שירותי מודיעין במערב: אין כרגע הוכחות לשימוש בנשק כימי בסוריה

ניתוח הצילומים שהפיצו המורדים המציגים "נפגעי נשק כימי" אינו מעלה הוכחות של ממש לשימוש בגזים קטלניים; עם זאת, המערב נערך להידרדרות

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

שירותי מודיעין במערב הגיעו למסקנה כי עד כה לא התקבלו הוכחות לכך שצבא סוריה השתמש בנשק כימי נגד ארגוני המורדים בעת מלחמת האזרחים במדינה. בשבועיים האחרונים טענה האופוזיציה הסורית כי נרשמו עשרות מקרים של שימוש בנשק כימי מצד נאמניו של הנשיא בשאר אל-אסד.

בכמה מקרים צולמו סרטי וידיאו שבהם נראו מורדים שלכאורה הותקפו בנשק כימי מאושפזים בבתי חולים. הטענות והסרטים ששודרו עוררו תשומת לב בינלאומית רבה ולצדה ביקורת על רצחנות משטר אסד, שבמאבק הברוטלי שהוא מנהל נגד המורדים כבר נהרגו יותר מארבעים אלף בני אדם, בהם עשרות אלפי אזרחים.

אולם, ניתוח הצילומים שנעשה בידי גורמי מודיעין במערב, לצד נתונים מודיעיניים נוספים, אינו מעלה הוכחות של ממש באשר לשימוש בנשק כימי. סוריה נחשבת למעצמה של נשק כימי וברשותה אחד ממאגרי הנשק הבלתי קונבנציונלי הגדולים בעולם. מהמידע עולה שככל הנראה לא נעשה שימוש בנשק כימי מוכר וקטלני. לכל היותר מדובר בחלק מהמקרים בחשיפה לגזים שאינם נחשבים לקטלניים.

העיר חאלב אחרי הפצצת חיל האוויר הסוריצילום: רויטרס

עם זאת, שירותי מודיעין במערב ובהם אגף המודיעין בצה"ל אינם שוללים את האפשרות שאסד יחליט להפעיל נשק כימי נגד המורדים בשלבים הבאים של הלחימה. מצבו של הנשיא הולך ומחמיר ובשבוע שעבר דווח ב"הארץ" כי כוחות הביטחון הסרים למרותו שולטים בפועל כיום רק בכרבע משטחה של סוריה. בשבועיים האחרונים אף נרשמו כמה מקרים, שאומתו בוודאות, אשר בהם שיגרו כוחות אסד טילי סקאד לעבר אזורים מרוחקים שבהם שולטים המורדים. הנשק הכימי נחשב לאמצעי האחרון, והחמור ביותר, שבארסנל של אסד - והוא היחיד שטרם נעשה בו שימוש.

ארצות הברית ממשיכה להוביל תוכנית של כמה צבאות מערביים, בסיוע מדינות ערביות, להשתלטות על מאגרי הנשק הכימי במקרה שתחול הידרדרות נוספת במצב. לפני כשבועיים אמר מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, כי חיל האוויר "מעמיד את היכולות הרלוונטיות" להפצצת מאגרי הנשק בסוריה וכי במקרה הצורך ניתן יהיה לפעול נגדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ