בכיר במשטר אסד ערק לארצות הברית

ג'יהאד מקדאסי מסייע למודיעין האמריקאי לבנות תמונה סביב קבלת ההחלטות של אסד, בניסיון להבין באיזו מבין שלוש האפשרויות העומדות בפניו יבחר

גרדיאן וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן וניו יורק טיימס

דובר ממשלת , ג'יהאד מקדאסי, שלפני כחודש ערק מדמשק נמצא בארה"ב ומשתף פעולה עם שירותי המודיעין האמריקאים, לאחר שאלה סייעו לו להימלט דרך ביירות ולקבל מקלט מדיני. מקדאסי הוא בעל התפקיד הבכיר ביותר שערק מממשלו של בשאר אל-אסד מאז עריקתו של ראש הממשלה, ריאד חיג'אב, לירדן בחודש אוגוסט.

על פי הדיווח, מקדאסי מסייע למערכת הביטחון האמריקאית לבנות תמונה מדויקת סביב תהליך קבלת ההחלטות במעגל הפנימי ביותר של אסד, על אף שלא היה חלק ממנו. בדמשק מכחישים את עריקתו של מקדאסי וטוענים כי יצא לחופשה בת שלושה חודשים. ערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה דיווח בחודש שעבר כי מקדאסי פוטר מתפקידו אחרי שסטה מעמדות רשמיות. מקדאסי, ששירת בעבר כדיפלומט בכיר בשגרירות הסורית בלונדון, עבד כתף אל כתף עם שר החוץ וליד אל-מועלם ועם שר ההסברה עדנאן מחמוד. בסרטון: ראיון שהעניק מקדאסי לרשת סקיי

אתמול נפגש אסד עם שליח האו"ם והליגה הערבית, לחדאר בראהימי, ודן עמו בהצעה רוסית-אמריקאית חדשה לסיום מלחמת האזרחים בסוריה. התשובה לשאלה כיצד צפוי אסד להגיב להצעה, תלויה רבות במצבו הפסיכולוגי לנוכח ההחלטה שיהיה חייב לקבל אם יחליט להישאר: ניצחון או מוות בידי בני עמו.

מארמונו המשקיף על דמשק מביט אסד על כמה אפשרויות: ממזרח לארמון נמצא נתיב הימלטות עבורו אל נמל התעופה, נתיב שבו על פי כמה דיווחים כבר בחרו אמו ורעייתו של אסד. אלא שהכביש אל נמל התעופה חסום לא רק בידי המורדים, אלא בידי הדעה שבה מחזיק אסד, לפיה בריחה מסוריה תהווה בגידה במדינה ובמורשת של אביו, חאפז. אפשרות אחרת היא שאסד יחליט שהוא נשאר בדמשק, להילחם ואולי גם למות בשם החזון של אביו על סוריה חילונית הדוגלת בפאן ערביות.

אפשרות שלישית היא שאסד יבחר להעביר את מפקדתו צפונה, אל רצועת החוף ההררית באזור לטקיה, שם מרוכז המיעוט העלאווי אליו הוא שייך, תוך שהוא מוותר על השליטה במרבית שלטי המדינה לרוב הסוני שמרד בו. אלא שחלון ההזדמנויות להוציא מהלך שכזה לפעול הולך ומצטמצם, שכן המורדים ממשיכים בניסיונותיהם לנתק את דמשק מהכביש המוביל לחאמה ומשם אל רצועת החוף.

אסד משוחח עם בראהימי, אתמול. מימין לנשיא הסורי: שר החוץ מועלם, היועצת שעבאן וסגן שר החוץ מקדאדצילום: רויטרס

בראהימי לא דיבר על פרטי ההצעה שהועברה לאסד, אך הזהיר בשבועות האחרונים כמה פעמים שללא פתרון פוליטי מידי סוריה תתמוטט ותצלול לעבר שנים ארוכות של מלחמת אזרחים. דיפלומט המוצב בדמשק אמר אמש כי חרף הכחשות הממשל הסורי, אסד "מודע לחלוטין לכך שעליו לפרוש ומחפש דרכים החוצה. חשובה מכך העובדה שגורמים חזקים מאוד במעגל הבכיר של המשטר הסורי סבורים שצריכה להימצא עבורו דרך החוצה". עם זאת, הבהיר הדיפלומט כי לוח הזמנים בעניין אינו ברור.

גם בכל הנוגע למשפחתו, נראה כי אסד נותר כמעט לבדו. מעבר לדיווחים על בריחת אמו, רעייתו וילדיו, איבד הנשיא הסורי בחודשים האחרונים גם את גיסו, אסף שאווכת, שכיהן כסגן שר ההגנה ונהרג . אחיו מאהר, המייעץ לבשאר בעניינים צבאיים, בפיגוע אך עדיין פעיל. בני משפחת מכלוף האמידה, הקשורה עם משפחת אסד בקשרי משפחה, עסוקה בעיקר בהברחות כספים אל מחוץ לגבולות המדינה.  

לוחמי האופוזיציה הסורית בחאלב, אתמולצילום: רויטרס

חשוב להדגיש כי רבים בסוריה עדיין מאמינים לאסד הוא מגן המדינה הסורית, דבר המסביר במידה רבה כיצד הוא מחזיק מעמד זמן כה רב. גורם שהיה מקורב בעבר לאסד אך התרחק ממנו בחודשים האחרונים סיפר לניו יורק טיימס כי על אף שהנשיא הסורי מדבר מדי פעם על דיאלוג, "הוא בעיקר רוצה להיתפס כגיבור לאומי המנער מעליו מתקפות זרות. הוא חושב על ניצחון - רק על ניצחון".

ובתוך כך, דיווח הבוקר העיתון הלונדוני "א-שרק אל-אווסט" מפי גורמים בצבא סוריה החופשי כי יש בידיהם תיעוד של 18 מקרים שבהם עשה צבא סוריה שימוש בנשק כימי נגד המורדים באזור דמשק, אידליב, חומס וחאמה. כזכור, אתמול דיווחה התקשורת הערבית כי לראשונה מאז החלה הלחימה בסוריה, במארס 2011, . מרכז ההסברה הסורי הפועל בשירות האופוזיציה טען כי מטוסים בשירות המשטר הטילו פצצות המכילות חומר רעיל על שכונות אל חאלידחה ואל ביאדה בחומס. בסרטון ששודר נראה אדם מונשם, לאחר שנפגע כביכול מגז רעיל. על פי הדיווח באירוע נהרגו ששה אנשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ