סופה אזורית

הצפות, כאוס תחבורתי וקור עז בכל מדינות מזרח אגן הים התיכון

ארבעה נהרגו בשיטפונות בלבנון. במצרים מנסים לחלץ אוניה שהחלה לטבוע עקב הסערה, בטורקיה בוטלו עשרות טיסות והבוספורוס נסגר

ג'קי חורי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
ג'קי חורי
רויטרס

סופת החורף הקיצונית שפוקדת את ישראל אינה פוסחת גם על מדינות אחרות במזרח אגן הים התיכון. במקומות רבים באזורנו נרשמות כמות משקעים חריגות והטמפרטורות נמוכות משמעותית מהממוצע העונתי. בקהיר 4-14, בעמאן 3-(5-), בביירות 0-11, בדמשק 5-(6-), בניקוסיה 7-(1-) ובאתונה 3-(2-).

בלבנון דווח על ארבעה הרוגים כתוצאה מהצפות ושיטפונות שפקדו את המדינה. שניים מההרוגים הם אב ותינוק שנתקעו בשיטפונות בדאחייה, הרובע הדרומי של ביירות. בעקבות השיטפונות הוכרז מצב חירום בעיר ובתי ספר רבים הודיעו על ביטול הלימודים ביומיים הקרובים.

בטורקיה גורמת סופת שלגים לראות לקויה, דבר שחייב את הרשויות לסגור היום שוב את מצרי הבוספורוס לתנועת כלי שיט. מצרי הדרדנלים, בצדו הדרומי של ים המרמרה, נותרו פתוחים לתנועת מיכליות בלבד. חברת התעופה הלאומית "טורקיש איירליינס" ביטלה 76 טיסות שהיו מתוכננות להיום ולמחר. באיסטנבול נמדדה היום טמפרטורה של חמש מעלות מתחת לאפס ואילו באנקרה צנחו הטמפרטורות לכמעט 10 מעלות מתחת לאפס.

6 מתוך 6 |
גשר גלטה, איסטנבול
1 מתוך 6 |
הכפר ג'רדה, מדרום לביירות
2 מתוך 6 |
ביירות

במצרים מנסים כוחות הביטחון לחלץ אוניה שהחלה לטבוע אתמול עקב תנאי מזג האוויר הקשים ממזרח לנמל מרסה מטרוח שבמערב המדינה. על סיפון האוניה נמצאים עשרה אנשי צוות, שהפליגו בראשית השבוע. האוניה החלה לטבוע אחרי שהסערה בים התיכון גרמה לכך שהמנוע שבק. שר ההגנה, עבד אל-פתח אל-סיסי, הורה לספינת מלחמה, כמה מטוסים ושני מסוקים המוצבים באלכסנדריה לצאת לאזור ולהצטרף למאמצי החילוץ. אזרחים הציתו צמיגים על החוף בניסיון לסמן למלחים את דרכם.

בירדן גרמו הגשמים העזים להצפת כמה מנהרות ברחבי הבירה עמאן. כתוצאה מכך נגרמו פקקי ענק ברחבי העיר. מנהל רשות הכבישים, עבד אל-ראוף ראוובדה, כי צוותי הרשות שאבו את המים ותנועת כלי הרכב חודשה. לדבריו, ההצפה נגרמה כתוצאה מסתימת דרכי הביוב בפסולת רבה שהועפה ברוח. ראוובדה הוסיף כי בבירה הירדנית נערכים ללילה של סופת שלגים. 

עם זאת, תושבים רבים בעמאן מאשימים את תשתיות הניקוז המיושנות ואת הזנחת הרשויות בהצפות שגרמו לכאוס התחבורתי. "לא ייתכן שבכל העיר החיים שובשו בגלל מזג אוויר חורפי", אמר אחד התושבים. לדבריו, נסיעה ממקום עבודתו הביתה, הנמשכת בדרך כלל 10 דקות, לקחה היום יותר משעתיים. במחנה הפליטים אל-זעתרי, הסמוך לגבול סוריה, קיים מחסור באמצעי החימום. 

בשטחי הרשות הפלסטינית הוכרזה כוונות גבוהה עקב מזג האוויר סוער ובאזורים גבוהים, כמו רמאללה וסביבתה, הוכרזה כוננות שלג. באזור יריחו הוצפו שטחים חקלאיים נרחבים ונחסמו כבישים עקב הצפות וקריסת תשתיות הניקוז. במשרד הרווחה הפלסטיני ציינו שעיקר תשומת הלב מופנית לאוכלוסיות חלשות שאין ביכולתן להתמודד לבד עם הקור.

ברצועת עזה דיווחו הבוקר על מחסור חמור בגז לבישול ולהסקה בשל צמצום משמעותי בכמויות הגז שהוכנסו לרצועה אתמול לאחר סגירת מעבר כרם שלום. חבר עמותת בעלי החברות לאספקת גז ונפט בעזה, מוחמד אל עבדאלה, אמר בשיחה לסוכנות מען כי אתמול הוכנסו לעזה כ-40 טונות למרות שהצריכה היומית עומדת על 300 טון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ