הפנטגון מעריך: |

נטרול הנשק הכימי הסורי - משימה הדורשת 75 אלף חיילים

בנובמבר חשפו צילומי לוויין כי אסד מכין פצצות סארין. ישראל עדכנה את ארה"ב שגייסה את רוסיה ללחץ. ניו יורק טיימס מתאר את השתלשלות האירועים

אריק שמידט ודיוויד סאנגר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק שמידט ודיוויד סאנגר, ניו יורק טיימס

בימים האחרונים של חודש נובמבר טלפנו גורמים בכירים בצה"ל לפנטגון עם מידע מטריד: צילומי לוויין חדשים משני אתרים בסוריה תיעדו חיילים מערבבים כימיקלים המרכיבים את גז העצבים הקטלני סארין וממלאים איתם פצצות במשקל 225 ק"ג שניתן להעמיס על מטוסים.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, עודכן במידע בתוך כמה שעות. הדאגה הלכה וגברה באותו סוף שבוע, אחרי שהתברר שהפצצות הכימיות הועמסו על כלי רכב סמוך בסיסים אוויריים בסוריה. בתדרוכים נאמר לגורמים בממשל כי אם יתגבר ייאושו של נשיא סוריה, בשאר אסד, והוא יחליט על שימוש בנשק הכימי - יוכל חיל האוויר הסורי להטיל את הפצצות בתוך שעתיים, פרק זמן קצר שלא יאפשר בשום מצב לארה"ב להגיב.

אלא שמה שקרה לאחר מכן, לדברי גורמים רשמיים, היה לא פחות ממפגן שיתוף פעולה בינלאומי מדהים בין ארה"ב, מדינות ערב, רוסיה וסין, במיוחד לאור העובדה שמדובר במדינות שלאורך מלחמת האזרחים בסוריה נכשלו כמעט תמיד בגיבוש מדיניות משותפת. שילוב של אזהרה פומבית מצד אובמה ושורת מסרים ברורים שהועברו בצינורות פרטיים לאסד ומפקדי צבאו באמצעות רוסיה ומדינות אחרות, ובהן עיראק, טורקיה וייתכן שגם ירדן, הביאה להפסקת ההכנות הסוריות בעניין הסארין.

שבוע לאחר מכן הביע שר ההגנה האמריקאי, ליאון פאנטה, כי החשש משימוש סורי בנשק כימי שכך לפי שעה. עם זאת, חשוב להדגיש כי החשש שאסד יעשה שימוש בפצצות הסארין עדיין קיים ועלול להפוך למציאות בכל רגע. גורמים אמריקאים ואירופאים אמרו כי הם רחוקים מלנוח על זרי הדפנה. "אני חושב שהרוסים הבינו שזה דבר שעלול לגרום לנו להתערב במלחמה. מה אסד הבין והאם תובנותיו ישתנו בחודשים הקרובים - זה פתוח לספקולציות", אמר בכיר בפנטגון בשבוע שעבר.

השימוש בנשק כימי (שנחשב יחד עם אמצעי לחימה אטומיים וביולוגיים לנשק להשמדה המונית) אינו פשוט מבחינה טכנית. מידת ההצלחה של מתקפה כימית תלויה במידה רבה בתנאי השטח וברוחות. לעתים קשה להבחין במתקפות האלה פיזית, דבר שמאריך יכולתו של העולם החיצון להבחין במתרחש. ייתכן שמסיבה זו הפיצה האופוזיציה הסורית דיווחים על שימוש בנשק כימי, דיווחים שהופרכו על ידי שירותי המודיעין האמריקאיים.

הרגעים הדרמטיים בסוריה לפני כמה שבועות העלו שוב לראש סדר היום את השאלה אם המערב צריך לסייע לאופוזיציה הסורית להרוס את חיל האוויר של אסד. התחמושת הכימית של הנשיא הסורי עדיין נמצאת באותם מתקני האחסון הנמצאים בסמוך או בתוך בסיסים אוויריים, מוכנים לשימוש בהתראה קצרה. ממשל אובמה וממשלות אחרות לא סיפקו מידע פומבי רב על ההתפתחויות בעניין הנשק הכימי, בין היתר מחשש לסיכון מקורות מודיעין.

צילום: REUTERS

בחודש שעבר הזהיר ראש שירות המודיעין הגרמני (ב-נ-ד) במסמך סודי כי המשטר הסורי יכול לעשות שימוש בנשק הכימי שברשותו בתוך ארבע עד שש שעות מרגע פקודה. בדיווח במגזין "שפיגל" נאמר כי לאסד יש יועץ מיוחד העוסק בעניין הנשק הכימי. עם זאת, גורמים אמריקאים ואחרים העריכו בראיונות כי ניתן לטעון את פצצות הסארין על מטוסים בתוך שעתיים ואפילו פחות.

מה תהיה התגובה של ארה"ב וישראל, יחד עם מדינות ערב, לשימוש סורי בנשק כימי – היא תעלומה. גורמים אמריקאים ואחרים שוחחו במעומעם על גיבוש "תוכניות הכלה" במקרה שיחליטו לנטרל את האיום הכימי, משימה שלהערכת הפנטגון דורשת 75 אלף חיילים. אלא שאין עדות להכנות פיזיות לכך שמשימה כזו רוקמת עור וגידים. ארה"ב שלחה בחשאי צוות כוח משימה לירדן, הכולל 150 מומחים, כדי לסייע לכוחות הביטחון של הממלכה להתכונן לאפשרות שאסד יאבד שליטה על מצבורי הנשק הכימי. ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, נסע לירדן ועל פי דיווחים בתקשורת הישראלית דן עם המלך כיצד להתמודד מצב שבו הנשק הכימי הסורי מועבר ללבנון.

בשבועות האחרונים אמרו גורמים במערב כי צבא סוריה העביר חלק ממצבורי הנשק הכימי לאתרי אחסון בטוחים יותר, מהלך שאם יימשך דווקא יכול לסייע לכוחות המערב אם ידרשו להיכנס למדינה כדי להשתלט על מצבורי הנשק הכימי או להשמיד אותם. מצבורי הנשק הכימי נמצא באחריות יחידה סודית בחיל האוויר הסורי המכונה "יחידה 450".

גורמים אמריקאים אמרו כי חלק מערוצי התקשורת שהתנהלו מאחורי הקלעים בשבועות האחרונים נעשו ישירות עם מפקדים ביחידה 450: הם הוזהרו, בדומה לאזהרה הפומבית ששיגר אובמה לאסד ב-3 בדצמבר, כי הם יישאו באחריות אישית לכל שימוש בנשק כימי. גורמים במערב אמרו כי למרות הפעולות שביצע הממשל הסורי לשדרוג אבטחת הנשק הכימי, עדיין קיים חשש גדול שהמצבורים יפלו לידי ארגונים איסלאמים קיצונים או לידי חיזבאללה, שהקים מתקני אימונים קטנים סמוך לכמה ממתקני האחסון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ