המעצמות הסירו את סכנת הנשק הכימי, אך רחוקות מפתרון המשבר בסוריה

ארה"ב ורוסיה תיאמו את הפיקוח על הנשק והסכימו כי הפתרון למשבר יהיה מדיני ולא צבאי. אך חילוקי הדעות בין הצדדים יוצרים מציאות של מבוי סתום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רוסיה מתאמת עם בשאר אל-אסד את הפיקוח על מלאי הנשק הכימי שמצוי בסוריה. על פי האתר הסורי "דאמה פוסט", שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון ועמיתה הרוסי סרגיי לברוב סיכמו בפגישתם בחודש שעבר בדבלין, כי רוסיה תערוב לאי-שימוש בנשק כימי מצד אסד, ארה"ב התחייבה שלא תיתן ידה להתערבות צבאית חיצונית בסוריה, וכי הפתרון למשבר יהיה מדיני ולא צבאי. בעקבות ההסכם החלו הרוסים לתאם ישירות עם אסד את השמירה על הנשק הכימי, את אופן הפיקוח על המלאי וכן מועבר דיווח יומיומי בין הכוחות הסורים למתאמים הרוסים על מצב הנשק. רוסיה מסרה עוד כי הנשק הכימי הועבר מאתרים שהיה חשש שייפלו בידי המורדים למקומות בטוחים וכי סוריה התחייבה שלא תעשה כל שימוש בנשק הכימי בכל תנאי שהוא.

בעקבות ההסכם החלה פעילות מחודשת למציאת פתרון מדיני למשבר בסוריה. להצעות הטורקית, האמריקאית והרוסית, הצטרפה גם הצעה איראנית שעל פיה יתקיימו בחירות בשנת 2014 שבהן יוכל גם הנשיא אסד להתמודד. לתוכנית זאת מתנגדות בינתיים ארה"ב וכן הקואליציה הלאומית הסורית שדורשות את סילוקו של אסד מן השלטון כתנאי מוקדם לכל משא ומתן מדיני. מנגד, מדיווחים של אתרי אופוזיציה בסוריה עולה כי גופי אופוזיציה אזרחיים שפועלים בתוך סוריה מוכנים לפשרה על פיה תושג תחילה הפסקת אש כוללת, מדינות האזור יתחייבו שלא לצייד את הכוחות הלוחמים בנשק ובמקביל ימנעו רוסיה ואיראן מלצייד את המשטר בנשק חדש. מיד לאחר הפסקת האש תמונה ממשלה זמנית שתכשיר את הדרך לבחירות כלליות. בתוכנית זאת אין דרישה שעל אסד להסתלק תחילה מכהונתו.

עד כה לא הושגה הסכמה בין הקואליציה הלאומית - אשר מוכרת על ידי מדינות ערב, ארה"ב ומדינות אירופה כנציגה הלגיטימית היחידה של העם הסורי - לבין רוסיה ואיראן על הערוץ שבו ראוי לנהל את המשבר. פערי הדעות, שנובעים מן התחרות על ההשפעה בסוריה שלאחר אסד, ממשיכים להניח מוקשים בפני כל מהלך מדיני, כאשר חילוקי הדעות בין קבוצות אופוזיציה וכוחות הלוחמים בשטח מוסיפים לתסכול ולמציאות המבוי הסתום.

בעוד ניירות עבודה ושיחות טלפון בין המעצמות לבין נציגי האופוזיציה בסוריה גדושים במלל חסר תוחלת, יותר ממיליון בסוריה נזקקים לסיוע תזונתי. תוכנית המזון העולמי של האו"ם הודיעה אתמול כי אנשיה הצליחו עד כה לסייע רק לכמיליון וארבע מאות אלף אזרחים סורים מתוך יותר מ-2.5 מיליון נזקקים. כ-85 אחוזים מהם נעקרו מבתיהם. עד כה נתרמו לפעולות הסיוע כ-117 מיליון דולר אולם הארגון זקוק לעוד כ-136 מיליון דולר כדי שיוכל להשלים את הסיוע במזון. בכל אלה לא נכלל גם הצורך הדחוף בתרופות, ובעיקר בדלק ואמצעי חימום בערים ובכפרים המופצצים בסוריה, שבה החל כבר החורף הקשה. בעוד ארגון המזון העולמי מנסה לסייע לעקורים בסוריה, מתקשות ממשלות ירדן, לבנון וטורקיה להעניק תנאים סבירים גם למאות אלפי הפליטים שמצאו בהן מקלט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ