החוקה המצרית אושרה ברוב קולות

כמעט 64% מהבוחרים הצביעו בעד הנוסח החדש, שהוכן בידי בעלי בריתו של הנשיא מורסי. ארה"ב: על הנשיא לפעול עתה לאיחוד השורות במדינה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

נשיא מצרים, מוחמד מורסי, חתם הבוקר (רביעי) על נוסח החוקה שהועמד למשאל עם, ונתן לו תוקף. ועדת הבחירות המרכזית במדינה פרסמה אתמול את התוצאות הרשמיות של משאל העם, בו אישרו אזרחי מצרים  ברוב גדול את טיוטת החוקה החדשה.

טיוטת החוקה שהוכנה על ידי בעלי בריתו של הנשיא מוחמד מורסי קיבלה את תמיכתם של 63.8% מהאזרחים, ובכך זוכים האיסלאמים לניצחונם השלישי ברציפות בקלפיות מאז סילוקו של חוסני מובארק במהפכה של 2011. אחוז ההצבעה הסופי היה 32.9%.

יריבי מורסי שעליהם נמנים השמאלנים, הליברלים, החילונים והנוצרים יצאו לפני כן לרחובות כדי למנוע אכיפת חוקה המערבבת בצורה מסוכנת פוליטיקה עם דת.

עם היוודע התוצאות, פרסמה ארצות הברית הודעה בה קראה למורסי לפעול לאיחוד השורות בחברה המצרית. "על מנהיג מצרים שנבחר באופן דמוקרטי מוטלת אחריות מיוחדת לנוע קדימה באופן שמכיר בצורכיהם של הצדדים החלוקים בדעותיהם", לשון הודעת משרד החוץ.

הנשיא מורסי ואנשיו טוענים שהחוקה מעניקה הגנה מספקת למיעוטים, ושאימוצה המהיר
חיוני כדי לשים קץ למהומות במדינה ולהשליט בה את היציבות הנחוצה להבראת הכלכלה.

שעות ספורות לפני שנודעו התוצאות הטילו השלטונות איסור חדש להיכנס למצרים או לצאת ממנה עם יותר מ-10,000 דולר במטבע זר, צעד שנועד לעצור את בריחת ההון מהמדינה. התוצאה הסופית זהה לתוצאה לא רשמית עליה הכריזו לפני כן האחים המוסלמים, והיא מכשירה את הקרקע לבחירות לפרלמנט שייערכו בעוד חודשיים, ולעוד מאבק אלקטורלי בין האיסלאמים, שכוחם גובר לבין יריביהם. "חקרנו ברצינות את כל התלונות", אמר השופט סמיר אבו אל-מאתי, מוועדת הבחירות העליונה, במסיבת עיתונאים.

מורסיצילום: אי–פי

קהיר, שהפכה זירה להפגנות אלימות לפני ההצבעה, נראתה רגועה אחרי ההודעה, וארגוני האופוזיציה לא הודיעו על תוכניות להפגין נגד התוצאות. "התוצאות היו מוזרות מאוד ואין שינוי בחלקי אחוזים, וזה מוכיח ששום דבר לא נעשה לבדיקת התלונות שלנו", אמר חאלד דאוד, אחד מדוברי האופוזיציה.

משאל העם, שנערך ב-15 וב-22 בדצמבר הוכיח שיש פילוג עמוק במצרים. אך מורסי טוען כי אישור מהיר של החוקה החדשה יביא יציבות למדינה וסיכוי לתקן את כלכלתה

שעות אחדות לפני ההודעה על התוצאות אמר ראש הממשלה הישאם קנדיל, כי הממשלה מחויבת לנקוט צעדים להבראת הכלכלה. "מטרותיה העיקריות של הממשלה הן חיסול הגירעון התקציבי, מאמץ להגדיל את הצמיחה כדי להגדיל את שעורי התעסוקה, ריסון האינפלציה ושיפור התחרותיות של סחורות היצוא המצריות", הוסיף קנדיל.

למרות ניצחונם החדש של האיסלאמים, מקווים מתנגדיהם החילונים והליברלים שיוכלו
להתארגן טוב יותר לקראת הבחירות לפרלמנט. האופוזיציה טוענת כי החוקה אינה מבטיחה את החירויות האישיות ואת זכויותיהם של נשים ומיעוטים.

חוסאם עלי, מוכר עיתונים ממרכז קהיר, אמר שהוא מקווה כי החוקה החדשה תסייע בהבאת יציבות למדינה, אך כמו רבים אחרים הוא חושש מפני צעדי צנע כלכליים. "אנשים לא רוצים מחירים גבוהים יותר. אנשים כועסים על המחירים האלה. יש מיתון, שום דבר לא
מתקדם. אבל אני מקווה לטוב, אינשאללה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ