדרבן סוף סוף מעורבות בינלאומית נמרצת יותר להדחתו מהשלטון ולעצירת הטבח הנוראי המתחולל במדינה.

עד לאחרונה, ההערכה הרווחת במערב היתה שאסד עדיין מפעיל בלמים, מינימאליים ככל שיהיו, בבחירת האמצעים שבהם משתמש צבאו. נשק כימי נתפש, בצדק, כאמצעי מזוויע במיוחד. בכל הנוגע לאויב מספר אחת של המשטר במשך שנים, ישראל, הניחו במערב שאסד ייזהר מהפעלת נשק כימי מתוך מחשבה בראייתם שישראל מצוידת בנשק גרעיני ועלולה להפעילו בתגובה. אבל כשאסד מתחבט כעת כנראה סביב ההחלטה אם להשתמש בנשק כימי, היעד אינו ישראל אלא המורדים – והבחירה שלו להפעילו נראית כעת כאפשרות סבירה למדי.

השלטון הסורי, הנאבק על חייו זה קרוב לשנתיים, כבר נקט בכל האמצעים האחרים. משטר ששיגר בשבועיים האחרונים טילי סקאד לעבר אזורים הנמצאים בשליטת המורדים, בתוך שטח מדינתו שלו, לא יבחל בהכרח בנשק כימי. אירועי השבועות האחרונים, כמו ההפצצה האווירית אתמול שטבחה באזרחים שעמדו בתור לקנות לחם למאפייה, מעידים – במצטבר – על מידת ייאושו של המשטר. אסד מוכיח בעקביות שאין לו מעצורים של ממש במאבק על הישרדות שלטונו.

הסרטון שפרסמו המורדים הבוקר, בו נראה לטענתם אדם ששאף גז רעיל

אף שהנשק הכימי אינו מכוון כלפי ישראל, מסתמנת כאן התפתחות מעוררת דאגה. זה המקום לשוב ולהזכיר את ההזנחה המתמשכת של תקצוב פרויקט ערכות המגן, שבגללה רק מעט יותר ממחצית האזרחים הישראלים מחזיקים בערכות כאלה בבתיהם. המשך התערערות המשטר עשוי להוביל גם להיחלשות הפיקוח של מערכת הביטחון הסורית על ארסנל הנשק הכימי, הנחשב לשני בגודלו בעולם.

בנסיבות כאלה, הקהילה הבינלאומית וישראל בתוכה מקדישות תשומת לב מיוחדת לשני תרחישים אפשריים: השתלטות של מורדים סונים על מאגרי נשק כימי (במיוחד זליגתו לידי ארגונים קיצונים המושפעים מרעיונות אל-קאעדה) או העברה מכוונת של הנשק מצבא סוריה לידי שותפיו של אסד בחיזבאללה. הפיתוי עבור ארגוני טרור בהחזקת נשק כזה אינו מבוטל. קבוצות ג'יהאדיסטיות לא יבחלו בשימוש בו בעתיד כנגד יעדים ישראלים ואילו חיזבאללה יכול לראות בכך פוליסת ביטוח נוספת נגד התקפה ישראלית אפשרית בדרום לבנון בעתיד.

מורדים מצבא סוריה החופשי בשכונת אל חאלידחה בחומס, שעל פי הדיווחים הותקפה היום בנשק כימיצילום: רויטרס

ארצות הברית, בתיאום עם מדינות נוספות באזור, נערכת לכמה תוכניות מבצעיות לטיפול במאגרי הנשק הכימי בסוריה, אם המשטר יאבד את שליטתו בהם. אפשרות אחת היא תקיפה נרחבת מהאוויר, אבל אין לפסול גם שיגור של כוחות קומנדו בניסיון לנטרל את המאגרים. כרגע, נראה שסוגיית גורל הנשק הכימי היא השאלה מספר שתיים בחשיבותה בעיני המערב והעולם הערבי, שנייה רק לשאלה מתי ייפול המשטר הסורי עצמו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ